| Florentina9210 a întrebat:

Voi ati pierdut vreodata o persoana draga din viata voastra? cum v-ati simtit stiind ca nu o sa mai aveti ocazia sa o mai vedeti. Si cand spun persoana draga, ma refer si la prieteni apropiati sau chiar si animale, de ce nu, nu sunt si ele tot suflete?

eu am pierdut un catelus, la care tineam enorm de mult, am plans 3 zile, s-a intamplat acum 4 ani, si acum imi aduc aminte de ziua aceea de iarna cu zapada cat casa, cu gerul care facu-se pomi sa inghete, mi-l amintesc si acum. Mama m-a bate la cap ca am plans mai mult dupa caine decat atunci cand a murit bunica mea.
Dar nu inteleg, de ce oare sa plangem? daca plangem, vor reveni la viata?

39 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inca nu

| whatevernvm a răspuns:

Gerul "facu-se"? mama "m-a" bate la cap?

Adio

| Drimmero a răspuns:

Un perus, la care am tinut incredibil de mult. Nu a murit, doar ca a fugit. A cazut colivia unde statea el, in colivie mai erau 2 perusi, pui. S-a facut praf colivia, astia 3 au rupt-o la fuga, eram atat de suparat atunci. De atunci nu mai stiu nimic de ei.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Daca ti-as aduce acei perusi, m-ai iubi? ''ironic question''.

| OldSoul a răspuns:

Eu unul am o atitudine mai diferita fata de "moarte".
Ideea mea este simpla, daca mori, inseamna ca ti-ai indeplinit misiunea si indirect ai fost "promovat" deci este un motiv de bucurie.
Iar daca e sa o luam altfel, avand in vedere in ce lume rea traim, moartea pare sa fie un lucru bun.

Cat despre acele plansete specifice, eu unul le interpretez ca o slabiciune a celor indoliati, ca si cum nu s-ar descurca fara acea persoana.
Din punctul meu de vedere, frumos ar fi ca lumea sa-i sarbatoreasca viata acelei persoane la inmormantare, sa fie bucurosi ca au ajuns intr-un loc mai bun si sa-si aminteasca de clipele bune petrecute de acea persoana.

PS:"Când te naşti, tu plângi şi lumea se bucură. Când mori, tu te bucuri şi lumea plânge."

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Asa este. Moartea este un lucru firesc. Adevarata viata e dupa moarte, nu asta in care traim acum. Aici petrecem cativa zeci de ani, dincolo, o eternitate.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu am avut un pisoi pe care l-am pierdut anul trecut, nu a murit de batranete, pentru ca inca era mic, a murit pentru ca a iesit pe strada si o masina a dat peste el, imi amintesc, ca si eu si sora mea am plans in acea zi pana nu mai aveam lacrimi. Am plans in acea zi, mai mult decat am plans in toata viata, nici cand a murit strabunica mea nu am plans asa de mult, pentru ca inca eram mic, si nu stiam ce inseamna sa pierzi pe cineva, credeam ca daca o sa astept o sa se intoarca, credeam ca doar calatoreste cu avionul, si de fiecare data cand vedeam un avion, faceam cu mana si credeam ca ea este acolo si ma vede si imi face si ea cu mana, dar eram mic, si nu stiam prea multe. In orice caz, cred ca multi au pierdut persoane si animale dragi, si au plans, dar plansul nu rezolva nimic, nu le aduce inapoi, prin plans doar ne exprimam tristetea, si aratam faptul ca ne pare rau ca persoanele/animalele dragi nu mai sunt printre noi. Dar amintirea lor ramane si o putem pastra cu noi pana in ziua in care si noi vom muri. Pana in acea zi, ei tot vor "trai", pentru ca vor fi mereu in inima si mintea noastra. Doar acele amintiri ne mai tin legati de persoanele/animalele pe care le-am pierdut.

| aXy99 a răspuns:

A murit o matusa (foarte apropiata) acum 8 sau 9 ani. Am plans atunci cand am aflat, dar am zis ca viata merge inainte. Pacat ca atunci cand mor unele persoane dragi atitudinea si comportamentul unor apropiati se poate schimba...radical.

| Florentina9210 explică (pentru aXy99):

Asa e, viata merge inainte, intotdeauna!

| Deaad a răspuns:

Da,cand eram mic, un catel de al meu a murit ca s-a tinut dupa o catea si a fost sfasiat practic de alti caini.Cand l-am vazut, i-au perforat tot stomcaul.Toate matele au iesit din el.
Tedi il chema, foarte bun caine.

Am plans la fel vreo 3 ore si o saptama am stat trist. laughing

Oameni n-am pierdut pe nimeni.

| Florentina9210 explică (pentru Deaad):

Al meu a murit de batranete. Era cuminte, nu se ducea dupa catele, ele veneau la el. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mic, a omorat un catel pisoiul meu si am inceput sa plang dupa el.
Si apoi, de nervi am luat o bata si cautam catelul, i-am dat una de a schelalait laughing apoi a fugit.
Legenda spune ca si in ziua de azi inca fuge.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Voiam un raspuns serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt intr-o stare buna sa dau raspunsuri serioase, scuze, nu te supara. big grin

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Dar nu e vina mea ca nu ai tu starea buna. Nu eu ti-am provocat-o, asa ca nu ai niciun motiv sa imi dai raspunsuri aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Shh laughing gata cu filosofia, ui la ea

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Ai luat-o si tu pe urmele lui ''ala''?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Cine e "ala"? thinking

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Shh, du-te la somn. Ca tot ziceai ca nu ai o stare buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Ma duc cand vreau eu femeie!

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Ce replica de taran ai in tine! ''femeie'' laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Era o replica de a lui Dwayne Johnson in filmul Fast and Furios 7.
Dar da, suntem doi tarani.
Esti pusa pe cearta in seara asta, sa inteleg ca esti in ziua aia?
Daca n-ai observat eu am vorbit frumos si in spirit de gluma, tu duci in alta directie totul.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt in perioada aceea, atunci e mult mai rau ca acum. Pe mine m-a deranjat ca nu ai dat un raspuns cat de cat serios, atat voiam. Si nu sunt pusa pe cearta, sunt chiar foarte calma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

laughingbine,iti dau un raspuns serios.
Eu,cred ca dupa moarte e liniste,fericire si nu mai exista suferinta.
Plangem dupa o persoana care moare,deoarece nu mai e langa noi sa ne faca fericiti ( prin dragostea pe care ne-o ofera),dar nu luam in calcul ca persoanei aleia ii era greu aici,suferea foarte mult si in schimb ne gandim doar cum ne simteam noi langa acea persoana, in loc sa ne bucuram ca s-a dus intr-un loc mai bun decat asta.
Orice ar fi acolo,dupa moarte, cred ca e mai bine ca aici, orice ar fi.
E parerea mea, nu am dovezi ca dupa moarte e mai bine sau mai rau, e o parere.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

A fost greu? dar noi trebuie s-a o dam in ''dispute'', ca de obicei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

E prima data :o

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Nu te mai retin, poate ai treaba!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Am cand vreau eu femeie!

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Barbate, taci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

"barbate",pf,ce replica de tarancusa ai in tine, of of of.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai inceput primul. Asa ca ..pliscul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Https://www.youtube.com/watch?v=B34XmATePQQ
Ai auzit vreodata asa ceva? :))

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Asta imi aduce aminte de un psihopat, da de unde, chiar seamana cu unul, perfect laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

"I got really got sex moves, that i learn i China, i'am a sexual tiger, and i feed on vagina" rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Good*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mi-am pierdut un catelus foarte drag, nu era chiar batran dar avea o varsta destul de inaintata pentru un caine. Il numeam Scooby si imi era foarte drag, deoarece am crescut odata cu el iar cand am devenit adolescent a fost foarte trist sa-l pierd, dar totusi nu am plans. Daca plangem inseamna ca suntem mai sensibil si ca ne afecteaza mai profund, ca simtim o durere mai profunda care necesita lacrimi pentru a ne descarca.

| Printesa10TM a răspuns:

Da, catelul meu a murit in ziua banchetului meu. Eram cu parul aranjat si machiata(plus ca aveam si gene false) de abia m-am abtinut sa nu plang. Imi amintesc in fiecare zi de el.