| Truxiie a întrebat:

Vreau sa cumpar ceva de pe ebay, imi e sa nu i-au teapa.Imi puteti da mai multe detalii? A comandat cineva? Multumesc

2 răspunsuri:
| Melcul a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie să îl faceți atunci când găsiți un produs pe măsura așteptărilor voastre pe eBay (sau Okazii), este să vă uitați la istoricul vânzătorului. Trebuie să luați în seamă numarul de calificative pozitive, și mai ales, numărul de calificative NEGATIVE. Începeți mai întâi cu cele pozitive, citiți câteva dintre ele. Cu cât mai multe cu atat mai bine. Multi vanzatori își crează conturi false pentru a-si da singuri calificative pozitive. Smecheria e simpla, cumpara de pe conturile clona produse din magazinul lor virtual, ofera feedback pozitiv, si asa le creste ratingul. De aceea e bine să cititi cat mai multe feedbackuri pozitive pentru a va da seama. Dupa ce v-ati facut o parere, treceti la feedback-urile negative. Daca acestea nu există, atunci este perfect. Daca sunt foarte putine in comparatie cu cele pozitive, atunci citiți-le ca nu cumva vina să fie a cumpărătorilor și nu a vanzătorilor. De multe ori, situatiile de genul sunt lămurite de cei de la eBay.

| valentinp02 a răspuns:

Mai bine te duci si cumperi de la un magazin.