| Anonima_5812 a întrebat:

Va rog mult de tot sa imi explicati si mie Past Simple, Past Continius, Present Perfect si Present Perfect Continius. Dau funda mare de tot la primul raspuns "corect".sad

Răspuns Câştigător
| me a răspuns:

Past simple se formeaza cu ed si verbul la infinitiv.
ex.
i did my homweork last night.
acest timp reprezinta o actiune incheiata.
exceptie de la regula fac verbele neregulate.
le gasesti aici pe toate(coloana a 2-a sunt verbele acestui timp)
http://www.lexica.ro/help/verbe_neregulate.htm
past continuous
se formeaza cu was/were +verbul la infinitiv+radacina ing pusa la verb.
ex.
i was watching tv while she was cooking.(ma uitam la tv in timp ce ea gatea)
You were studying when she called.(tu studiai cand ea te-a sunat)
Were you studying when she called?(studiai tu cand ea te-a sunat)
You were not studying when she called. (tu nu studiai cand ea a sunat)
pentru a te ajuta sa vezi diferenta o sa iti arat 2 exemple.
Last night at 6 PM, I ate dinner.(seara trecuta la 6 am mancat cina)
actiunea a inceput la 6.
Last night at 6 PM, I was eating dinner(aseara la 6 mancam cina)
actiunea de a manca a inceput mai devreme si la 6 ea se desfasoara.
diferenta dintre while si when.
I was studying when she called.(studiam, cand ea a sunat)
While I was studying, she called.(in timp ce eu studiam ea a sunat)
while=in timp ce
when=cand
present perfect
lucrurile se cam complica(si ai nevoie de a 3-a coloana a siteului pe care l-am pus putin mai sus, vei avea nevoie de ea si la present perfect continuous)
has/have cu past participle(a 3-a coloana)
folosim present perfect ca sa spunem ca o actiune s-a petrecut intr-o perioada nespecificata dar inaintea momentului vorbirii.
NU se folosesc cuvinte ca:ago, yesterday, toate cuvintele care contin last(last year, last month)pentru ca acestea se folosesc la past simple si past continuous.
la present perfect folosim:ever(vreo data), never(nici odata), once(o data), many times(de mai multe ori), several times(de mai multe ori, sinonim cu many times), before(inainte), so far(pana acum), already(deja), yet(inca), etc.
You have seen that movie many times.(ai vazut filmul acela de mai multe ori)
Have you seen that movie many times?(ai mai vazut filmul acela de multe ori)
You have not seen that movie many times.(n-ai vazut filmul acela de multe ori)
I have been to France.(am fost in franta)
poate ca ai fost odata de 2 de trei sau de mai multe ori.
I have been to France three times.
poti adauga numarul la sfarsitul propozitiei
I have never been to France.
aceasta propozitie inseamna ca tu nu ai avut ocazia sa mergi in franta vreodata
diferenta dintre past simple si present perfect continuous
I went to Mexico last year.
am fost in mexic anul trecut.
am fost in mexic anul dinaintea momentului vorbirii.
I have been to Mexico in the last year.
am fost in mexic in anul trecut.
am fost in mexica intr-un anumit punct al anului trecut, nespecificat.
Present Perfect Continuous
has/have+been+a 3-a forma a verbului din coloana
folosim forma aceasta pentru a arata o actiune inceputa in trecut care inca se intampla.
You have been waiting here for two hours.(tu astepti de 2 ore)
Have you been waiting here for two hours?(astepti tu de 2 ore)
You have not been waiting here for two hours. (tu nu astepti de 2 ore)
poti folosi in constructia acestui verb expresii de genul:For five minutes, for two weeks, since Tuesday.
since inseamna=de(ceva timp)
for=pentru(ceva timp)
dad has been washing the dishes for 20 minutes.(tata spala vasele de 20 de minute)
in acest timp el tot spala si spala dar actiunea efectiva a inceput acum 20 de minute.
i have been living here since 1997.(eu locuiesc aici din 1997)
si probabil ca inca voi locui.
verbe care nu pot fi folosite la acest timp
Sam has been having his car for two years. nu e corect
Sam has had his car for two years. e corect
sam are masina de 2 ani nu sam tot are masina de 2 ani.
sper ca te-am facut sa intelegi si succes la scoala.

1 răspuns:
| Christa a răspuns:

Past simple :
Verbe regulate :
Verbul + ed, +d.
Ex : I playED football yesterday.
We dancED a lot at the party.

Verbe iregulate :
Folosesti a doua forma.
http://www.grammar.cl/Past/Irregular_Verbs_List.htm
Sunt acolo cam toate verbele.
Ex: I SAW an interesting film last week.

Past continuous :
Verbul + ing. ( cand actiunea se petrece in mod repetat )
Ex: You were sleepING when I got home.