| anonim_4396 a întrebat:

Vouă cât de mult vă pasă de părerile oamenilor despre voi? Și cât de mult credeți că este bine să ne pese?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde,uite un exemplu, Hecate fata asta critica dar critica in mod rational,nu te jigneste, eu am avut ce invata de la ea, e bine sa inveti din critici bune dar si sa fii si tu criticul tau personal, sa inveti mereu,nu vorbesc de jigniri, injuraturi astea nu ma mira suntem ultimul popor din europa, ori traim dupa ce spun alti ori traim dupa cum vrem noi, asta e intrebarea, vezi tu ni se impune un sistem de valori gresit astfel si alti gresesc cand te judeca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu imi pasa absolut deloc.
am suficienta incredere in mine incat nu caut confirmare la straini

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La prima intrebare: 50%.
La a doua intrebare: 50%

| Mosotti a răspuns:

Mie nu imi pasa deloc, daca cineva are o parere proasta, eu ii zic ca i-o respect si aia este, dar nu ma atinge pentru ca eu stiu adevarul despre mine si conteaza ce cred eu de mine, nu ce cred altii.

Dar ii zic ca a vorbit insultator sau obraznic sau de rau, nu ca ma atinge dar sa stie ce face, ce caracter are!
Ma intereseaza ce zic oamenii despre mine, nu neoamenii.

E bine sa nu ne pese deloc.
Si sa dau un exemplu f clar dar delicat cu care f multi au o problema, am zis deschis ca as fi vrut sa fiu bisexual, sau pe invers.
Altii se ascund, vaaai cum sa fie homo, le e rusine, ete na, de ce sa-mi fie? As fi vrut pentru ca era mult mai bine ca alegeai daca cu fete sau cu baieti, era mai democratic.
Si asta am zis-o si in real la prieteni sau unde era contextul.
Asa ca aia este.

Prietenul meu rus ma banuia ca-s homo, si i-am zis "si daca eram ce? Unde e problema?", s-a blocat total.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea e bine sa iti pese decat in momentul cand acele critici (Ca bănuiesc că atunci ne suparam) sunt constructive.Adica e bine cumva sa mai apleci urechea către ei cand ti se spune ca esti un pericol public spre exemplu.Dar in rest, despre barfele referitoare la cum te îmbraci, cu cine umbli, cati bani ai ar trebui sa le pui la spate.

| Catrice a răspuns:

-100%.
Răspuns la ambele întrebări.

| SilentRain a răspuns:

40%

| SG1995 a răspuns:

Îmi pasă cât îmi pasă și de persoana respectivă, dacă n-am o anumită afinitate pentru o persoană, părerea ei e irelevantă.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Imi pasa de toate parerile, dar in urmatorul sens: le ascult pe toate, le analizez si fac asa cum cred eu ca e mai bine pentru mine.

| Nemessys a răspuns:

Tin cont si incerc sa scot ceva constructiv din ele, dar in rest nu dau 2 bani.

| gemeni6226 a răspuns:

Pot sa spun ca imi pasa pentru ca daca nu mi-ar pasa m-as comporta cu mult mai libertina decat ma comport, si asta pentru ca nu imi doresc critici negative la servici as suporta greu psihic sa fiu condamnata pentru iesirile mele spontane, orice cenzura aplic modului meu de a ma comporta se datoreaza faptului de a ma proteja psihic de consecinte, e mai usor sa ma cenzurez decat sa suport consecintele.

| Nirvanaaa a răspuns:

Înainte mă stresam ce gândește unul și celălalt pentru ca in familia mea era mentalitatea "ce va spune lumea?". Am ajuns la concluzia ca orice faci tot va fi ceva la adresa ta de comentat așa ca a ajuns sa nu îmi pese. Îmi pasa uneori doar de părerea persoanelor foarte apropiate, dar cam atat.

| DonEduardo a răspuns:

Depinde. Daca sunt bune, intotdeauna le apreciez. Daca sunt rele, imi pasa doar daca vin de la oameni apropiati. In rest ma doare undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-mi pasa.
Parerile altor oameni pot fi utile doar in contextul in care nu te cunosti suficient de bine/nu ai suficienta experienta sau informatii despre un anumit subiect, iar oamenii de la care primesti pareri sunt persoane pe care le respect, informate, inteligente etc.
In general nu trebuie sa-ti pese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi pasă mult de parerile celor care sunt inteligenți, înțelepți și de încredere. De celelalte păreri îmi pasă puțin spre deloc. Deci per total mă influențează părerile altora la un nivel mediu, moderat.

Cred ca este bine sa ne pese de păreri, nu sa luăm de bun doar ceea ce credem noi, dar cum am zis, fiecare părere capata o valoare in funcție de sursa de unde vine.

| tzionut a răspuns:

Nu ma intereseaza ce cred ceilalti despre mine, ma intereseaza ce ramane dupa mine si dupa ceilalti. Eu dovedesc ceea ce pot si ceea ce stiu prin fapte.