| anonim_4396 a întrebat:

Va rog din tot sufletul sa cititi, si sa ziceti ceva, cat de putin, numai o parere despre toata poveste asta sa va faceti, va implor.bautura poate innebuni omul.asta stim cu totii.mai ales daca bei de tanar, de copil de fapt.asa facea taicameo, pe la 15-16 ani s-a apucat sa bea calumea. dar atunci nu se vedeau efectele.doar ca bea, cate putin, dar mai mereu.la 25 de ani s-a casatorit cu mama. el a plecat in Italia la munca. ea a ramas acasa, ca ma facusera pe mine. ei bine in Italia a inceput sa bea si mai tare, a avut probleme cu politia de un an nu a mai putut sa vina in tara, si o tot tinea cu bautul. el imi zicea ca a fost cea mai groaznica perioada a vietii lui.ca stia ca ne are pe noi aici, el e departe, itlaienii se comportau cum se comportau cu romanii, a mai fost si prin inchisoare, ajunsese sa nu mai aiba unde dormi, in fine, a suferit mult acolo.si a cazut in patima asta bauturii rau de tot. S0a intros in Romania, apoi s-a anagajt sofer, si cativa ani tot plecat era.Curse,prin Germania, itlaia, austria, etc si statea mult.si acolo din nou bea, din nou se baga in rahaturi si ajungea in tara vai de mama lui.Tot din cauza bauturii a avut cateva accidente, in fine vreo 6-7 ani numai asa a fost, plecat in partea cealalta, prin arest, prin santuri, prinnu stiu unde.Mama suferea.Il iubea, ma avea si pe mine, el era mai mereu departe.si desi pleca el nu prea aducea bani. ii bea.chestia asta era total absurda. a venit odata in tara si nu a mai plecat. s-a bagat in constructii. a lasat-o mai moale cu bautura, a duart cam 1 an si se facuse ``cuminte``. mergea la lucru totul bine, pana cand(deci eu eram micuta aveam vreo 8 ani), el a inceput din nou sa bea.si odata a facut o criza calumea, epileptica as putea zice. a cazut pe jos, era vara, si am chemat ambulanta ca nu stiam ce are.si ne-au zis dotcorii sa nu- mai lasam sa bea, pentru ca o sa isi piarda in urmatorii ani mintile de tot.si o sa moara. ori intr-o faza a cada pe jos cine stie unde, ori chiar intr-o criza sa-si inghita limba, sau ceva de genul.trec cateva luni, si nu mai bea. apoi i se nazareste sa plece in italia. bun, pleaca.asta prin februarie 2007 parca.desi era intr-o perioada cand nu bea, nu am avut cum sa-l oprim sa plece.si a plecat.nu mai stim nimic de el pana de Paste.cand suna unchimeo sa ne zica (,)ca au ramas fara casa acolo, ca tata s-a apucat de baut, si ca nu stie ce sa mai faca cu el.ca mereu bea, si fura, si l-a bagat si pe-ala in probleme.
iarasi...momente de groaza, in special pentru mama nu avea cum sa-l aduca acasa.si asa am stat vreo luna, pana cand ne trezim cu el ca vine beat, intr-o dupa masa, tremurand, cu barba, nespalat. a facut baie si l-am dus la spital. a stat cateva zile, a venit acasa. apoi din 2008 asa se intampla.numai ca pe fiecare luna e si mai grav. o luna sta si munceste, in constructii, alte doua -3 saptamani bea.deci de 3 ani in ritmul asta.
dar am ajuns la momentul in care zic ca e un om nebun.traumatzizat probabil de cele petecute in partea cealalta.de ce? pentru ca incpe si plange, si bea, si pleaca de nebun pe strada, si nu ne lasa in pace.nu se mai ingrijeste, nu mai face nimic.acum acteva dati innebunise de tot. ii abera minetea ca a fost in cursa in germania.si ca a fost si ziua urmatoare s-a si intor.numai masini mari visa, oameni rai.am incercat sa-l inteleg, sa ma apropii de el.desi toti il acuzau.am incercat sa il fac sa-si revina.am stat langa el cateva zile, asta fiind de de Craciun.nimic,tot la spital am ajuns.acum e din nou in perioad aia.si ia telefonul si-l pune la ureche si incepe sa vorbeasca singursadplange, sta in pat, nu mananca, nici nu vrea, a slabit...si e si nervos.aseara era sa-mi iau o bataie calumea, numai pentru ca ma contrziceam cu el pe un subiect din mintea lui.eram afar si i se parea ca e ceva pebeton, pe scara ii ziceam ca nu e nimic. el nu ca e ca e.mama sufera fff tare, si are numai probleme.imi nou intruna zice ca ea se omoara ca ea nu mai poate.sa divorteze de el? nu poate sa faca asta, pentru ca ii e frica(,)ca face el ceva rau, in nebunioa pe care o are. ultima data cand am plecat tot asa cand bea el, am plecat eu cu mama pe la niste rude, si a inceput sa ne ameninte ca da foc la casa, etc.
si mereu un stres, peo parte sunt satula de atat scandal pe alta imi pare rau de el, mai ales cand il vad ca plange si ma roga sa stau cu el sa nu plec, nu mai vreau sa il vad asa, sincecryingma doare foarte tare.mereu numai plans, numai jigniri, numai suferinta, si am inceput sa cred caa asa va fi mereu.cum credeti ca e mai bine? sa divorteze mama? cu tot riscul sa-si vada ea de viata noastra si el de a lui.mai sunt si eu pe-aici, care tin la el.ca doar e tatasadea mereu suparata, si nervoasa, nu ma mai pot concentra pe nimic.nu vreau sa-mi planga cineva de mila, uneori mi-e si rusine. ii aud pe oameni cum vorbesc, si pe mama o acuza toti ca de ce nu divorteaza.si pe mine au fost cazuri cand pe-aici prin comuna ma duceam la magazin si si-au dat doua babe coate ca `aaa ia uite-ope fata lui x.betivul ala``. lumea se fereste de mine din cauza asta, oamenii il urasc pe el.pentru ca si-a facut multi dusmani, are multe datorii. ce sa facem? ca eu nu mai stiu.as vrea sa se termine odata situatia asta.sa nu mai bea.sa nu-l mai vad eu cum se distruge de tot.as vrea sa nu ma mai afecteze pe mine ceea ce face el, dar nu pot.pentru ca sunt aici langa el si il vad cum se disatruge, si noi pe langa el. ce e de facut? un sfat va rog mult de tot.

7 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Odata ce tatal tau a luat-o pe calea bauturii, nu va putea scapa decat intr-un centru de dezalcoolizare, cum de altfel ai si spus ca a mai fost in spital, intors acasa, isi va reincepe obiceiul.Pacat cum unii oameni se distrug pe ei insusi, in plus ii distrug sufleteste pe cei de langa ei.Imi pare rau ca te afli intr-o situatie nu tocmai placuta, ma gandeam la un sfat asemanator cu al lui @tarziu.Bafta pe viitor!

| tarziu a răspuns:

Trist. De afara e usor sa arunci cu sfaturi. Vindeti tot ce aveti si mutati'va in alta parte, nu spuneti nimanui unde sunteti.Incepeti o viata noua altundeva. Nu are cum sa va gaseasca. Sau mama ta sa gaseasca (e greu, stiu) un barbat pe care sa se poata baza, care sa fie OM, pentru ca sa poata sta si ea linistita in casa ei. Tatal tau are nevoie de ajutor, dar nu il accepta. Inchei cum am inceput... TRIST!

| madia a răspuns:

Situatia este cu adevarat trista...Cum au spus si userii de mai sus, primul pas e sa-l duceti la o clinica de dezalcoolizare.
Daca nu accepta ajutor, poate ar fi mai bine ca mama ta sa-l paraseasca...

| Just4FunHD a răspuns:

Clinica de dezalcolizare nu e o solutie. Problemele lui sunt mai degraba de natura psihologica. apoi are nevoie de clinica de dezalcolizare. Puteti incerca asta dar daca nici asa nu se poate, cel mai bine ar fi sa va reincepeti voi viata. Si cand zic voi ma refer voi doua. Pentru el ma tem insa ca e prea tarziu. Da...intr-adevar o poveste trista. Din pacate din ce in ce mai dese prin Romania. Si eu am crescut singur de la 10 ani. Parintii mei fiind plecati pe dincolo. Am avut si eu probleme cu ei da doar pe motivul ingrijorarilor. Insa intodeauna s-au ridicat deasupra asteptarilor mele si eu deasupra asteptarilor lor. Dar nu uita un lucru. Noi niciodata si cand zic niciodata, ma refer chiar niciodata nu putem sfatui atat de bine cum ar face-o un profesionist. In cazuri din astea e bine sa consulti unul.

| Ady93 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic, imi e imposibil sa iti dau chiar si un sfat pentru situatia de acum... Nu pot decat sa iti urez mult noroc si o viata mai frumoasa...

| Ioana_2144 a răspuns:

Trist! ar trebui sa-l duceti la o clinica de dezalcolizare si poate se face bine poate ca a suferit dintr-un motiv anume de sa apukat s abia nu-l lasati singur cum spune tarziu pentru ca acum re nevoie de ajutorul vostru daca plecat voi o sa fie si mai rau pentru ca pe voi va iubeste ducetil la spital nu-l lasati asa ducetil la dezalcolizare pentru ca poate sa se imbolnaveaza daca mai bea mult

nu plecati delanga el el acum are nevoie cel mai mult de voi pentru ca voi sunteti familia lui

el are nevoie mai ales de tine din cate ai povestit pentru ca el probabil ca trecut printr-un moment de soc in strainatate ducetil la spital cumparati vitamine ca sa manance si niste pastile ca sa nu mai bea

si nu mai asculta parerile oamenilor de pe strada pentru ca poate si ei au probleme in familie si nu cred ca tu ii judeci cum te judeca ei pe tine lasa-i in pace sa vorbeasca singurii nu-i baga in seama ca nu e problema lor ce se intampla la voi acasa

si nul lasati asa pe tatal tau acum el are cea mai mare nevoie de voi este foarte trist ce se intampla intre voi dar nul puteti lasa nici asa in primul rand pentru ca e tatal tau

| AnToOniiia a răspuns:

Incearca sa vb cu mama ta si sa il duceti la un azil sau sa il internati la un spital pentru boli cronice. Cat despre divort, eu zic ca nu e absolut necesar. Adica puteti sa va mutati impreuna(u cu mama ta, asa cum a propus si @tarziu@) si asta fara sa divorteze. Sau puteti sa va mutati la unii dintre bunici. Cat despre lume, incearca sa le explici cat mai multor oameni ca tatal tau are o boala grava, iar asta nu e din vina lui si cu toate acestea, nu inseamna ca tu trebuie sa fii ca el. Intr`adevar e o lovitur f grea a soartei, pe care nu multi de varsta ta o pot suporta. Dar te rog, draga, spune`i mamei tale sa nu faca cea mai mare prostie pe care o poate face cineva. Oricat de tare ar durea`o, spune`i ca tu cand vei fi mare vei avea mereu sa-i reprosezi ceva(daca s`ar sinucide), iar daca face asta, cu tine cum ramane? Tatal tau te`ar bate, iar tu nu ai avea ce face. Explica`i ca nu ai putea indura atatea si roag`o sa lupte pentru tine si sa nu te paraseasca tocmai cand ai mai mare nevoia de ea(adica sa plece din lumea asta). Si inca ceva! Ai incredere ca Bunul Dumnezeu va va ajuta, totul e sa credeti pentru ca el niciodata nu va uita de noiwinking