| AvalohAlyn a întrebat:

Voi mâncați sănătos? E greu sa renunti/reduci zaharul? Eu chiar voi încerca asta.M-am hotarat.Macar fără dulciuri de orice fel și băuturi îndulcite cu zahar/carbogazoase.
Am cartea" Zaharul mai periculos decat cocaina"care explica cât de nociv e zaharul și te ajuta și sa încerci sa renunti la zahar.Ma va ajuta mult.
Voi mâncați sănătos sau mâncați dulciuri si beti sucuri cu zahar?
E greu sa renunti la zahar? Sau sa-l reduci?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mananc mai sanatos decat o faceam acum 2-3 ani.
Am redus la aproape 0 bauturile cu zahar, in sensul ca nu ma mai alimentez nonstop cu cola si alte carbogazoase. Dar inca pun zahar in cafea, ceaiuri sau limonate. 4 lingurite de zahar pe zi nu mi se par o problema.
Trebuie sa facem diferenta dintre excesul de zahar, si dieta unui bolnav de diabet.
E destul de greu sa renunti la zahar, trebuie sa vina din interior dorinta de schimbare. Cand ai in cap meniuri grecesti cu cola mare, n-ai cum sa mananci sanatos. Dupa ce iti consumi poftele, poate.
Eu chiar m-am saturat de sucuri, asa m-am lasat. Iar cu mancarea, fac fasting cand ma simt bine, dar cand ma apuca poftele, nu imi impun limite. Mananc pana trece pofta, apoi ma orientez iar spre alimente mai sanatoase. Totul se face in timp. Doua zile de mancat nesanatos se repara cu vreo 4-5 la dieta.

| Hyperion7 a răspuns:

Singurul mod ok (care dă și roade ) sa scapi de zahar e sa nu ai zahar sau orice alt produs care conține zahăr în casa.
Neavând de ales, ar trebui ca organismul sa se învețe și fără zahăr.
Acum, daca tu ai zahar mereu in casa, normal că și tentația e mare.
Eu am renunțat în mare parte la el, dar nu am scăpat definitiv de dependenta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Aia cu zaharul e mai nociv decat cocaina nu stiu de unde ai scos-o ca am vazut oameni care mancau si mananca in continuare cantitati industriale de zahar si nu au nimic. Unii au o usoara obezitate dar nu ceva de speriat. Iti spun acum din ce am observat eu. Si chestia cu diabetul...nicaieri in tratatele de medicina nu scrie la cauzele diabetului de zahar. Tata a facut diabet si nu i-au placut niciodata dulciurile.
Eu nu mananc sanatos, nu pot renunta la dulciuri. Desigur ca riscul e sa ma ingras, sa fiu obeza si apoi sa apara probleme de sanatate dar vedem pe viitor daca pot sa schimb ceva.
Si nu e ca si cum poti sa te feresti de zahar. Astia baga zahar in orice: in paine, in sosuri, chiar si in snitel am vazut

| ValentinMihai78 a răspuns:

Să îl elimini nu este recomandat. Să folosești îndulcitori chimici, nu este indicat sau sănătos.
Iar, zahărul îl găsești în multe produse alimentare, chiar dacă nu este menționat direct.

| vodami92 a răspuns:

Numai exista termenul de mancare sanatoasa din pacate! mananci dar ai grija cat! la bauturi la fel!

| Hyperion7 a răspuns (pentru vodami92):

Ba mai exista,mai ales daca e pregătită cu produse bio, de la tara(asta pentru cei care pot), in rest da, limitarea e soluția, din păcate