| madalinna a întrebat:

Vreau sa dau la arhitectura. E bine ca am ales un liceu de profil mate info sau era mai bine daca dadeam la un liceu special, pe sectia arhitectura? Ma gandesc ca pot recupera cu niste pregatiri la desen din clasa a XI-a...
Vreau si pareri de la cineva de la arhitectura, daca se poatehappy

Răspuns Câştigător
| cat a răspuns:

Daca ai talent la desen, vedere in spatiu si te-ai descurcat la geometrie te poti pregati pentru arhitectura. Ca sa vezi unde trebuie sa ajungi da pe siteul Fac. de Arhitectura Ion Mincu si uita-te la subiecte din anii precedenti date la diferite specializari. In plus sunt date si cateva planse din examen a celor care au facut lucrari bune. Va trebui sa incepi sa inveti geometrie descriptiva, desenul in perspectiva, etc... dar in primul rand trebuie sa vezi cu cine te vei pregati. Vezi ca gasesti si pe forumuri discutii cu subiectul asta si profesori care fac pregatire. Succes.

2 răspunsuri:
| fgch a răspuns:

Poti recupera daca ai cu cine.Am o gramada de fosti colegi (am fost la stiinte ale naturii) care au mers la arhitectura si se descurca foarte bine.Bine, ei au facut ceva lectii cu un student(sau prof) care preda la arhitecturatongue

| soranabaias a răspuns:

Am terminat arhitectura (MINCU) si nu am avut probleme- tot dupa un liceu profil mate-info intensiv. ideea e ca n-ai nici o sansa sa intri daca nu te "invata" cineva sa desenezi asa cum trebuie pentru admitere(si pentru ce te asteapta in primii ani) - indiferent de talent. pregatire iti trebuie neaparat, iar cu cat mai devreme cu atat mai bine. eu fac parte dintr-o echipa care pregateste copii pentru admitere, asa ca daca esti interesata, luam legatura si vii sa vezi despre ce e vorba. bafta!