| nmn a întrebat:

Va rog mult ceva, imi puteti spune care a fost ultima medie d anul acesta cu care(scuze pentru cacofonie) s-a intrat la buget la medicina veterinara Bucuresti? Eu am tot cautat si nu am gsit nimic pe internet, nici macar pe pagina facultatii

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

De ce toata lumea cand aude de "cacofonie" se gandeste la ca*at?
Nu.gresit! "cacofonie" prov din limba greaca κακοφωνία, care inseamna alaturare de cuvinte care, impreuna suna urat.

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

''cu care'' e locutiune prepozitionala daca nu ma insel. N-am mai facut gramatica de ani buni de scoala, dar ma rog, am macar bazele sa nu ma fac de ras.
Te rog nu! Aaaa, veterinara spuneai? Credeam ca vei ajunge doctor si n-o sa inteleg ce-o sa-mi scrii pe reteta.

| Flav a răspuns:

Ti-am atras atentia fiidca matale ti-ai cerut scuze pentru. o asa zisa greseala. Ti-am sugerat si ce semnifica ce ai spus tu, si nu are nicio treaba cu cacofonia, ''cu care'' intalnindu-se in diverse situatii si fiind folosit foarte frecvent.
In rest, ce sa-ti raspund ca ironiile tale nu ma stimuleaza cu nimic, sunt inocente. N-ai facut decat sa dai un stupid si atat. Iar ca sa scrii retete, inseamna sa stii ce inseamna macar o cacofonie si sa nu incerci sa eviti expresii care nu-s gresite din punct de vedere gramatical. Iar daca un doctor se indoieste de asta ( doctorul fiind o persoana intelectuala ), atunci am mari dubii. Punct.

cami
| cami a răspuns:

Haideti mai, voi marii.academicienibatting eyelashes

cami
| cami a răspuns:

Sti cum e-n cazul tau? Daca taceai..filosof ramaneai...oh go on

Shin
| Shin a răspuns:

"cu care" nu e cacofoniewinking
Shin

| nmn explică:

Exact cum a spus si cami, cacofonie=asociatie sau repetare neplacuta de sunete in vorbire. Poate k daca dau un exemplu de cacofonie se va spune ca nici aia nu este. exemplu:la Laponia, pe perete -sunt cacofonii nu trebuie sa te gandesti la ca**t cand observi o cacofonie. Apoi eu am pus o intrebare la care tu Flav(pentru ca pe tine am pica)nu mi-ai raspuns.Nu am nevoie de lectiile tale de gramatica, iar cand voi ajunge medic iti voi da soricioaica(otrava)dar nu pentru catel sau pisica ci pentru tine deoarece face bine la memorie, sa ai incredere in recomandarile mele, da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde e cacofonia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dumnezeu-lasa si tu de la tine. fetei i s-a parut ca suna a cacofonie, si ca sa nu fie atentionata de catre altii a preferat sa se scuze inainte, cu toate ca ''cu care'' nu este cacofonie. laughing