| Camelutza_Velcu_1996 a întrebat:

Va rog! Am nevoiie de un test initial la fizica clasa a 7a.

Răspuns Câştigător
| Fifoita a răspuns:

TEST DE EVALUARE INIŢIALĂ
FIZICĂ VII

Disciplina: fizică
Clasa: a VII-a
An şcolar 2011-2012
Data susţinerii testului: ………………….
Conţinuturi evaluate:
• Fenomene optice
• Fenomene electrice
• Fenomene mecanice
• Mărimi fizice.
• Unităţi de măsură.
• Instrumente de măsură
Competenţe corespunzătoare nivelurilor taxonomice:
C1: identificarea legilor, principiilor, caracteristicilor definitorii ale unor fenomene, mărimi caracteristice, proprietăţi ale unor corpuri şi dispozitive
C2: clasificarea şi compararea diferitelor fenomene fizice, instrumente de măsură şi mărimi fizice studiate
C3: rezolvarea unor probleme cu caracter teoretic sau aplicativ
C4: analizarea/generalizarea/interpretarea relaţiilor cauzale prezente în desfăşurarea fenomenelor fizice din cadrul domeniilor studiate
C5: aprecierea/evaluarea/transferul proceselor, fenomenelor, situaţiilor în contexte diferite
Relaţia competenţe specifice urmărite - conţinuturi de evaluat:
Competenţe de evaluat
Conţinuturi C1 C2 C3 C4 C5
Fenomene optice x x
Fenomene electrice x
Fenomene mecanice x x
Mărimi fizice x x x x
Unităţi de măsură x x
Instrumente de măsură x

Relaţia competenţe specifice urmărite – itemi:
Competenţe de evaluat
Itemi C1 C2 C3 C4 C5
1. x x
2. x x
3. x x x x
4. x x
5. x x x
6. x x
7. x x x
8. x x x

Numele şi prenumele Data
…………………………………… …...………….…….

T E S T I N I T I A L
FIZICA VII

1. În următoarea enumerare subliniaţi cu o linie sursele naturale de lumină, cu două linii sursele artificiale şi încercuiţi corpurile luminate:

• Soarele
• flacăra lumânării
• luna
• licuricii
• fructele
• cartea
• laserul
• lava vulcanului în erupţie
• filamentul unui bec stins
• ecranul televizorului pornit
• flacăra unui chibrit
• oglinda
2. După modul în care conduc/nu conduc curentul electric, corpurile sunt de 2 feluri. Numiţi-le şi daţi câte 2 exemple la fiecare tip.
3. Uniţi cu linii mărimile fizice, unităţile de măsură şi instrumentele de măsură corespunzătoare:

Unitatea de măsură Mărimea
fizică Instrumentul de măsură
m/s temperatura cronometrul
kg (kilogramul) intensitatea electrică voltmetrul
A (amperul) forţa dinamometrul
N (newtonul) timpul vitezometrul
m (metrul) masa ampermetrul
K (kelvinul) tensiunea electrică termometrul
V(voltul) lungimea ruleta
s (secunda) viteza balanţa

4. Care din următoarele relaţii nu este corectă?

5. Subliniază răspunsul corect: Viteza este o unitate de măsură/mărime fizică. Un circuit electric cu un bec care funţionează este deschis/închis. Cu balanţa se măsoară greutatea/masa unui corp. Vara un corp are căldură/temperatură mai mare.
6. Considerând acceleraţia gravitaţională g=10 N/kg, greutatea unui corp cu masa de 48 kg este:
a) 480 kg b) 48 N c) 480 N d) 4800 N
7. Care este distanţa Pământ-Lună ştiind că lumina are nevoie de 1, 28s pentru a o străbate, iar viteza luminii este 300. 000km/s?
8. Densitatea gheţii este 0, 9g/cm3. Ce masă de gheaţă care pluteşte pe o porţiune de 10m2 a unui lac, ştiind că gheaţa are grosimea de 5 cm.

Notă: Rezolvarea subiectelor 6, 7 şi 8 este obligatorie(se realizează pe verso).
Se acordă 10 puncte din oficiu.
Succes!

BAREM DE EVALUARE SI NOTARE
FIZICĂ VII

NR.
ITEM SOLUŢIE, REZOLVARE PUNCTAJ PUNCTAJ TOTAL
1. Surse de lumină naturale:
• Soarele
• licuricii
• lava vulcanului în erupţie
Surse de lumină artificiale:
• flacăra lumânării
• laserul
• ecranul televizorului pornit
• flacăra unui chibrit
Corpuri luminate:
• luna
• fructele
• cartea
• filamentul unui bec stins
• oglinda 0, 5 p pentru fiecare răspuns corect 6 p
2. Conductoare
Izolatoare 0, 5 p pentru fiecare răspuns corect 6 p
3. m/s – viteza – vitezometrul
kg – masa – balanţa
A – intensitatea c.e. – ampermetrul
N – forţa – dinamometrul
m – lungimea – ruleta
K – temperatura – termometrul
V – tensiunea electrică – voltmetrul
s – timpul - cronometrul 1 p pentru fiecare corespondenţă corectă 16 p
4. d) 8 p 8 p
5. mărime fizică
închis
masa
temperatură 1 p pentru fiecare răspuns corect 4 p
6. c)
G = mg
G = 48.10 = 480N 5 p rezolvarea problemei;
5 p bifarea răspunsului corect 10 p
7. v = d/t
d = v.t
d = 384000km 5 p scrierea formulei vitezei
10 p determinarea distanţei
5 p notarea datelor problemei şi estetică 20 p
8. Vgheaţă = S. h = 10. 0, 05 = 0, 5 m3
ρ = m/V
m = ρ V
m = 0, 9. 103. 0, 5 = 0, 45 103 = 450kg 5 p scrierea formulelor
10 p transformări şi calcule
5 p notarea datelor pb.şi estetică 20 p
Oficiu 10 p
Total 100 p

REZULTATE OBŢINUTE
FIZICĂ VII

CLASA NR.TOTAL
ELEVI NR.ELEVI TESTAŢI NOTE OBŢINUTE OBS.
VII A
VII B

REZULTATE ABSOLUTE SI PROCENTUALE (PE ITEMI)
FIZICĂ VII

ITEMI NR. ELEVI TESTAŢI Punctaj realizat OBS.
Punctaj acordat (pe item) Punctaj maxim (total elevi testaţi) Punctaj realizat %
1. 6
2. 6
3. 16
4. 8
5. 4
6. 10
7. 20
8. 20

Concluzii:

...………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Măsuri de remediere:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

1 răspuns:
| Camelutza_Velcu_1996 explică:

Multumesc de raspuns!