| abcdefghijk1234567891011121314151617 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre poetul Adrian Paunescu. Eu sincer, cred ca era un geniu. Dar despre poezia lui, Telefon dupa moarte? Va rog, nu dati copy-paste de pe site-uri. Doar parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| SkyFly a răspuns:

Salut! Da, sunt de acord cu tine Adrian Paunescu a fost un geniu al timpului nostru in materie de literatura. Poezia "Telefon peste moarte" e memorabila si geniala totodata pentru ca transpune imposibilitatea comunicarii cu parintii plecati de mult intr-o lume in care "moartea n-are telefon". Insa, poezia care pe mine personal m-a impresionat cel mai mult este "Repetabila povara". O poezie de geniu intr-adevar, minunata si plina de adevaruri general-valabile. Poeziile lui Paunescu transpun sensibilitatea si sentimentele sale legate de tot ceea ce inseamna parinti si mai ales disparitia acestora, pentru ca doar un copil care si-a iubit parintii atat de mult ar fi putut vreodata sa scrie ceea ce Adrian Paunescu a scris. Frumusetea versurilor e nemarginita insa frumusetea sentimentelor ce reies din poezie este de nepretuit.
happy Pa, pa

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Roxana! Da A Paunescu a fost si va ramane un OM special, o borna de referinta pe drumul destinului meu. Dumnezeu sa-l odihneasca in liniste si pace, invelindu-l cu mireasma de tei a dragostei LUI!