Stefan
| Stefan a întrebat:

Cand va duceti la biserica? De ce va inchinati la icoane? Aveti incredere in cei ce slujesc biserica?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Ma duc la biserica in centru mai rar si langa casa mai des; in centru am parte de slujbe deosebite, cu mare patos si acolo, la biserica Icoanei, o splendida biserica, frumos intretinuta ce adaposteste Icoana facatoare de minuni a Maicii domnului, slujeste preotul Popescu a carui slujbe, sunt fdeosebite, facute cu simtamant, cu daruire, cu suflet... Ma inchin la icoane pentru ca ele sunt sfintite si ca ele ii reprezinta pe cei ce ne aduc speranta ca tot ce le cerem sa va rezolva si ca asta imi face f. bine, ma incarca cu speranta si cu sfintenia lucrului facut la timp, cu energie pozitiva, si poate ca, asa am apucat din strabuni ...Lucien.

19 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

De fiecare data cand merg la piata- e si Biserica acolo, am simtit de cateva ori nevoia, dar rar. si, cateodata duminica.
Te rogi la Icoane, de-astea te inchini : Sa fii sanatos, sa iei cu bine interviul ce urmeaza sa-l dai lunea viitoare, sa te intorci sanatos acasa. In preotii de acolo, da. Cu toate ca-i vb aia "Sa faci ce zice popa, nu ce face el", ii vad oameni de incredere. happy

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Merg de Inviere si de Boboteaza.
Ma inchin la icoane, ca-s in biserica si ca si asa is pacatos. Macar atat.
Incredere? NU. Nu in cei de aici, pe care ii stiu, si le stiu "dedesupturile".

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt oameni si oameni. Unde ma duc eu sunt oameni de treaba, i-am cunoscut si merita tot respectul.

| xibalba a răspuns:

O sa fiu sincera si o sa spun ca nu am eu credinta cine stie ce (mai ales cand ma uit in tarile mai putin dezvoltate unde mor copiii pe capete, copii nevinovati... Cu ce ii ajuta Dumnezeu?!). Ma duc la biserica de Pasti si de Craciun. De ce? Nu pentru ca as fi mare crestina, dar imi place sa vad lumea mai linistita, mai dornica de pace. Nu ma inchin la icoane decat in biserica, pentru ca asa e datina. Stiu ca in Biblie scrie clar sa nu cautam sa facem chip cioplit si nici sa nu ne inchinam la el(nu mai retin versetul, dar sigur exista). Respect insa obiceiurile bisericii si in general credinta lor. Ceea ce nu inteleg, insa, e faptul ca cei care intalnesc un om ateu incearca sa il convinga de existenta lui Dumnezeu. De ce? Credinta e despre "a crede" sau "a nu crede". Credinta nu se bazeaza in general pe dovezi, totul se rezuma la alegerea fiecaruia de a crede sau nu. Si alegerea ar trebui respectata de fiecare om in parte, sa nu mai fie incercarea de a aduce cati mai multi oameni la o religie... nu vad sensul. Sunt multe persoane care desi sustin ca au credinta in suflet, fac o multime de lucruri imorale. Asta nu e credinta, eu asa consider.

In legatura cu cei ce slujesc biserica... Pot fi oameni interesati de profit (bani), sau oameni care chiar vor sa faca asta. Nu ii putem baga pe toti in aceeasi oala si nu numai pe acesti oameni. ci vorbesc in general, de fiecare meserie. Oamenii sunt diferiti si fiecare percepe in mod diferit meseria sa, inclusiv cei care (sustin ca) slujesc Biserica.

| antonius74 a răspuns:

Cu increderea stau foarte prost. mersul? in fiecare duminica, daca sunt sanatos. de ce? macar sa fac atata si eu, poate ma va ajuta candva, cumva....si pentru o constiinta curata big grin

| Bishop a răspuns:

De Paste

Răspuns utilizator avertizat
| Dan a răspuns:

Banuiesc ca tu esti crestin Stefan sau incerci sa spui ca nu exista Dumnezeu ca si altii.Eu respect biserica crestina, dar nu jignesc.

| 1968 a răspuns:

Sigur cred, dar nu are rost sa cred ce zice biserica

| adyttu a răspuns:

Incerc sa merg mai des la biserica. Ma inchin la icoane pentru ca ele sunt poarta noastra catre Dumnezeu! Trebuie sa avem Credinta, Nadejde, Dragoste. Asa ca am incredere in cei ce slujesc la biserica pentru. ca ei au cele 7 Taine, pentru ca peste ei Dumnezeu trimite energia necreata, pentru ca numai prin ei ne mantuim, fara slujitori lui Dumnezeu nu ne putem mantui pentru. ca numai lor prin Taina Hirotoniei le este dat sa fie mijlocitori intre noi si Dumnezeu Pt. a ne curata de pacat. Doamne Ajuta!

| denisa0906 a răspuns:

Tocmai asta e chestia... eu nu ma inchin la icoanelaughing eu ma rog la Dumnezeu pur si simplu ingenuchiez si zic ce am de zicwinking oricum Dumnezeu stie ce vrei tu sa te rogi pe dinaintewinking asa ca merita sa fim sinceri :X:X:X:X:X cand ne rugam :X am incredere in DUmnezeu nu in cei care slujesc bis tongue uita`te ce scrie in biblie in psalmii 118:9winking

| AndreeA_4571 a răspuns:

Nu trebuie sa ai neaparat incredere in preotii acelei biserici...importan e sa crezi in Dumnezeu. o:-)

| bluerose a răspuns:

Nu atat de des cum as dori.
Nu ma inchin la icoane, ma rog La Dumnezeu si Maica Domnului.
Consider ca nu am nevoie de intermediar in relatia mea cu Dumnezeu, de accea nu apelez la preot, nu ma spovedesc lui.

| abril a răspuns:

Merg la biserica, cand pot.Nu ma inchin la icoane.Ma rog la sfinti si la Dumnezeu fara o icoana in fata.Nu am incredere in cei care slujesc biserica, la TV si in ziare sunt tot mai multe stiri cu preoti pacatosi de-asta nici nu vreau sa ma spovedesc pot sa -mi marturisesc pacatele Domnului singura fara vreun preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stefane ratacirea si lepadarea de credinta in zilele din urma vine si prin biserica. e regretabil cat de abil poate fi satana.Domnul fie cu noi sa putem trece peste incercarile grele. santem atat de slabi incat doar credinta ne mai poate mantui.si banul, banul care corupe sufletul omului si patimile cele rele si rusinoase au ajuns din cauza ingaduintei de sine a celor mai multi dintre noi ceva banal. e grav. foarte grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merg rar. Nu am incredere.
Dan, esti tendentios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu sunt de acord cu inchinatul la icoane ca pana la urma tot chip cioplit sunt, nu am inceredere in cei ce slujesc biserica si nu ma duc decat de Pasti ca sa ii fac pe plac mamei, dar asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu ci pur si simplu nu am inceredere in biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merg la biserica si sa stii ca slujesc biserica dar nu cea pe care crezi tu ci cum a zis si Isus Hristos lui Petru: " Salutari tie si bisericii tale"; insa Petru nu era preot si nu avea nici vreo cladire sa fie biserica, Isus Hristos s-a referit la familia lui Petru. Nu am incredere in cei ce slujesc biserica, n-am incredere decat in Dumnezeu care ne spune: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele". (Exodul 20:4-6)

| lulubelle a răspuns:

Eu nu merg la biserica si nu m'as inchina niciodata la icoane pentru ca mi se pare o prostie, iar despre preoti ei sunt ca si noi nu vad de ce ar trebui sa ii slujim...detest lucrurile astea si imi este sila de cei care le practica...cititi biblia iar daca acolo zice sa va inchinati la icoane sau preoti atunci inchinativa.