| Mădă0611 a întrebat:

Vegetarienii au animale de companie carnivore? Daca da, cu ce le hranesc?

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Păi, trebuia să-i asigure o alimentaţie vegetală echilibrată, bogată în diverşi nutrienţi, nu una super săracă. Că şi pe om dacă îl hrăneşti doar cu paste, cartofi şi orez, pe termen lung nu se va simţi foarte bine. Cei care au hrănit-o au probleme, nu alimentaţia vegetală.

| Mădă0611 explică (pentru NOname):

Cica mâţele nu pot produce taurina si o iau din carne. Iar daca vorbim de evolutie, cainii sunt omnivori pentru ca au fost domesticiti pentru paza, iar omul il hranea cu ce putea, daca nu se hranea singur, nu din gospodaria stapanului, dar mâţele pentru a prinde soareci, de asta sunt asa mici, iar soarecii sunt carne.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Egal. Şi omul cică e omnivor, dar poate perfect trăi (chiar mult mai bine), mâncând exclusiv alimente vegetale.

Nu ştiu cum e la noi, dar în ţări ceva mai civilizate există un asortiment foarte bogat de mâncare vegetală pentru câini şi pisici, special adaptată pentru nevoile lor.

| Mădă0611 explică (pentru NOname):

Omnivor, si am explicat de ce cainii sunt, dar pisicile nu sunt, am explicat de ce. Logic ca se pot adapta, dar dupa multe generatii si dupa multa suferinta si modificari ale organismului.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

De aia doctorul recomanda sa nu renuntam la carne pentru ca Noname spune ca e "chiar mult mai bine" sa manacam doar iarba? Mai dar doctorii astia saracii chiar toti sunt prosti si absolut toti in afara de ei stiu mai bine sad.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Într-adevăr, cu pisicile vegane poate fi ceva mai complicat decât cu câinii, dar nu imposibil.

"...this does not mean they cannot obtain all the nutrients they need from synthetically supplemented vegan cat food. The most commonly circulated objection to vegan cats has been disproven, which is the argument that cats cannot obtain the crucial nutrient taurine from a vegan diet. Vegan cat foods are formulated with synthetic taurine. But so, it turns out, are nearly all meat-based cat foods."

"The nutritional needs of dogs and cats are easily met with a balanced vegan diet and certain supplements. James Peden, author of Vegetarian Cats & Dogs, developed Vegepet™ supplements to add to vegetarian and vegan recipes. They are nutritionally balanced and also come in special formulas for kittens, puppies, and lactating cats and dogs."

http://freefromharm.org/......-and-cats/ (merită citit întregul articol)

Norocul meu că nu am o pisică şi nu am de gând să adopt, aşa că nu sunt nevoită să-mi bat capul cu aceste dileme.