| dia_5660 a întrebat:

De ce animalele cere traiesc in desert poarta blana dar cele care traiesc in zone reci? ajutati-ma pleasecat mai repede!

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Pe cele care traiesc in desert le protejeaza de arsurile solare
Iar pe cele care traiesc in zonele reci, chiar daca si in desert seara este foarte foarte rece, le protejeaza de frig

2 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Asa e moda actuala, se pare ca blana se poate purta cu orice ocazie. intreaba la fashion tv.

| gabrielgypps a răspuns:

Invata sa scrii corect ca sa poti primii un raspuns adecvat.
animalele ce traiesc in zone reci poarta blana pentru a se izola termic, adica pentru a nu pierde caldura corporala.
acum te intreb cate animale cu blana stii tu ca traiesc in desert?
camilele si dromaderii rezista mult in desert, pot sa/l tranziteze, insa nu traiesc in desert. iar blana lor este subtire pentru a putea scapa de supraincalzirea corporala.