| Bionicle a întrebat:

Voi stiti ce este aia,, reactia in lant"?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Sistemul de reacție în lanț este o structură concepută special, din materiale obişnuite, în care reacţiile fizice şi cele chimice se succed. Fiecare reacţie declanşează o altă acţiune, ceea ce face ca dispozitivul să funcţioneze permanent.
De exemplu, o bilă care se rostogolește împinge un şir de piese de domino care răstoarnă un bol de sare care cade într-un vas plin cu apă şi, pentru că sarea este un material bun conducător de electricitate, se va aprinde un LED ş.a.m.d.

| Sociopat a răspuns:

Pai uita-te la colectiv. Au murit aia si incepe anarhia. Ce sa zic...

| George_Catalin_1997_m3Hr a răspuns:

Reacția în lanț este o reacție în care un neutron provoacă fisiunea unui atom, fisiune ce este urmată de producerea altor neutroni care determină fisiuni ale altor atomi. Credd