| xandra0301 a întrebat:

Voi ce părere aveți despre oamenii din străinătate care se întorc acum in țara?
Am văzut un video pe o rețea de socializare și chiar sunt curioasa de răspunsurile altora.
Mie nu mi se pare ok sincer. Din cauza celor de afara s-au înmulțit cazurile pentru ca nu știau ca aduc virusul cu ei.
Sunt unii, când ii auzi, țara nostra e o țara de 3 lei și de aceea au plecat ca nu aveau viitor aici dar acum vin repede acasa ca e mai bine ca-n străinătate.
Nu sunt conștienți de faptul ca vin la grămada și după stau in izolare unde se poate intampla orice.
Eu am rude care aveau plănuit sa se întoarcă in România de mult timp, înainte de aceasta pandemie și chiar dacă și-au vândut casele, mașinile și ce mai aveau ei au decis sa rămână acolo pentru a se proteja și ei dar și pe noi.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nici eu n-am venit mi sau deteriorat planurile de la virus

| xandra0301 explică (pentru mgtow):

Foarte bine ați făcut.

| Violleta2022 a răspuns:

Oamenii actioneaza precum oile, ce spune unul in gura mare, ceilalti il imita si-l urmeaza.
Virusul s-a raspandit nu doar din vina celor care au venit de afara ci si a voastra, a celor care nu intelegeti sa stati in casa si sa iesiti odata la cateva zile, strict pentru cumparaturi de mancare si urgente.

| xandra0301 explică (pentru Violleta2022):

Vorbiți fără sa cunoașteți happy
"Voastră". Eu nu am mai ieșit de când au spus ca se închid școlile și liceele.
Am mai avut noi o discutie așa ca va rog din suflet mai ușor cu acuzațiile.

| xandra0301 explică (pentru Violleta2022):

Așa pot spune și eu ca din cauza "dumneavoastră" (și așa va bag și pe dumneata și pe ceilalti cu o vârsta înaintată pentru ca știu ca sunteți din aceeași categorie intr-o oala) pentru ca stați pe afara pe băncuța sa va beți cafelutele in orele in care aveți voiesa ieșiți pentru STRICTUL NECESAR se înmulțesc cazurile. Este frumos?

| Violleta2022 a răspuns (pentru xandra0301):

Din pacate, nu ma poti baga in aceeasi oala cu ceilalti, eu nu traiesc in tara, ci in occident de 30 de ani si nu am ajuns inca pensionara.
Nu ti-ar strica sa-ti corectezi putin vocabularul si respectul fata de pensionarii din tara, ca totusi, ai si tu parinti si bunici, care merita mai mult respect.

Iar pentru userul curios de mai jos: sunt MUNTEANCA, nu moldoveanca!

| xandra0301 explică (pentru Violleta2022):

De astăzi înainte va rog frumos sa nu îmi mai băgați in seama întrebările, bun? Multumesc frumos.
Și aici sunt oameni care respecta legea, și aici sunt oameni care stau in case și va garantez ca și acolo sunt oameni care ies la fumat, plimbat și sa se vadă cu iubiții, mai ales pustanii. De aceea se intreaba toți "cât mai durează", pentru ca s-au saturat sa stea in casa.
Și este a nu știu câta oară când va rog sa nu va mai mai luați cu "fetița". Nu ne cunoaștem și nu va permit sa va adresați așa. Vorbiți cu nepoții, copii, cu persoanele acelea sfinte de la dumneavoastră din țara, nu cu mine.

| JicaContra a răspuns (pentru Violleta2022):

Mi se pare o reactie normala, asta e ce fac oamenii cand sunt amenintati de o boala, fug de acolo de unde e boala in ideea ca asa scapa de boala, cand de fapt duc boala cu ei, treaba asta se intampla dintotdeauna, s-a intamplat cand a fost ciuma, si asta e, exemplul CATEGORIC, pe vremea aia transporturile erau la un nivel micronic fata de ce e acum si tot au decimat INTREAGA europa, exact pentru ca cei care fugeau de ciuma in zone unde nu era, de fapt aduceau ciuma cu ei

insa intr-o nota personala, TREBUIE sa iti spun ca Annastassia are dreptate cand te considera copil, ea a folosit pluralul cand a spus "vina VOASTRA", deci nu se referea la tine personal, ci in general a romanilor din rrrrominica, iar tu sa te ataci la modul personal, ca si cum TIE PERSONAL ti-ar fi spus asta, si sa, sari in sus, dovedeste imaturitate absoluta si crede-ma ca am dreptate, am invatat asta "the hard way", pentru ca si eu faceam la fel sad

cat despre romanii din rrrrominica, IAR ARE DREPTATE, eu personal de cand a inceput nebunia, am iesit din casa de 4-5 ori si aia EXCLUSIV pentru alimente si medicamente, iar acum am descoperit alte solutii (delivery), INSA sunt sate PLINE PANA LA REFUZ cu romani intorsi din Italia in care politia si armata NU reusesc sa ii tina in casa, orice ar face, dar dupa cum vezi, eu nu ma atac, cu toate ca Annastassia a spus practic si despre mine ca nu stau in casa!

| xandra0301 explică (pentru JicaContra):

Atâta timp cât a folosit "voastră" înseamnă ca e și vina mea, m-a bagat in aceeași oala cu toți, și pe mine dar și pe ceilalti ce stau in case și își văd de treaba lor.
M-a deranjat faptul ca ea comentează de parca noi ăștia din România suntem ultimii oameni și la ea in Australia e raiul pe pamant, acolo nu iese nimeni pe strada și nimeni nu se vede cu nimeni. Va garantez ca și acolo este la fel.

| JicaContra a răspuns (pentru xandra0301):

Acum vorbesti pentru ca esti inca suparata, inca odata, si eu am avut problema asta, dupa ce m-am enervat imi era foarte greu sa ma calmez

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/australia/
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
ne bat la toate capitolele
chiar incepe sa se duca pandemia la ei, din cate vad

acum sa stii ca nu iau apararea nimanui, si am contrazis-o si pe ea la unele intrebari, dar acum pur si simplu vad statisticile

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și legat de întrebare. Ce vroiai sa faca afara cand s-a inchis tot sibau ramas fara joburile la negru si fara locuri de furat. Ca nu s au întors majoritar romani care lucrau cinstit acolo. S au întors aia pe care i ai vazut la TV ca au făcut petrceri în cimitir si s au batut cu politia zilele astea

| Frank51 a răspuns:

Intr-o lume in care am avansat atat de mult pe toate planurile(mai putin intelectual), este normal sa se intample situatii de genul, pentru ca oamenii sunt foarte diferiti, si varietatea de oameni inseamna imprevizibilitate. Nu putem stii situatiile oamenilor care s-au intors, poate majoritatea au fost concediati, pentru ca dupa cum se stie, s-au inchis restaurante, cafenele, statiuni turistice, tot ce nu era necesar.

Inainte sa judecam trebuie sa gandim, mult, mult, iar Anastasia inca nu are acest obicei.

| Digikey a răspuns:

Virusul s-a raspandit cel mai mult din cauza incompetentei autoritatilor, a lipsei de materiale de protectie si lipsei de comunicare.
O masca chirurgicala si o pereche de ochelari de plastic au eficienta zero in fata virusului.Nu intamplator avem mii de cadre medicale infectate.
Cel care a facut ravagii pensionarul MAI care a infectat spitalul Gerota era turist.Sute de pacienti au dus virusul care pe unde a putut, a fost haos, nu s-au facut teste, au fost tinuti in izolare fara teste le-au dat drumul, cei care s-au simtit rau s-au intors inapoi etc.Un medic de la Iasi a telefonat de 70 de ori la DSV pentru a semnala un posibil focar de infectie si nu a fost luat in seama. Poate ca ar trebui angajati profesionisti in functii de conducere nu rude si neamuri fara pic de pregatire.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu iti bate capul cu femeia aia, ca la un singur lucru e buna: sa faca pe desteapta in fata ta si dupa aia sa te bage la block ca sa nu ii poti raspunde.

| Dandinelle a răspuns:

Mi se pare urat cum scrii despre oameni. O inteleg pe Anastassia cand incearca sa-ti explice.
Poate ar trebui sa cresti putin in logica si gandire si sa intelegi faptul ca virusul e deja in tara. Nu conteaza ca vin oameni, pleaca oameni. Virusul e deja aici.
Tu poate nu esti constient/a ca ura pe care o afisezi fata de un alt om, pe care-l judeci din punctul de vedere al unei retele de socializare care poate sa raspandeasca si fake news, e o ura infantila si stupida. Stai frumusel in casa, ai grija de persoanele batrane si stai aproape de familia ta. Raspandind ura si dispret nu te va duce departe ci mai rau, denota ca esti putin cam influentabila si nu ai capabilitatea sa judeci la rece lucrurile.

| xandra0301 explică (pentru Dandinelle):

Nu îmi puteți spune mie ca eu arunc cu ura având in vedere ca am fost foarte pacifista și mereu i-am spus sa ma lase in pace. Nu îmi place cum s-a vorbit cu mine și faptul ca ne pune pe toți in aceeași oala e chiar super urat. Nu toti suntem încăpățânați și inconștienți care nu știu ce este aceea o "stare de urgenta"
Puteți sa va uitați foarte frumos la cum am vorbit eu cu ea și cum a vorbit ea cu mine. Nu contează câți ani am, câți ani are, nu are dreptul sa îmi vorbească așa. A început sa îmi jignească părinții și inclusiv pe mine. Dacă eram răutăcioasă o puteam face cu ou și cu oțet dar totuși, am spus sa fiu eu cea cu capul pe umeri având in vedere ca doamna dacă nu avea "un statut" aici poate mi spunea și doua de dulce, își pierdea contul in cel mai rău caz și aia era.
Chiar ma deranjează ca se vb urat despre romani și un roman vb urat despre romani. Ce dacă s-a dus in alta țara? Tot românca e, tot de aici e și pun pariu ca are aici rude.
Putea sa se exprime altfel nu sa îmi spune mie ca din cauza "noastra" s-a înrăutățit situația, putea sa dea vina pe cei ce sunt vinovați și pe cei ce nu respecta aceste mici reguli.
Și încă un lucru, nu sunt singura care o considera pe doamna răutăcioasă drept dovada mai e cineva aici care o reclama.
O zi frumoasa va doresc!

| Ione1 a răspuns:

Cred ca au fost dati afara de la munca si s-au intors. Asa cum au plecat de aici acolo, tot asa au plecat si invers happy Cred ca unii au mai ramas, daca au avut cum sa ramana.