anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Viata ca o prada?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Depinde ce poti sa intelegi prin "prada"! Te gandesti la tine, sau la ceilalti? Dupa cum alegi sa te comporti in existenta de zi cu zi, asa vei fi si traind, sau nu. Nu poti sa ravnesti si sa iei ceea ce este al tuturor si sa il consideri ca fiind al tau. Viata este placuta, simpla si linistita numai daca esti unul dintre cei multi care se straduie sa faca numai bine in jurul sau, fara sa se stie, adica anonim. Atentie, ca aici este aici! Binele asta este impartasit si acceptat de ceilalti. Numai asa se poate face un bine. Bine cu de-a sila nu se face, nu? Daca ne reuseste chestia asta in 80 % din momentele pe care le traim, eu cred ca poate ajungem si in Rai, langa Doamne-Doamne. Dar nu sunt sigur... Deci, viata ca o prada? Ceea ce am zis n-are nicio legatura cu Marin Preda.

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Romanul''viata ca o prada''de Marin Preda infatiseaza copilaria si adolescenta personajului narator, dar mai ales clipele petrecute de acesta la scoala.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destul de interesanta este cartea, dar mai ales este viziunea scriitorului despre viata.

| ioana2794 a răspuns:

Frumoasa carte...

Întrebări similare