| Florentina9210 a întrebat:

Voi va inchinati cand treceti pe langa o biserica?

92 răspunsuri:
| mnbvf a răspuns:

Nu.

| Daniel2836 a răspuns:

Desigur,

| 4StarLight a răspuns:

Nuu. laughingDar așa ar trebui, pentru că este un semn de respect! Şi chiar dacă nu o facem nu trebuie să râdem de cei care o fac!
Asta nu depinde numai de tine, normal că poate deveni un obicei dar dacă nu te-au învăţat părinţii, nu e nici o tragedie! Faptul că te închini, că-ţi faci cruce nu dovedeşte că tu crezi sau nu în Dumnezeu! Credinţa este în interiorul tău, faptul ca tu vrei s-o arăţi celorlalţi este alegerea ta!

| Tpuist a răspuns:

Nu și nu cred că am făcut-o vreodată.

| GabrielICG a răspuns:

Tu o faci? happy

| Florentina9210 explică (pentru GabrielICG):

Desigur.
Tu?

| GabrielICG a răspuns (pentru Florentina9210):

Depinde daca am chef, pentru mine totul e creatia lui asa ca imi este indiferent... prefer un "salut" trimis lui decat unei cladiri, intelegi?
Tu de ce o faci?

| Florentina9210 explică (pentru GabrielICG):

Din obisnuinta.

| GabrielICG a răspuns (pentru Florentina9210):

Hahaha laughing, ce sec.
Un obicei cam inutil, nu crezi?, macar daca o faceai cu un rost.

| Florentina9210 explică (pentru GabrielICG):

Haha, ce fain esti. O fac, deoarece de mica am fost invatata, cand trec printr-o ''cladire'' cum ii spui tu sa imi fac semnul crucii. Nu e doar o cladire ci este casa lui Dumnezeu. Dar, parerile sunt impartite.

| Odysea a răspuns:

Da

| PublicName330 a răspuns:

Trebuie sa te inchini cand treci pe o biserica. Asta o fac aproape 7 miliarde de pamanteni, nu chiar toata lumea. Iata regulile principale luate de pe un site:
1) Prima conditie canonica pentru a merge la Sfanta Biserica este sa te ierti cu toti. Daca merge mama la biserica, sau tata, sa zica : " Iertati-ma, mai baieti! Iarta-ma, sotie!" (ierti pentru greseli)

2) A doua conditie canonica. Cand mergi la Biserica sa duci un mic dar din casa ta. Macar o lumanarica, macar un banut, o prescura, un pahar de vin, ce poti. Ca prin acel mic dar pe care-l duci tu la biserica se binecuvinteaza toata averea ta, caci il dai jertfa lui Dumnezeu. (pentru a se bucura Dumnezeu)
3) A treia conditie canonica. La biserica este bine sa mergi mai de dimineata, ca sa poti apuca Evanghelia Invierii de dimineata si Slavoslovia. Si totodata daca te duci mai devreme, te poti inchina linistit, nu-i lume multa la biserica, te duci la locul tau fara sa deranjezi slujba. (important: trebuie sa asculti slujba)

4) A patra conditie canonica. Totdeauna barbatii in biserica trebuie sa stea in partea dreapta, iar femeile in partea stanga. Si in ordinea aceasta trebuie sa stea in biserica : barbatii batrani in frunte, cei mai putin carunti la spate, cei mai tineri in spatele lor, flacaii si baietii tot asa. La fel si femeile. Iar intre barbati si femei, sa lasati o carare in biserica, ca sa mearga cine vine sa se inchine si sa duca darul la Sfantul Altar. (pentru a se mai elibera din aglomeratie)

5) A cincea conditie canonica este sa nu vorbiti in biserica, ca este mare pacat. Daca este mare nevoie sa vorbesti, vorbeste in soapta sau prin semne. (se poate ca Dumnezeu sa se supere)

6) A sasea conditie canonica. Daca mergi la biserica, sa nu iesi pana nu se termina slujba. Numai, Doamne fereste, daca esti bolnav, sau daca patesti ceva. Dar altfel sa nu iesi, ca, daca iesi inainte de terminarea Liturghiei, esti asemenea cu Iuda, care a iesit de la Cina de Taina, unde erau la masa Mantuitorul cu Apostolii si s-a dus si L-a vandut pe Hristos. Asa arata Sfantul Ioan Gura de Aur. (trebuie ascultata toata slujba)

7) A saptea conditie canonica pentru cei ce merg la biserica. Cand va inchinati la sfintele icoane, sa nu sarutati sfintii pe fata, ca-i pacat. Nu-i voie. Daca sfantul este pictat in picioare, ii saruti picioarele, daca este pictat pe jumatate, il saruti la partea de jos. (s-ar putea sa fie suparat Dumnezeu)

8) A opta conditie canonica. Sa stiti ca dupa ce da preotul binecuvantare de Sfanta Liturghie, nimeni nu mai are voie sa se inchine la icoane in biserica sau sa mai duca daruri la altar, ca este mare pacat.

Cand auzi ca zice preotul : " Binecuvantata este Imparatia Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, totdeauna, acum si pururea si in vecii vecilor ", este gata! De atunci fiecare sta la locul lui linistit, nu se mai duce sa se inchine. Chiar de-ai venit cu un dar in biserica, cu lumanare si cu prescura, le dai la urma.

Ca din timpul acela preotul intra in Sfanta Liturghie si nu mai are timp sa ia darul. Ca daca te duci si el se opreste de la Liturghie, ii raman o multime de rugaciuni si are pacat. Deci darurile se dau la biserica pana se da binecuvantarea de Liturghie.

De atunci inainte nu mai este voie nici sa te inchini la icoane, pentru ca ii tulburi pe cei care vor sa asculte Sfanta Liturghie. (trebuie sa inceapa "evenimentul" bisericesc)

9) A noua conditie canonica. Crestinii trebuie sa stea in genunchi cand se sfintesc preacuratele daruri, cand se canta : " Pe Tine Te laudam, pe Tine bine Te cuvantam!" Altii stau in genunchi si la Evanghelie. Nu-i o greseala. La Axionul Maicii Domnului si la Tatal nostru, atunci se sta. Si dupa ce se canta Tatal nostru se face sarutarea pacii. Asa se facea inainte. Acum in unele biserici s-a uitat.

Cei ce au dezlegare si vor sa se impartaseasca cu Preacuratele Taine, trebuie sa-si ceara iertare de la toti, de la cei mai batrani pana la cei mai tineri. Daca sunt barbati, se duc la cei mai batrani oameni din frunte. si de la care au avut vreo suparare, Doamne fereste, sa ceara iertare : " Iarta-ma, frate! Iarta-ma, cumetre sau vecine!"

La fel si femeile sa se duca la cele mai batrane si sa ia iertare, sa le sarute mana, iar acelea sa le sarute pe frunte. Aceasta randuiala se face inainte de a merge la Sfanta Impartasanie. Si apoi iei o lumanarica aprinsa si la iconostas o dai in mana paraclisierului; nu mergi cu ea inaintea preotului, in fata Sfantului Potir.

Pentru ca in fata Sfantului Potir, cand mergeti, nu aveti voie sa fiti cu lumanarea aprinsa, nici sa mai faceti Sfanta Cruce, ca-i mare primejdie. Multi, facand cruce, s-a intamplat ca au lovit Sfantul Potir, pe preot, si au varsat Sfintele. S-a intamplat in multe biserici.

Eu am patit-o. A venit unul de la Sasca Mare la impartasanie; eram staret la Manastirea Slatina, si m-a lovit peste Sfantul Potir si, daca nu-l tineam, il zvarlea in mijlocul bisericii. Aveam Sfintele in el. Si tot mi-a varsat cele noua cete ingeresti. Trei au cazut din acelea. Am avut de facut Canon si randuiala.

Un baietan cand si-a facut cruce, a dat peste Sfantul Potir. Si daca nu-l tineam strans mi-l varsa tot si nu mai puteam sa fiu preot din cauza asta. A incremenit si el. Si doar le-am spus, ca erau sute de oameni cu lumanari aprinse : " Nu mai faceti cruce cand ajungeti in fata Sfantului Potir, si lumanarile lasati-le colo la iconostas!"

Cand mergi in fata Sfantului Potir pui mainile crucis pe piept. Si atunci preotul ia cu lingurita Preasfintele si Preacuratele Taine si ti le da sa ie mananci. (pentru decedati)

10) A zecea conditie canonica. Dupa ce-ai primit Preacuratele Taine ale lui Iisus Hristos, treci la usa diaconeasca, ca acolo sa-ti dea anafora si un paharut de vin. Apoi treceti la strana sau in pridvor, sa va cititi molitfele sau rugaciunea de multumire dupa Sfanta Impartasanie.

Trebuie sa stiti ca nimeni nu are voie sa se impartaseasca daca nu si-a citit rugaciunile de impartasire ( molitfele ). Apoi, cele de multumire.

Cel ce s-a impartasit, nu mai are voie sa sarute mana preotului. Pana nu stai la masa nu mai ai voie sa saruti nici sfintele icoane, nimic, ca ai primit pe Hristos atunci. Dupa masa poti sa saruti mana si sfintele icoane.

Dupa impartasanie n-ai voie sa scuipi trei zile si trei nopti. Asa-i dupa randuiala canonica. Dar macar pana a doua zi, macar 24 de ore sa tineti minte. Dar, trei zile arata cartea. Asa este dupa Sfanta Impartasanie.

Cei casatoriti, care vor sa se impartaseasca cu Preacuratele Taine, trebuie sa pazeasca curatia in familie, macar trei zile, iar dupa ce s-au impartasit sa tina macar doua zile. Iar in posturi, trebuie sa traiasca toate zilele in curatie. (pentru citirea rugaciunii)

11) Cel ce a venit la biserica dintr-o familie, se cheama apostolul familiei. El trebuie sa ia sfanta anafora pentru toti cei de acasa.

Cei de acasa n-au voie, Doamne fereste, in Duminici si sarbatori, sa manance ceva, pana nu vine cel de la sfanta biserica, sa le aduca sfanta anafora, sa se impartaseasca cu sfanta anafora in locul Preacuratelor Taine. Ca sfanta anafora pe greceste se cheama antidoron, adica contra chip, tine locul Preacuratelor Taine pentru cei ce nu pot sa se impartaseasca.

Duminica si in sarbatori, in timpul Sfintei Liturghii, n-ai voie sa faci mancare, ca este mare pacat. Fa mancarea de sambata seara si pune-o undeva la rece, ca aveti acum frigidere, si o incalzesti cand veniti de la biserica. In caz de mare nevoie, dupa ce iesi de la Sfanta Liturghie, ai voie sa faci mancare. Dar in timpul Sfintei Liturghii, cand preotul leaga cerul cu pamantul si scoate particele pentru milioane de suflete, tu sa nu te apuci atunci sa faci mancare, ca-i mare pacat!

Asa a fost la stramosii nostri. Intrebati batranii. ca asa tineau inainte! Nu se facea mancare Duminica. Este mare pacat. Nu-i voie sa faci focul si sa faci mancare cand preotul face dumnezeiasca Liturghie pentru atatea milioane de crestini, unde mijloceste iertarea atator suflete, si pentru cei din iad si pentru cei din ceruri si pentru cei de pe pamant. (nu trebuie sa mancam inainte de sfintire)

12) Cel ce a venit la biserica dintr-o familie, se cheama apostolul familiei. El trebuie sa ia sfanta anafora pentru toti cei de acasa.

Cei de acasa n-au voie, Doamne fereste, in Duminici si sarbatori, sa manance ceva, pana nu vine cel de la sfanta biserica, sa le aduca sfanta anafora, sa se impartaseasca cu sfanta anafora in locul Preacuratelor Taine. Ca sfanta anafora pe greceste se cheama antidoron, adica contra chip, tine locul Preacuratelor Taine pentru cei ce nu pot sa se impartaseasca.

Duminica si in sarbatori, in timpul Sfintei Liturghii, n-ai voie sa faci mancare, ca este mare pacat. Fa mancarea de sambata seara si pune-o undeva la rece, ca aveti acum frigidere, si o incalzesti cand veniti de la biserica. In caz de mare nevoie, dupa ce iesi de la Sfanta Liturghie, ai voie sa faci mancare. Dar in timpul Sfintei Liturghii, cand preotul leaga cerul cu pamantul si scoate particele pentru milioane de suflete, tu sa nu te apuci atunci sa faci mancare, ca-i mare pacat!

Asa a fost la stramosii nostri. Intrebati batranii. ca asa tineau inainte! Nu se facea mancare Duminica. Este mare pacat. Nu-i voie sa faci focul si sa faci mancare cand preotul face dumnezeiasca Liturghie pentru atatea milioane de crestini, unde mijloceste iertarea atator suflete, si pentru cei din iad si pentru cei din ceruri si pentru cei de pe pamant. (s-ar putea sa fii in iad daca te duci pe alt drum)

13) A treisprezecea conditie canonica. Cand mergi acasa, zi o rugaciune la sfintele icoane si cand toti stau la masa, tu sa le povestesti ce ti-a ramas si tie in cap de la biserica. " Uite, a fost Apostolul cutare, Evanghelia cutare; preotul a tinut predica cutare; uite asa a cantat dascalul, asa frumos a fost!", ca sa auda si cei ce n-au putut merge la biserica, din motive binecuvantate. (e important pentru Dumnezeu)

14) A paisprezecea conditie canonica. Dupa ce ai stat si tu la masa, sa te odihnesti doua ore. Apoi trebuie sa te duci in Duminici si sarbatori sa faci vizite si sa cercetezi pe cei bolnavi si saraci. (pentru a nu te umfla)...

In afara de reguli mai citesti multe pe http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/29regulimrgbiserica.html

| OfataOricare a răspuns:

Nu mereu, rar.

| versatile a răspuns:

Nu

| Cosmin_Ivancencu_1990 a răspuns:

Nu nu cred in asemenea prostii! biserica e o afacere menita sa ne jegmaneasca de bani! si nici "Dumnezeu nu exista este doar o creatie menita sa faca oamenii sa se increada intr-o zeitate la fel ca si Zeus de exemplu!

| Ventilator12345 a răspuns:

Nu. Cred in Dumnezeu, dar mi se pare ca nu are sens sa trec pe langa o cladire, o simpla cladire, si sa incep sa ma inchin. Din punctul meu de vedere, nu asa comunici cu Dumnezeu. Gandul tau este suficient, si cu o rugaciune spusa. Pur si simplu, eu n-am mai fost la biserica de 2-3 ani. Si nu, nu regret. Pentru mine ajunge sa cred in Dumnezeu, cu gandul, cu sufletul. Si de asemenea cand ii vad pe toti batranii aia cum se duc sa pupe moastele, imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii. Cand vad cum s-ar omori ca sa nu faca absolut nimic, doar pupa niste moaste. Si biserica este si o mare afacere. Nu stiu daca ai vazut, probabil ca da, femeia aia care urla la moaste, de Sfanta Parascheva daca nu ma insel, deci doamne fereste. De multe ori ma intreb daca sunt eu si ceilalti care au aceiasi parere cu mine suntem dusi cu capul, sau ceilalti sunt... Si asa, doar ca o mica idee, nu suport ca biserica, ca oamenii bisericii, nu suporta rock-ul, si automat esti satanist daca asculti. Daca vreau, ascult AC/DC, daca vreau ascult Justin Bieber, daca vreau asculte manele. Ascult fix ce vreau eu, si doar ca ascult un gen muzical sau un artist nu ma face intr-un fel. P.S Nu, nu imi plac manelele si nici Justin Bieber. Si cand vad, marii crestini, cum sunt rasisti, isi bat joc de anumiti oameni, judeca la orice colt, deci, wow. Nimeni sa nu glumeasca de biserici, dar bisericile sa isi bata joc si sa ii faca in toate felurile pe aia care asculta un anumit gen de muzica/se imbraca intr-un fel. Da, in lumea asta daca asculti rock, esti satanist. Bravo ba, evoluam in mare fel. Acum ceva timp, am jucat Transformice, si m-am dus si eu sa ascult muzica cu ceilalti playeri, si am si pus si eu muzica. Mie imi placea AC/DC, si am pus o melodie de la AC/DC. Toti crestinii au sarit ca '' Hua, satanistul, sper sa ajungi in iad''. Bravo, ma insulti, dar tot tu esti crestinul, alesul lui Dumnezeu, care sa vezi si sa nu crezi nu trece pe langa biserici fara sa se inchine de 2033131 de ori. Multi crestinii, alesi lui Dumnezeu pe pamant, spun ca ''Hua, pedofilu' ala de MJ, arde in iad acum'', ''Hua, homosexualul ala de JB, ala o sa arda mai tarziu, abia astept sa moara, ala e satana ''. Minunat, judecati, ca voi sunteti trimisi lui Dumnezeu pe pamant si ceilalti sunt niste ratati, care merita sa arda in iad pentru ca isi dau seama ce afacere este biserica si ca nu sunt crestinii care se simt ofensati atunci cand vad o gluma despre biserica/religie. Hah. Nu am nimic cu tine, e alegerea ta, dar eu consider ca este o alegere gresita.

| Yoel a răspuns:

No, noi ne inchinam cand INTRAM in Biserica! Si te-as sfatui si pe tine sa faci la fel, adica sa cauti o Biserica buna in orasul tau (?) si sa o frecventezi every Sunday. Will be very benefit for U. Trust me!

| Florentina9210 explică (pentru Yoel):

Imi place cum gandesti.

| pufosicaa a răspuns:

Cateodata da cateodata nu, sincer

| anonim205647 a răspuns:

Da.

| Macovei_Nicoleta-Adriana_1985 a răspuns:

Imi place sa fac semnul crucii daca nu fac cu mana, il fac cu limba prima data in cerul gurii apoi in partea din sub limba, apoi in obrazul drept apoi in cel stang.

| Busuioc_Voicu_2002 a răspuns:

Nu,nu am fost de cand m-am botezat la biserica si o privesc ca ceva rau deci nu ma inchin la ea