| PsyhoChild a întrebat:

Voi ati vazut ce a scris selly in petitia de schimbare a scolii in Romania? Va spun eu: multe prostii si arogante.
In primul rand, cum sa ii dai elevului posibilitatea de a da feedback profesorilor. Luati exemplu elevii de la profesionale sau licee proaste, pe care ii doare fix in p&^a de scoala, de ce ar trebui sa-si piarda un profesor locul de munca din cauza unui prost caruia nu-i place sa invete? Si nu doar la profesionale, sunt multe specimene si la licee renumite care i-au 3 sau 4 ca nu invata si dupa vai mama e vina profesorului.
A mai spus ca educatia civica trebuie predata la liceu obligatoriu. Alta prostie. Nu tuturor le pasa de guvern si politica, la ce ii trebuie unui licean care vrea sa de-a la medicina sau matematica asemenea informatii. In caz ca nu stia, in clasa a 11 a, la istorie se invata despre politica si evenimente care au avut loc in ultimii 50 de ani. Deci la ce este nevoie sa ii introduci unui elev care nu are niciun interes mai multe ore de educatie civica?
O alta aroganta ce a punctat acolo este ca elevii sa invete managementul banilor. Stai calm frate ca nu toata lumea are sute de mii de euro in buzunar ca tine, unii nu au deloc. Si in plus, deja se invata asta la orele de economie.
Micsorarea numarului de ore este si asta o mare prostie, in loc sa spunem mersi ca avem posibilitatea de a merge la scoala pe gratis mai faci si figuri. Doar la liceu ce mai prinzi o zis sa stai 7 ore la scoala, in rest nu vad care ar fi problema. Profesorii stau mult mai mult, mai ales daca predau la mai multe scoli.
Eu nu-mi dau seama de ce isi da cineva care a terminat liceul, cineva care are deja planificata toata viata cu parerea. Tot ce a scris el acolo este doar din punctul lui de vedere, nu al tuturor elevilor din Romania.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu ce a scris selly, dar daca a scris ce ai enumerat tu acolo bravo lui.

Tu pe de alta parte este paralel cu niste concepte dar vrei cu tot dinadinsul sa contrazici ceva ce nu intelegi.

1. Ar fi foarte interesant ca profesorii sa primesca feedback. Nu ii concediaza nimeni, dar un profesor ca stie sa isi faca meseria si sa impuna respect va avea mereu un feedback bun... restul treaba lor. Sistemul romanesc de invatamant e bazat pe profesor care taie si spanzura... nu asta e metoda cea mai productiva.

2. Nu stii ce inseamna educatie civica. Si daca ar insemna ce zici tu tot ar fi importanta. Elevul de azi e votantul de maine si un vot educat si inteles e o arma foarte puternica. Educatia civica insa nu face deloc referire la sistemul politic ci la tot ceea ce inseamna sa traiesti intr-o societate. Ar fi bine sa inveti si tu, nu strica pentru ce urmeaza in viata.

3.Tocmai ca managementul banilor e pentru ce care nu au sute de mii de euro in buzunare. Fix pentru aia e. Si ce se face la economie e o gluma.

4. Programa scolara din Romania exagerat de incarcata si da, ar trebuie cel putin la liceu reduse materiile... e totusi ironic si amuzant cum tu te bati cu pumnul in piept, citez " la ce ii trebuie unui licean care vrea sa de-a la medicina sau matematica asemenea informatii" da pe urma nu vezi nicio problema cu orele de umplutura precum muzica, desen, religie, latina.

Isi da si el cu parerea pentru ca are imaginea de ansamblu si desi lumea nu il place are ceva minte pustiul si incearca sa ii ajute pe cei care vor o schimbare.

| LPCTSTR a răspuns:

Campanie de marketing, la ce te asteptai?

| Dismally a răspuns:

Nu am vazut dar in legatura cu primul punct nu ai dreptate. Un feedback pentru profesori ar fi foarte util. Sunt unii profesori care nu au nici o treaba cu predatul - am avut si eu parte de asa ceva iar alti profesori sunt extraordinari de buni. Si aici nu ma refer la notele pe care le punea, acestea sunt irelevante, este capacitatea de explica clar anumite subiecte. Sunt profesori care au un comportament total neadegvat iar acestia ar trebui eliminati. Si nu isi vor pierde locul de munca fara motiv - cand spun sute de copii ca ai o problema, ori te schimbi ori pleci pentru ca acesta este rolul profesorului, altfel am pune niste roboti care doar recita niste texte...

| Ineys a răspuns:

Sustin parerea lui suntserios care a explicat foarte bine ceea tu n-ai inteles. Nici eu n-am citit ce-a scris, nu prea il stiu pe pusti, nu ma intereseaza chestiile astea, dar ce ai enumerat tu sunt chestii de bun simt si ar trebui sa fie predate in scoala.

Tu nu stiu de partea cui esti daca ti se pare ok sistemul de invatamant asa cum e acum.

| goguPatent a răspuns:

Ar fi magnific sa se faca educatie financiara in scoli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vota anularea scolii daca as putea ca oricum scoate numai tampiti dovada si intrebarea asta

| Merry17 a răspuns:

Mi se pare că habar nu ai ce înseamnă educație civică și nici educație financiară și nu prea ești în măsură să-ți dai cu părerea despre ce spune Selly. O zi frumoasă!