| Tuca a întrebat:

Vreau sa curat/dezinfectez gresia deoarece s-au depus straturi de grasime. cum se numeste acea solutie.

Răspuns Câştigător
| misu a răspuns:

Detrantart e raspuns bun

2 răspunsuri:
| Traian a răspuns:

Detartrant. cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atenţie! Petele nu se curăţă cu orice fel de detergent sau altă soluţie de curăţat decît cea specială. Aceasta se alege în funcţie de tipul petei care a apărut pe placa de gresie. Mai exact, în cazul petelor de grăsimi vegetale şi animale, ale celor de bere, vin, îngheţată, cafea, utilizaţi un detergent pe bază alcalină. Pentru petele de cerneală, calcar, rugină, carioca, folosiţi numai detergenţi pe bază acidă. Solvenţi se pot folosi în cazul petelor de ulei, de vopsea şi de ceară.
Pa, pa!