| anonim_4396 a întrebat:

Vouă ce vă amintește de copilărie?
Poate un joc, o prăjitură, o melodie...

38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Conduceam tractorul, combina de arat grâul, gaterul electric care taia buştenii, masina apoi un camion cisterna cu motorina si dupa el un tir... de aia sant sofer pe camion

| Celcestietot a răspuns (pentru mgtow):

Uuu, ce interesant happy.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ouăle Kinder, cornurile chipicao și Magic glazurat, coca cola și jocurile din Mame32laughing
GTA Vice City
Bomboane cola
Joc pe televizor
Bayblade
Cărți Yugioh
Happy Meal de la MC
Voltaj
3 Sud-Est
Valahia
Willy Dog
Viața cu Louie
Copiii de la 402

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un miros de mancare la cazan (ceva cu ceapa, cred) si asta https://youtu.be/PlljTdwE5tE

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Seamănă cu un trabant. laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate masinile din anii aia seamana intre ele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cele doua "lucruri" pe care le am chiar acum langa mine si mai tot timpul, fara de care nu puteam sa ajung persoana care sunt acum.

Si mereu o sa imi aminteasca. ^_^

| Mosotti a răspuns:

6 oct 1992 marti dimineata cand am cumparat calculatorul HC-90 romanesc, primul calc din viata mea si eram nerabdator sa ma joc pe el, aveam cam exact 14 ani si 8 luni, eram clasa 9-a, deci acum 28 ani si 2 zile.

| Freya1 a răspuns:

As fi spus orașul meu, sau satul bunicilor dar cu timpul s-au schimbat atat de tare incat nu mai e nimic din ce a fost. Daca alta data imi plăcea să le cutreier pe jos de sus in jos acum nu m-as mai da jos din mașină.
Dar in schimb imi amintesc de copilărie cand imi cumpăr savarine.Pe cand eram eu copil erau in voga si erau preferatele mele,cand ma duceam cu ai mei la cofetărie numai din alea mâncăm. Pizza cu ananas încă este una din amintirile mele,a fost prima pizza pe care am mancat-o in viata mea.
Miniventilatoarele alea de plastic pentru copii ce se agatau de gât și mergeau pe baterii,sucul la dozator,urs de ciocolată,înghețată la cos, jocul pe televizor, prastie, arc cu săgeți, titirezi, șervețele cu modele, carti cu pokemon ca sa nu mai vorbim de desenele de zi cu zi...Dimineata ma uitam la Peter Pan si prințesa Sisi. Dupa ce veneam de la scoala la copii de la 402 si viata cu Louie.La Bobby,familia de ce, echipa aia de fotbal galactici nu mai stiu cum le zicea dar stiu ca erau singurele desene la care ma puteam uita cu fratele meu impreuna.La spiderman cu buricul pământului si spiridusi verde etc...

| Celcestietot a răspuns:

Dimineata. In cazul tau?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mai multe...dar ce îmi vine acum în minte...prăjitura pe care o făcea mama, cu mere și foaie fragedă, dar pe care o ardea cam de fiecare dată, laptele cu mămăligă și piesa asta: https://youtu.be/EgMm9h045dY

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, k, señorita

+ Pentru placinta mergea piesa cu masa, nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Care piesă?

| SilentRain a răspuns:

Cureaua pusa în cui happy

| StrongHeart a răspuns (pentru SilentRain):

Au!

| SilentRain a răspuns (pentru StrongHeart):

Eh se putea mai rau, cureaua aia a făcut om din mine :')) bine ca tot am mai spart geamuri

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Cureaua lata?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Https://youtu.be/1zcZ8zNVidg

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, chiar este lata.

| Sofer a răspuns:

Când m-am pupat cu o fata la adevăr și provocare. Dulce copilărie.

| Dismally a răspuns:

Da, mirosul unei dimineti de vara, frunzele galbene care acopera asfaltul, zgomotul cosasilor (insectele alea care seamana cu lacustele) happy

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca am dat foc la casa! laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Lucruri mai abstracte gen unele mirosuri, unele locuri, culoarea luminii într-un anumit moment al zilei și felul în care se "așeaza" în cameră si multe alte lucruri. Sunt o persoana foarte nostalgica happy
Cat despre melodii anumite cantece imi amintesc de copilarie, unul dintre ele ar fi asta:
https://youtu.be/cPAEFnVZVOs

Si altele de genul

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Strada pe care mergeam la scoala. Aceleasi gauri din asfalt, aceiasi copaci, acelasi trotuar.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da...presupun că e o stradă drăguță...din moment ce are gropițe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

E destul de draguta. In special in perioada asta cand se coloreaza pomii sau primavara cand incep sa umbreasca strada.

| StrongHeart a răspuns:

Jazz jackrabit2, preistorik2, chip's challange, serbet de lamaie, caramele la 500 de mii de lei d-aia vechi de le luam pe caiet de la tanti de la chiosc cu produse expirate,muscai dintr-o caramea din aia te duceai garantat la dentist, dar erau bune laughing, suc la plic, pitulușu, șotron, bancnota aia de 2000 lei, ceva de la 3 sud est sau multe melodii intiparite in minte pe care nu le-as putea numi acum, dar daca le aud le cunosc instantaneu.

| Dismally a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu a existat niciodata o bancnota de 2500 lei big grin

| StrongHeart a răspuns (pentru Dismally):

Ai dreptate, greșeala mea, de 2000 lei, nu 2500.
La asta ma refeream : https://adevarul.ro/......index.html

| Florin9Florin9 a răspuns:

Desenele animate

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Https://youtu.be/2dfZ9lDyw5Y

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Https://youtu.be/Srg5qe1JJ1c

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apreciez cele două intenții, dar le-am văzut deja big grin

| Onisim10 a răspuns:

Bătăile ce le-am mâncat de la părinți?

| BecSpart a răspuns:

Pentru mine doar faptul că stateam în casa și mă uitam la desene. Mai ales la Regele Shaman, Bakugan, Samurai Jack, etc. Nu prea aveam prieteni cu care sa mă joc. A da, aveam o grămadă de cartonașe de la cornuri cu Ben 10laughing. Ahhh. Țin minte ca după un episod din Regele Shaman faceam ca toate alea prin casahappy. De asemenea, mai toată copilăria mea a fost marcată de cățelul Lucky și Bambi, două plusuri care imi erau cei mai buni prieteni.
Imi mai aduc aminte cu drag de toate călătoriile pe bicicletă cu tatahappy. Mergeam cu el peste tot.

| Ggpen a răspuns:

Un trabant, duminicile petrecute in familie, serile cand pica reteaua electrica, poze vechi, o plimbare cu bicicleta. O intrebare de felul asta...

| MatteiM a răspuns:

Aceeasi imagine neschimbata atunci cand privesc pe geam. Casa vecinului, bradul imens din mijlocul curtii si zapada care se asterne pe acoperisul casei big grin. Asta e cea mai reprezentativa imagine care imi aminteste de copilarie si singurul lucru care ma face sa devin nostalgic.