| danyyyel a întrebat:

Va rog exlicatimi de ce atat animalele care traiesc in zonele reci ale globului cat si cele care traiesc in desert au corpul acoperit cu blana?

4 răspunsuri:
| Demise a răspuns:

Ca asa le-a facut Dumnezeu

| sy46 a răspuns:

Fiecare fiinta s-a adaptat pe parcursul a mii de ani la mediul sau de viata. Cele ce traiesc in zona de tundra si numai au pe sub blana groasa si un strat de grasime, iar ursii polari au pielea de culoare inchisa pentru a capta si retine caldura. Cele de desert majoritatea au o piele mai "rigida" pentru a se feri de caldura pe cat posibil.

| alisalisa a răspuns:

Pe cei din zonele reci, blana ii protejeaza de frig, iar pe cei din zonele calduroase de caldura.
Mi se pare foarte logic. big grin

| Cristiannn11 a răspuns:

Deoarece blana e un izolator, iar cei din zona calda blana ii protejeaza de caldura, iar cei din zona rece, blana ii protejeaza de frig. happy