| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vi se par ciudaţi oamenii cărora nu le prea plac ieşirile la terase, cafenele etc?
Mie mi se pare ireal cum pot unii să stea câte 3-4-5 ore acolo fără să se plictisească şi să mai şi facă astfel de ieşiri săptămânal sau chiar de mai multe ori pe săptămână. straight face (vorbesc de ăia care au timp pentru aşa ceva, adică elevii).
Am prieteni care făceau asta în liceu aproape zilnic şi nu înţelegeam niciodată cum de nu se plictiseau stând atâtea ore într-un singur loc.Eu cred că făceam o astfel de ieşire cu ei o dată la 5 luni şi tot mi se părea mult să stau cu orele acolo chiar dacă aveam ce vorbi.
Şi nu era vorba că nu-mi făcea plăcere compania lor, doar că preferam şi încă prefer ceva mai dinamic, nu îmi place să ies din casă doar ca să ajung într-un alt spaţiu închis şi să mă uite Dumnezeu acolo pe un scaun până simt că prind rădăcini.

17 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Când vei înțelege cu adevărat că suntem diferiți din punct de vedere al gândirii, vei accepta oamenii din jur așa cum sunt, fără să te mai întrebi "cum!?" și "de ce!?" Mintea noastră se chinuie să înțeleagă tot ce e diferit față de noi ca obiceiuri, comportament etc. Gândește doar cum sunt tradițiile și cultura începând de la zonele țării noastre până la alte țări. Nu te întrebi neapărat de ce fac asta sau cum pot face asta. Doar accepți ca pe ceva diferit, eventual te bucuri împreună cu ei de aceste tradiții și mergi mai departe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mi se par ciudați.

| Drimmero a răspuns:

Exact asa sunt si eu, intreb din prima unde se merge si daca mi se raspunde de cafenele prefer sa raman acasa, ies din casa ca sa intru intr-o alta incapere, daca mi se zice ca se face gratar la cineva acasa, cu bautura si distractie atunci fara ezitare imi confirm prezenta,, imi place sa ma plimb, cand e frumos afara imi place sa merg intr-un parc ceva, sa stam afara sa socializam, una alta, majoritatea intalnirilor in cafenele in mare parte se petrec cu ochii tuturor in telefoane, tragi de 2 cafele o zi intreaga pentru ce?!

| Mosotti a răspuns:

Vai soro unde ne-am gasit? Aparent si eu ma mir dar nu ma mir de asta, ma mir de ce dracu au fost proiectati sa nu se plictiseasca, ca inteleg de ce nu se plictisesc.
Pe mine nu ma plictiseste dar nu ore si nu mereu, mie mai mult im place pe acasa ca am f multe de facut, am mai zis aici cand am zis ce pasiuni am si intrebasem daca e ok sau nu, de la uitat la filme pana la programare si probleme la fizica.

Intrebarea trebuia sa suna si asa: "Oare de ce nu se plictisesc doar de asta, si nu la alele?!".

Ei nu se plictisesc pentru ca asa sunt proiectati, trebuie sa faca asta pentru gasirea unui eventual partener, de fapt scopul din fundal ala e, adica aia ii face sa vrea asta des.
Natura nu vrea sa fim prea luminati la cap, vrea doar sa se inmulteasca fraierii de oameni.
Nu intamplator majoritatea trag doar la clubareala, terasareala, baute, panarama, prosteala trag! Nu zic ca nu e bine si asta, dar ei numa asta vor, o sa vezi ca nu le place sa faca ceva mai intelectual ca ii plictiseste.

Daca natura considera ca e necesar sa faca si din alealalte, observai ca multi discutau de subiecte mai ample, serioase, aveau preocupari intelectuale, dar nu este asa. Simteau ca le place aia, chiar daca mai si clubareau ceva, insa nu prea mult. Ai fi auzit ca se intalneau si mai lucrau la mate si li se parea distractiv, si asa mai departe.

Deci asa sunt construiti ei, sa nu se plictiseasca, asa cum tu esti sa te plictisesti la acele activitati facute des si mult.
Au alt creier decat tine si mine, insa am explicat ca sa si intelegi de unde vine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde cu cine iesi si ce discutati. Eu acum nu mai consider asta fezabil dpv financiar. Efectiv iesitul la o bere in Romania a ajuns ceva exorbitant. Mai degraba imi rezerv din timp un bilet low-cost si ies la o bere pana la Milano sau Londra decat in Romania. Nu mi se par ciudati cei carora nu le plac iesirile, fiecare cu personalitatea si motivele lui. Eu acum de exemplu mai ies cu aia cu care ieseam pe la terase si acum 10-15 ani dar luam o bere si ceva de rontait din supermarket si dupa aia ne gasim un loc linistit unde sa le servim si sa stam la povesti...

| Celcestietot a răspuns:

Nu, fiecare are felul lui de a fi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nuuuu, mi se par ciudați cei care preferă ieșirile astea. Mai bine merg în pădure să mă alerge ursul. După câteva luni de prietenie cu un tip am aflat că el își imagina că stau zilnic prin cluburi și terase pentru că îi ziceam mereu ''hai că ies cu fetele, mai vorbim'' laughing. Și eu eram pe afară, cățărată prin copaci. M-am simțit jignită. Era uimit băiatu' că nu-mi place să pierd vremea stând în fund degeaba. Aia e distracția lui principală straight face. Îmi explica el mie ce șmecher e să stai și să fumezi cu prietenii și să povestești. Thanks, pot să vorbesc și din mers. Mă depășesc și plictisesc lucrurile astea. Terasă, club, piscină, plajă. Îmi plac unele cafenele ca ultimă soluție, dacă chiar nu avem ce face și ne apucă vreo furtună de zăpadă, apocalipsă șamd. Mai handi mi se par ăștia care stau cu orele în mall-uri. Stau ca aurolacii întinși pe bănci, în zgomot și agitație și studiază oamenii care trec ca babele la poartă.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

De cluburi şi mall-uri nici nu mai zic.N-am fost în viaţa mea într-un club,nu m-a atras niciodată locul ăla. Locurile aglomerate şi zgomotoase,cu multă agitaţie mă irită în general şi le evit,mă simt ca în piaţă acolo,pentru mine nu-i aşa mare diferenţă între ele.
În a IX-a m-am dus în prima şi ultima mea excursie din liceu în care ghici ce am făcut? Ne-am plimbat,nu cred că mai mult de juma' de oră prin centrul Clujului,apoi ne-am dus direct în mall şi am stat acolo până seara când trebuia să ne întoarcem acasă.Da, ore întregi petrecute într-un mall. Distractiv, nu? Totuşi, pot spune că am fost norocoasă pentru că celelalte excursii au fost toate peste noapte, una chiar şi de două nopţi şi da, în mare parte tot mall-ul a fost distracţia principală. straight face
La mare şi piscină îmi place pentru că sunt înnebunită după apă.De mică ador să mă bălăcesc.Mai demult, mă scotea mama cu forţa din apă pentru că mi se învineţeau buzele de la atâtea ore de bălăceală. laughing
Bine, la piscină nu prea îmi place din cauză că e prea multă lume de obicei.La mare caut întotdeauna plaje cu cât mai puţină lume.Şi aici iar văd anumite personaje pe care să mor dacă le înţeleg.Am văzut o grămadă de oameni, mai ales femei care stau cu orele pe şezlong şi de abia dacă intră în apă un minut.Era odată una lângă mine şi singura dată când am văzut-o să se mişte a fost când s-a întors de pe spate pe burtă ca să se bronzeze şi acolo. laughing
Eu înţeleg că vor să se relaxeze, dar nici chiar aşa, pe mine cred că m-ar durea oasele de la atâta stat într-un loc.
În fine, eu zic să-i lăsăm pe ei în continuare cu distracţiile lor neînţelese de nişte "ciudate" ca noi, măcar aşa ne rămân nouă libere pădurile.Trebuie să ne gândim şi aşa, ce ar fi dacă toţi ăştia care frecventează mall-urile, cluburile şi cafenelele s-ar apuca de făcut drumeţii prin păduri? Noi cu ce-am mai rămâne atunci? sad

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai distrat, nu glumă. Nu știu, eu mereu m-am plictisit la mare, și nu-mi place apa că-s fricoasă, nu mi-e frică să mă întâlesc cu ursul, dar dacă văd o baltă o ocolesc laughing))). Doar în cluburi de roacheri am pășit și nu prea mai vreau, n-am energie, nu știu, mă seacă locurile astea de puteri. Introvert problems. True, din partea mea să stea toți la terase, că nu suport când urc în poiană și e plin de mașini și gunoaie pe jos angry

| Emma30555 a răspuns:

Dacă au ce vorbi, rad, se distrează, timpul trece repede. Din acest motiv sunt terasele pline, fiindcă e ceva normal nu ciudat sa ieși. Poate la elevi nu e interesant dar odată ce te vei maturiza, sa fii adult și vei avea în anturaj prieteni adevărați cu care sa ai ce vorbi nu ți s ar părea plictisitor. De obicei oamenii se mai opresc la terase și sa se odihnească dacă au mers mult prin alte părți, Shopping sau parc

| gemeni6226 a răspuns:

Niciodata nu m-am transpus in situatia lor dar daca pe mine cineva ar vrea sa ma pedepseasca atunci m-ar pune sa stau undeva 3-5 ore fara sa fac nimic.Chiar daca m-a invitat frate-meu citeodata la terasa timpul maxim ce a fost sa stam a fost de 45 de minute dar atunci am avut foarte multe de povestit. Oricit as tine la cineva sau mi-ar fi de simpatic nu m-ar face sa stau cu orele undeva nici la terasa nici in alta parte.Nici nu am cunoscut niciodata astfel de oameni ca in mod sigur i-as fi intrebat ce e bun sau placut in a sta cu orele undeva fara nici o activitate.Chiar daca ma aflu la o nunta unde ma simt super bine dar ma scol de la masa aceea, merg sa dansez sau daca nu ma danseaza nimeni ies la aer curat fac o plimbare, merg la alte mese unde imi sunt rude mai vorbesc cu ei.Dar sa stau nemiscata cu orele, nuuuuu e pedeapsa.

| Emma30555 a răspuns (pentru gemeni6226):

Pai și dacă vrei sa te întâlnești cu prietenii unde o faci?

| gemeni6226 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu am atitia prieteni si chiar de as avea in mod sigur nu as sta cu ei mai mult de o ora just.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La fel de ciudati mi se par si oamenii care ies in club.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu esti o ciudata, nu esti mai interesanta, nu esti o speciala.

Esti doar prea batrana ca s-o mai arzi cu "uitati-va la mine, nu fac chestiile pe care le fac majoritatea".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, daca ies la o terasa sau cafenea, imi place sa o fac singur, eu probabil sunt vazut ca un ciudat de unii de acolo. Aia ciudati sunt cei care ies sa combine si ei ceva, ce e o prostie pentru ca e pustiu, terasele, pub-urile, cluburile sunt cele mai "curate" locuri cand vine vorba de Futtai.
dar nu imi pasa, nu simt nevoia sa fiu integrat intr-un grup. prefer compania unei singure persoane, maxim 2.

| Jus7t a răspuns:

Nu.