| MZc a întrebat:

Voi dati bani la batranii care cer bani pe strada?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Depinde. Sunt bătrânicile ce vând flori şi zarzavaturi şi la acelea le dau, dar sunt şi mincinoşi ce îşi cumpără de băut.
La mine în oraş în gara este unu ce de câţiva ani zilnic iese din spital după o operaţie la gât şi îi trebuie bani pentru medicamente şi după ce îi dai merge peste drum şi îşi ia un 50... Altul umblă în nişte bote şi cere un leu şi când la îmbiat şoferul unui microbuz cu o jumătate de ţigară a zis că el nu fumează chiştoace că tocmai ce să luat un pachet şi scoate din buzunar un pachet de destul de scump.

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, le dau. Cu condiția să nu fie țigani.

| SilentRain a răspuns:

Da ca imi este foarte mila de ei, lui Endoryus mereu ii dau

| SG1995 a răspuns:

Uneori da, deși nu în totdeauna, în plus pentru un leu-doi nu mor nici de foame, nici de sete.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu

| Endoryus a răspuns:

Nu. Cumpar ceva de mancare si le dau. Cand dau bani ii vad cu tigarea in gura si mi se face greata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depends.

Dar la bătrâni e mult mai acceptabilă situația oricum, fiindcă în general, nu mi-e milă de cei mai tineri fiindcă lucratul e o alegere. Iar majoritatea aleg să cerșească decât să lucreze și eu nu dau banii genul ăstora de persoane.

Dar da, unora bătrâni le dau. Fiindcă nu pot să-mi continui drumu fără să mă gândesc la asta. Too much empathy.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Neh...nici nu-i observ

| AlMaDi a răspuns:

La cat de naiba si aiurita sunt, se prea poate.