| Speed99 a întrebat:

Voi sunteti pro sau contra avortului?

Consider ca sunt foarte deschis la minte: sunt de acord cu orice religie, orientare sexuala, relatii deschise, etc.; insa nu pot sa inghit avortul. Este un act psihopatic, lipsit de orice fel de empatie.

Ceea ce ma enerveaza cel mai mult e ca traim printre o majoritate de oameni care spun ca avortul "e un drept". Frate, niciodata nu vei avea dreptul sa omori o fiinta inocenta in ochii mei. Daca faci asta, esti un adevarat monstru.

Sunt foarte multe optiuni de o infinitate de ori mai bune decat avortul, cea mai buna fiind: lasa copilul in grija unui orfelinat, daca nu il vrei; dar nu ii distruge viata dinainte sa se si nasca.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da chiar asa, hai sa-i ducem in orfelinate :
https://www.dcnews.ro/scandal-sexual-la-un-orfelinat_291364.html
https://www.europalibera.org/a/27867235.html

De ce naiba sa existe posibilitatea avortului, ce este mai tare decat sa ramai insarcinata in urma unui avort, minora sau nu, si sa dai nastere unui copil conceput astfel. Daca se intampla ca " tati " sa-ti fie si ruda e si mai fain, ramane alocatia in familie - nu, nu? :> :>

http://www.mediafax.ro/......ei-2688400

http://stirileprotv.ro/......cu-ea.html

Hai sa ne intoarcem in Evul Mediu si sa umplem tara cu si mai multi prosti, statistica spune ca 55% din populatia tarii noastre frumoase cred ca violul este justificat si ca vinovata este victima.

http://adevarul.ro/......index.html

Stii ce ma enerveaza pe mine cel mai mult? Oamenii care fac copii doar asa ca sa fie.
- ca asa se face, doar asta e scopul vietii, nu? Sa-ti faci o familie si sa torni si tu niste plozi, dar nu se ocupa prea mult de educatia copilului.

- ca poate iti salvezi relatia de rahat ( turcesc ) sau ramane prostul langa tine daca ramai insarcinata cu el ( asta e optional, poti sa ramai si cu altul, dar sa creada ca e al lui )

- ca daca tot ai ramas insarcinata cum sa faci avort?! ce conteaza ca sunteti doi incapabili cu un caracter mizerabil, iar copilul ala cel mai probabil o sa creasca cu bataia sau o sa ajunga la fel ca parintii sau mai rau

- ca poate le aduc o cana de apa la batranete - asta pe principiu " ma pregatesc sa fac copii ca sa-mi spele pe jos "

- niste bani in plus nu strica ( doar alcool-ul si tigarile sunt scumpe ), ce conteaza daca chinui 6-10 suflete carora nu ai ce sa le dai sa manance - de educatie nici nu mai pomenesc. " Oamenii " de genul ar trebui castrati. Mai sunt aia care fac copii pentru alocatie, dar si ca sa-i trimita sa fie scalvi pentru vecini - contra cost, evident.

Nici nu trebuie sa fiu pro sau contra. Treaba e legala si daca nu ar mai fi legala in Romania tot s-ar face " pe sub mana " sau ai avea posibilitatea sa faci avort intr-o tara unde este legal.

Sa spui ca esti contra avort e ca si cum ai fi contra castrarea cainilor din adaposturi, daca nu stii ce se intampla in adaposturile de animale ar trebui sa afli - de ce sa umpli planeta cu plozi pe care nimeni nu ii vrea si care sunt chinuiti? De ce sa stea in orfelinate cum stau cainii in adaposturi? Cainii aia se mananca intre ei, la fel si copii in adaposturi. Cainii aia sunt abuzati, la fel si copii. De ce sa aiba prostii copii? Oricum este multa violenta in familii, de ce ar trebui sa aduci pe lume inca un " suflet " pe care sa-l chinui doar pentru ca ti se pare imoral sa faci avort.

Viata inseamna dezvoltare personala, evolutie si armonie. De ce sa faca cineva un copil daca nu ii poate oferi asta? Sunt multi prosti care fac copii pentru ca au bani iar copilul ala nu s-ar culca cu burta goala - nu despre asta-i viata.

Poate ca avortul ar trebui sa fie putin obligatoriu pentru aia care se cred masini de facut copii, dar nu fac nimic din bucata aia de om. In cartierul meu sta o familie de sectanti, sau ce naiba sunt, au vreo 5 copii pe care ii cresc in armonie si ii educa, dar mai e si o familie de tigani - plozi peste plozi care o sa faca ce? La scoala evident ca nu-i mai trimit, de educat ii educa cum au fost si ei " educati ", la cersit evident ca-i trimit si in curand o sa-i trimita si la furat. Fix de asta avem nevoie. 8->

Imi e scarba si de aia care fac copii si ii lasa asa, sa creasca de capul lor. " Ia mami tableta ca eu am treaba " Abuzul in familii e la ordinea zilei, daca nu era copilul lor si in loc de " parinti " erau asistenti maternali poate ca se comportau altfel cu copilul ala pentru ca in cazul asistentilor maternali se fac controale, iar copii sunt intrebati de felul in care sunt tratati.
In mizeriile astea " de familii " se aplica educatia cu palma si nimeni nu stie nimic, sau daca stiu se fac ca ploua, ca doar nu e treaba lor, pana rahatul ala incepe sa puta pentru toata lumea :

http://www.libertatea.ro/......na-1843170

http://www.digi24.ro/......-10-727122

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Exemplele pe care le-ai dat tu de abuz sexual in orfelinat se pot intampla oricuri, oricand indiferent de locul in care se afla: scoala, serviciu, pana si pe strada. Daca se intampla un caz de abuz sexual odata la nu stiu cati ani, nu inseamna ca trebuie sa omori un copil in sange rece, doar "sa nu te risti ca o sa fie violat in orfelinat". Daca in fiecare zi sunt violati copii in scoli, peste tot pe glob - nu-ti mai duci copilul la scoala? Daca in fiecare zi sunt mii de femei abuzate sexual pe strada, in vazul lumii, asta inseamna ca "nu te risti sa iesi din casa?" Daca in fiecare zi zeci de mii de copii sunt prada pedofililor, asta inseamna ca "nu te risti sa iti scoti copilul din casa"? Hai sa fim seriosi...

Orice argument imi vei dadea, nu ma vei putea face vreodata sa fiu de acord cu omorul. Mereu exista o alegere mai buna decat exterminarea unei fiinte inocente. Nu ai nici un drept sa decizi cine traieste si cine nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Asta am zis si eu, ca i se poate intampla oricui - fie ca e intr-un orfelinat sau in familie, iar sa ai o sarcina ca minora in urma unui viol doar pentru ca unii cred ca ne mai putem intoarce in Evul Mediu mi se pare aberant - asta este " uciderea unei fiinte inocente ". Nu mi se pare ok sa faci un copil doar ca sa il arunci in orfelinat si sa fie abuzat ( abuzurile din orfelinat nu sunt odata la cativa ani si nici violurile ). Ar trebui sa se aplice inchisoarea pe viata pentru viol, tu sustii ca nici in cazul de viol nu ar fi ok sa se faca avort, dar te gandesti cat de traumatizat este un om dupa un viol, mai ales minor, si sa mai aiba si o sarcina cu agresorul e fix cireasa de pe tort, pardon de pe mort am vrut sa zic - unele se mai si sinucid laughing

Nici nu am cum sa decid cine traieste si cine nu, doar imi spun parerea, prostii oricum o sa faca ce ii taie capul sau o sa-si urmeze propriile interese si pe mine putin ma intereseaza de ce fac oamenii, incerc doar sa nu tin oameni prosti in jurul meu si imi este suficient. Nu e scopul meu sa te fac sa fii de acord cu propriile mele credinte, fiecare poate sa aiba propria parere. Oricum sunt doar pareri, nu se schimba nimic. Chiar daca este ilegal avortul dupa cele 14 saptamani de sarcina tot se practica, asa ca despre ce vorbim?

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca-i offtopic, si ca iti raspund dupa zile intregi, dar cum ai primit funda?

Adica eu nu ti-am dat funda, pot sa jur, si aveam de gand sa nu dau funda la nimeni pentru ca voiam sa mentin conversatia deschisa. Pot sa te intreb, cand ai primit notificarea "raspuns castigator" la raspunsul respectiv?

Ma gandesc ca poate au fost adminii, dar sper sa nu pentru ca ar arata cat de subiectivi sunt si ce parere au despre dreptul fiecaruia la exprimare.

Stiu ca e o chestie stupida, dar chiar habar n-am cum s-a intamplat asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Esti sigur ca nu mi-ai dat tu funda, iti amintesti tot ce s-a intamplat in ultimele 24 de ore? Glumesc :)) Pentru ca am primit cele mai multe voturi la raspunsul ala si tu nu ai ales un castigator, am primit funda automat. Adminii n-au treaba cu desemnarea raspunsului castigator. Daca nici un utilizator care iti raspundea la intrebare nu primea voturi, funda nu se alegea automat.

17. Cum sunt selectate răspunsurile câştigătoare?
Dintre toate răspunsurile oferite pentru o întrebare, câştigător este acel răspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent şi cel mai de folos pentru persoana care a pus întrebarea respectivă, fie prin desemnare de către această persoană, fie prin desemnare în mod automat, în functie de numărul de voturi "folositor" şi "inteligent" primite de la membrii comunitaţii. După trei zile de la postarea unei întrebări pe TPU.ro, dacă aceasta primeşte cel puţin două răspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva întrebare primeste o notificare prin email, în care este invitat să desemneze răspunsul pe care îl consideră cel mai bun. Utilizatorul are la dispoziţie două zile pentru a alege răspunsul câştigător. Dacă utilizatorul nu alege un răspuns câştigător în termen de două zile, desemnarea răspunsului câştigător se realizează în mod automat. Astfel, răspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" şi "inteligent" va fi desemnat ca fiind câştigător. În condiţiile în care mai multe răspunsuri au fost votate de acelaşi număr de ori ca "folositor" şi "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "câştigător".

sursa : https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Oh, mersi ca m-ai scos din ceata. laughing

57 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Lumea şi aşa este plină de fiinţe chinuite. Nu consider că am vreun drept să impun cuiva să condamne la suferinţă încă pe cineva.

O mică lecţie ale istoriei:
http://youtu.be/ZgZJ-IV8Et0

| MishuD a răspuns:

Aha, ai dreptate :))
Cand o sa poti fi violat si o sa poti ramane "gravid" atunci sa o sa ai un mic drept sa vorbesti despre ce poate face o femeie cu corpul ei, pana atunci nu te mai masturba, omori posibili viitori prunci, nu mai face sex cu prezervativ, nu mai arunca spermatozoizi degeaba pentru ca dupa logica ta "omori o viata inocenta".
Sau, pe scurt vezi pe Youtube :
https://www.youtube.com/watch?v=VgWl82rno6U

| RAY a răspuns:

Traim intr-o societate cu multi care au minte inchisa,dogmtica,oamenii care nu accepta nimic nou, eu personal nu sunt nici pro nici contra sunt neutru,decat sa ajunga la casa de copii sau sa sufere mai bine avort,dar totusi e o viata fiecare are dreptul la viata,cred ca solutia este alta ca fetele sa devine constiente ca sexul le face gravide si sa se protejeze mereu, sa se faca sexologie in scoala asta e o solutie, sex poti face sunt atatea solutii in ziua de azi de prevenire a unei sarcini dar e lipsa de informati, ratiune, logica, indiferenta grasa, prostie

| doctorandus a răspuns:

Sunt contra. Iar cele care au facut avort trebuie sterilizate, ca au dovedit ca nu le pasa de drepturile omului.

| Drimmero a răspuns:

Sunt impotriva!
Nu poti sa ucizi un suflet nevinovat doar pentru ca 2 plozi sunt batuti in cap si nu au auzit de protectie/

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Eu chiar cred referitor la subiectul asta ca educatia sexuala in scoli ar fi eficienta.Nu in locul orei de religie, deoarece si ea are multe beneficii, dar sa existe ca ora obligatorie.Nu optionala, pentru ca dupa n-o mai face nimeni ca se simte cu musca pe caciula.Multi parinti nu isi educa plozii...Da' nu-i de mirare, ca si ei au fost la fel!

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Asa mama,, asa fiica!
Le mananca sub craci de la 14 ani, iar la 15 ani deja au copil, se gandesc sa-l omoare ca sa nu afle parintii de el ca apoi bataia lor n-o mananca nici macar Chelsea in ucl, da' cand nu te duce capul nu ai de unde, prostia e mare in lume,, domina doar prostimea si prostii care se cred destepti, te duci dracu!

| T0T a răspuns:

În general sunt contra că aleg să nu apelez la argumentul tipic și pueril cu Evul Mediu. Eu zic că e bine să judecăm fără să implicăm perioade căci rațiunea dar și conștiința noastră de oameni ce suntem sunt independente de perioade(chiar dacă acum avem alte posibilități). Un copil la orfelinat ar duce o viață mult mai bună decât un copil născut în Evul Mediu(dacă nu e nobil) deci despre ce vorbim? Trebuiau avortați toți copiii de rând de atunci, no sau toți copiii din țările sărace de azi, nu? Hai totuși să îi ucidem pe toți ca să le curmăm suferința, ce ziceți? Uite de ce sunt în general contra, căci fiecare are dreptul la o șansă și fiecare în viața de zi cu zi riscă să aibă parte de momente urâte. Sunt atâția copii adoptați de familii care nu pot avea parte de ei sau care învață să se descurce singuri și a căror viață poate evolua. De asemenea nu toate orfelinatele sunt niște din alea cum mai auzim noi pe la știri, căci deh pentru rating doar nenorocirile se promovează. Dacă vei întreba un copil de pe acolo sau un om ce a trecut pe acolo dacă ar fi preferat să fie mort decât să crească acolo ia ghici ce ți-ar răspunde? Sunt însă situații când aș fi de acord, gen când copilul suferă de grave malformații, boli genetice, chiar și un abuz la care a fost supusă mama acestuia și care chiar nu ar vrea să aibă un copil care să îi împartă genele cu ale monstrului. Însă în general viața, chiar dacă nu e ușoară, e mult mai bună decât nimic, decât moartea, iar mamele care fac avort și chiar nu au motive serioase în spate, permițându-și chiar și să îl crească, da, sunt ucigașe.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ia uite cine a inviat, ce mai zici,, mancuniene?

| GabiDumitrescu a răspuns:

E psihopatic cand il folosesti ca si metoda contraceptiva. E o ultima solutie in unele cazuri, dar efectiv nu il poti interzice. Nu e vorba de drept, ci de situatii ca violul sau fetii cu malformatii. Ce ma ataca puternic sunt timpitele care nu se protejeaza, iar cand ramin bortzoase fac avort. Si uite asa vezi demente cu 10-20 de avorturi la activ. De orfelinat, mai bine taci daca nu stii. Crede-ma ca mai bine mort decat in orfelinat.

| minrest a răspuns:

Din pacate insa, in unele cazuri nu ai ce sa faci. De exemplu poti sa ai un copil cu trisomia 21 ( sindromul Down) si iti spune doctorul in timpul sarcinii, ce faci?

| RainmakerX a răspuns:

Stiu ca probabil nu o sa-ti placa parerea mea dar consider ca prin avort salvezi acel copil de la o viata mizera. Inainte de a te supara, asculta putin...

Exista multe motive pentru care oamenii recurg la avort.
Principalele 2 ar fi saracia si prostia. *Nu am surse, este parerea mea*
Inainte de toate, cand ma gandesc la avort ma gandesc si la cauza lui.

Daca este prostie si daca esti destul de ok din punct de vedere financiar atunci trebuie sa platesti pentru greseala catastrofala pe care ai putut s-o faci si sa cresti copilul.

Ei bine, dar daca nu ai bani?
Chiar daca multi dintre noi sunt de parere ca banii nu aduc fericirea, multi putem cadea de acord ca banii aduc alte chestii cum ar fi un adapost cald, mancare decenta, etc. Un copil are nevoi si sincer, chiar daca sunt inca adolescent, mi se pare jenant sa-ti refuzi iar si iar copilul daca iti cere ceva mic.

Da, este de inteles cand acel ceva este o jucarie sau ceva scump dar unii copilasi tanjesc la lucruri mici pe care le vad la cei din jur. *ex dulciuri*

De asemenea, casa de copii nu este cel mai prietenos loc de pe pamant, cel putin cea din apropierea mea nu este *nu stiu de altele*. Pot spune ca este chiar oribil. *Eu am avut norocul de a avea niste parinti foarte buni, intelegatori dar am vorbit cu persoane care au fost acolo si nu au o parere buna despre acel loc.*

Multi oameni saraci au cate 5-10 copilasi acasa, in timp ce ei, in conditii normale, nu ar putea sa asigure conditii decente de viata pentru 1-2. Poate acei parinti au si vreun viciu pe deasupra ca sa fie situatia financiara completa. De multe ori depind de alocatie...

Dupa cum spuneam... depinde de familie.
Gandeste-te cum ar fi sa te nasti in alta familie... Sa aiba 10 copilasi pe care ii trimit la cersit ca sa aiba tatal lor betiv ce sa bea iar tu sa fii al 11-lea.

Ai avea o viata mizera. Situatia nu este mai roz la orfelinat.

Si toate astea pentru ce? Pentru vreo cativa lei pe care i-ai dat pe tigari sau bautura in timp ce ai fi putut sa cumperi protectia.
Este trist oricum ai privi lucrurile dar hei, oricum nu ai ce face... o alegere rea tot trebuie sa faci.

| Dismally a răspuns:

Sunt si voi fi pro avort. Cred ca este normal sa ai dreptul sa alegi daca vei da nastare unui copil sau vei intrerupe o sarcina cu probleme / nedorita.

| Speed99 explică (pentru Dismally):

Trebuie sa realizezi ca nu tu esti centrul problemei. Mai este si copilul ala care nu a facut nimic ca sa merite asta. Imi e greata cand am citit cu ce usurinta te-ai pus pe tine in capul prioritatilor: "este normal sa ai dreptul sa alegi daca vei da nastere unui copil" - aha, si copilul pe care vrei sa il omori stii ce drept are? Un drept fundamental, pe care si tu, si parintii tai, si bunicii tai l-au avut: dreptul la viata. Daca ai de gand sa ruinezi dreptul asta pentru un copil care nici macar nu s-a nascut, esti un criminal, si nu ai nici o scuza. Dupa cum am mai spus: Nu ai nici un drept sa decizi cine traieste si cine nu. Singurul drept pe care il ai in aceasta tema e sa folosesti protectie cand intretii relatii intime, daca nu vrei sau nu esti pregatit pentru un copil.

| Dismally a răspuns (pentru Speed99):

Si de ce ai folosi metode contraceptive, nu este si asta tot un mijloc de a impiedica nasterea unui copil? Daca tot esti contra avort ar trebui sa fii si contra mijloacelor contraceptive. Sa stii ca a fost o perioada cand avorul era interzis, in timpul comunismului. Ar trebui sa iti intrebi parintii / rudele mai in varsta cam cat de bine era in acea perioada...

| Speed99 explică (pentru Dismally):

Scuza-mi limbajul, dar sperma mea nu e vie (in sensul ca ar fi organism multi-celular, precum un om); nu e un copil nevinovat pe cale sa fie nascut. Deci nu ai cum sa compari metodele de protectie cu avortul, din moment ce spermatozoizii nu sunt fiinte umane, ci doar celule, programate genetic sa aiba un singur scop - reproducerea.

| Dismally a răspuns (pentru Speed99):

Nici embrionul abia format nu este chiar un copil, va deveni un copil doar daca va creste si va fi nascut, iar lucrurl acesta tine doar de acea femeie care poarta sarcina.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sunt pro.

Embrionii nu simt durere pana in a 28-a saptamana de la formare. Desi au majoritatea organelor formate, sinapsele neuronale care duc spre creier nu exista inca. Au reflexe pentru ca legaturile spre coloana verterbrala exista, insa spre creier nu, chestie care provoaca diverse confuzii in randul oamenilor, ca se gandesc cum poate sa se miste embrionul fara sa simta.

Daca ar fi sa cred sau sa o iau pe aia cu "dreptul la sansa si la viata pentru fiecare" atunci as spune ca si contraceptia ar trebui sa fie ilegala pentru ca distrugem orice sansa de fecundare a ovulului si implicit, o sansa la viata. Personal, imi este greu sa inteleg de ce multi care sustin dreptul la viata sunt pro contraceptiei, insa contra avortului. De ce nu sunt contra amandurora? Ce face diferenta? Mie chestia asta mi se pare un pic ipocrita.

In momentul in care societatea o sa fie capabila sa ofere un trai decent si sa isi asume responsabilitatea pentru absolut fiecare copil nascut si nedorit, atunci voi fi contra avortului. Insa momentan exista prea multi oameni carora le pasa prea mult de soarta embrionului si prea putin de soarta copilului. Mi-ar placea sa traim intr-o societate in care toti cei care stau si militeaza "pro viata" sa stea si sa militeze pentru situatia si drepturile copiilor din orfelinate, sa puna toata energia si discutia asta in moduri in care pot ajuta toti copiii aia, iar dupa ce o rezolva pe asta sa se apuce de contra avorturi. Mi-ar fi placut sa vad mai multe intrebari pe TPU despre cum sa ajutam copiii nascuti pe strada, fara hrana si adapost decat intrebari despre ce crede lumea despre avort, discutie destul de inutila, as putea spune. Pentru ca avorturile se vor intampla oricum. Mai bine sa fie legale si sa aiba loc intr-un centru specializat, decat acasa cu un umeras de haine.

Iar apoi, ca ultim argument sunt pro avort pentru ca sunt pro liberatii de decizie. Din punctul meu de vedere sunt prea multi oameni care au impresia ca pot sa decida ce este mai bine pentru altii, ceea ce ma intereseaza foarte putin atunci cand este vorba de o decizie luata/data in legatura cu hainele pe care le poarta, mancarea consumata, filmele vazute etc. Insa, cand este vorba de un copil care este o responsabilitate uriasa, singurii care au dreptul sa decida ce fac cu acel copil ar trebui sa fie parintii. Nu eu, nu tu, nu voluntarul "pro viata" care convinge mama de 15 ani sa pastreze copilul. Iar dupa ce il naste isi ia talpasita, fericit ca a convins pe cineva de adevarul principiilor sale morale si fara sa vrea sa isi asume si responsabilitatile venite in urma acestei deciziei pe care a influentat-o. Oamenii care stiu ca nu sunt capabili sa aiba grija de un copil sau nu vor sa isi asume responabilitatile unei sarcini ar trebui sa fie lasati sa aleaga daca vor sau nu copilul respectiv. Si stiu, ca poate suna ca ma contrazic singura, caci optez pentru dreptul la alegere al parintilor, insa in acelasi timp incurajez parintii sa ignore "dreptul" de alegere al copilului nenascut, alegand in locul lui. Ca argument aici iti voi da faptul prefer sa sustin drepturile unei fiinte constiente de sine, comparativ cu una inconstienta.

| GoldenZenith a răspuns:

Contra. Suntem mai rai ca animalele. ele fac orice sa isi apere puii. Noi nu.

| GoldenZenith a răspuns:

Avortul, desi multi contesta asta, e o crima. Isi lasa amprenta atat de urat asupra unei persoane incat aceasta poate deveni nebuna la propriu.
Am vazut si am auzit cazuri diverse, cu fete de 17, 18, 19 ani care au 6, 7 avorturi la activ si culmea..sunt mandre de asta. Avortul da impresia ca te scapa de probleme, insa ideea asta e ca o iluzie in desert. Intreruperea unei sarcini te distruge psihic(de la depresii pana la tentative sinucigase) si chiar si fizic (de la uter perforat pana la infectii, infertilitate si chiar deces in timpul procedurii).
Multi spun: cum sa fie pacat cand acolo e doar un mic embrion? O fi. uita te sa vezi ca avortul e recomandat la 6 saptamani de sarcina. In a 6 a saptamana deja are inimioara, incepe sa se dezvolte sistemul digestiv etc.

Am vorbit cu femei care aveau cosmaruri cu niste bebelusi care plangeau, unii nu aveau fete, altii aratau ca niste monstrii etc; erau terifiate, indurerate. Altele spuneau ca situatia familiala s-a schimbat in rau dupa avort.

Cert e. Protectia nu e folosita de toata lumea pentru ca multi spun "nu mi se poate intampla mie" si cand se afla in fata faptului implinit se dau cu capul de pereti.

| Superior a răspuns:

Ai fi un om de cea mai joasa speta.

| anamariarot a răspuns:

Să știi că și eu gândeam în modul în care o faci tu până când am pus problema și altfel: dacă a mea fiică ar rămâne însărcinată la o vârstă fragedă? Dacă pe mine m-ar fi chinuit hormonii și m-ar fi mâncat undeva pe la 14-15 ani, ce aș fi făcut?
Pe lângă asta, fetele astea tinere(cred că în cazul lor e cel mai frecvent avortul) se lovesc de părerile celor din jur care nu știu deloc să sprijine pe cineva aflat într-o situație mai delicată; ba chiar devine sursa lor de amuzament. Am observat asta în liceu; în clasa a 11-a o colegă rămăsese însărcinată, a păstrat sarcina și nu pot descrie câte jigniri a primit, cât de umilită a fost și cum plângea din cauza unor pseudo-oameni.
Ca în orice altă situație în care n-am fost puși, ne e foarte ușor să vorbim...
PS: Mergi într-un orfelinat, ca să vezi ce-i acolo... O să-ți apreciezi mai mult viața happy. Numai bine!

| anamariarot a răspuns:

Lucrează cu tine însăți, apreciază-te, învață să te respecți și abia când o vei face, nu vei mai simți nevoia să-i jignești pe ceilalți astfel încât să-ți creezi falsa impresie că te situezi undeva mai sus.

| anamariarot a răspuns:

Of, admir interesul manifestat asupra mea, dar nu e nevoie. Ești penibilă.

| PersonajFictiv a răspuns:

Eu nu sunt nici pro, nici contra.
Sunt pro in unele cazuri si contra in altele.
Sunt multi copii adusi pe lume, in saracie, cresc fara educatie, sunt intr-o familie foarte saraca, cu 8 frati de exemplu, traiesc o viata chinuita, cu lipsuri, altii sunt abandonati la casele de copii, apoi cand le parasesc am vazut ca in anumite cazuri, raman si dorm prin canale.

In cazurile astea sunt pro avortului pentru ca si ei ar fi.Nu vrea nimeni sa se nasca si sa traiasca in conditiile astea,sarac,fara viitor,nefericit,la limita supravieturii,fara posibilitatea de a intemeia o familie,de a avea un job,traind ca un caine pe strazi, cersind, iarna inghetand de frig.

Sunt contra avortului cand oamenii fac avort si sunt ceva de genul "si ce? facem sex neprotejat si luna viitoare, doar nu simte nimic copilul", aratand neinteres si nepasare.

| Nilsson a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce opinie aveai cand ai scris intrebarea si la ce raspuns ai dat funda.
Asta arata cat de usor poate fi cineva influentat cand nu are niste principii solide.
Avortul e o crima in adevaratul sens al cuvantului, daca suntem de acord sa omoram pruncii nenascuti pentru a-i scuti de suferinta din viata, pai dupa principiul acesta ar trebui sa lansam niste bombe peste satele din Africa pentru a-i scapa pe oameni de inanitie.
Sau un tata care are aduce singurul venit in casa si isi pierde locul de munca, poate fi indreptatit sa isi ucida copii in disperarea lui pentru ca nu mai are cu ce sa-i cresca (au fost cazuri de acest gen).
Este exact acelasi tip de gandire.
Intr-adevar, e un lucru trist ca sunt multi copii abandonati care traiesc in conditii mizere, dar poate unii se pot realiza in viata si vor avea chiar si familli.
De ce sa li se ia acest drept inainte de a se naste macar, cand sunt total lipsiti de aparare?
Uite un articol interesant:
http://baby.unica.ro/......24590.html

| Speed99 explică (pentru Nilsson):

Wow, ma jur ca nu eu am dat funda. Nici nu aveam de gand sa dau funda la nimeni pentru ca voiam sa mentin o dezbatere deschisa.

Acum vad si eu chestia cu funda, si nu inteleg cum a primit-o, din moment ce nu eu i-am dat-o.

Ma gandesc ca poate un admin i-a dat funda, desi asta ar arata cat de subiectivi sunt adminii pe situatia asta. Dar habar n-am. Niciodata nu mi s-a intamplat asta. Bizar.

| Nilsson a răspuns (pentru Speed99):

Dar chiar m-am mirat, ma interesa sa vad opiniile celorlalti, oricum intru rar la acesta categorie pentru ca nu sunt subiecte care sa merite atentie.
Bine ca iti mentii parerea, sper sa nu fi raspuns la misto, poti sa le trimiti o sugestie adminilor daca a fost o greseala. Eu cred ca daca era de la ei, aparea cu albastru ca raspuns apreciat de editori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una sunt pro avort, pentru ca de ce sa dai nastere unui copil pe care nu il vrei, de ce sa se chinuie in orfelinat sau sa fie chinuit de altii. Poate ca familia din care provine este una defavorizata, fara conditii pentru un trai decent, poate ca parintii sunt alcoolici si de ce sa ajunga si copilul asa. Sau mai sunt cazurile in care apar dificultati ale sarcinii, gen diferite boli. Si atunci parintii se vor chinui si ei sa creasca copilul ala. Si de ce sa il faca..ca sa fie bolnav?! Mai bine e sa se faca avort si gata.

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Citeste-mi comentariile de mai sus, am obosit sa va tot explic de ce e in neregula sa omori un copil. Nu o sa accept niciodata asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Am citit si comentariile de mai sus
Acum, fiecare cu parerea lui...nu pot obliga pe cineva sa fie de acord cu mine sau nu stiu ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:lasa copilul in grija unui orfelinat: decat o viata de rahat acolo mai bine fara viata. Cel putin asa gandesc eu, cine stie restul. Daca ar fi dupa mine, nimeni care nu are o casa si o slujba stabila nu ar trebui sa aiba voie sa faca copii. Prea multi prosti pana in 30 de ani toarna copii cu caruta si dupa au o viata foarte dura. Nu merita. Totusi am ras putin la :Este un act psihopatic: sa fiu sincer.

| Kogaion a răspuns:

Contra, nu vreau sa comentez prea mult, dar exista studii clare care arata faptul ca bebelusii in timpul sarcinii simt absolut tot, deci da, cand il macelaresc, el simte.

| Daniel9988 a răspuns:

Contra.Daca ti-a placut atunci cand ti-ai tras-o pe la toate colturile(scuza-mi expresia) inseamna ca trebuie sa iti placa si sa ai grija de un copil.

| Teffan a răspuns:

N-am studiat problema avortului niciodata.

Am fost si sunt ocupat cu protejarea altor drepturi,cel putin in mediul online,de fiecare data cand am ocazia.

Ma voi documenta si despre el,candva, sa vad ce implica, vreau sa-i vad istoria, etc.

La viitoarea intrebare pe tema asta, poate ca imi spun o opinie.
Pana atunci nu mi-acord dreptul.

| DorelExpertu a răspuns:

Eu consider ca avortul este o prostie, bine, il faci in cazul in care iti pune viata in pericol.
Dar daca te fu*i si ramai insarcinata, asuma-ti vina, de ce te mai fu*i daca nu ai face fata la asa ceva? Totusi, exista destule metode de contraceptie, daca mergi pe premiza ca "lasa ca stiu ce fac, nu are cum sa mi-se intample" iti meriti soarta.
Vorba aia "„La plăcinte înainte, la război înapoi!"

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru DorelExpertu):

Tigane, ai dreptate. Subscriu.

| DorelExpertu a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Hai mersi mancatas, sa ne traiesti o caruta de ani!

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Tarile in care este interzis avortul de cele mai multe ori nu sunt liberale, deci sunt pro... nu vreau sa ne reintoarcem in RSR...

| KronstadtResurrection a răspuns:

Sunt pro, dar numai in situatiile in care fatul pune in pericol viata mamei. Restul este can-can bisericesc, combinat cu diaree verbala produsa de catre niste... useless people.

| Aslam a răspuns:

Pro. O femeie are dreptul sa face ce vrea cu corpul ei. Daca vrea copil, sa-l tina, daca nu, sa-l avorteze.

Răspuns utilizator avertizat