| madalinna a întrebat:

Sunt foarte indecisa, si as vrea sa vad niste pareri.
Tocmai am terminat clasa a X-a, si incep sa ma gandesc la ce facultate as putea da. Sunt la profil mate-info, la un liceu foarte bun.
Am talent la desen, si multi au zis ca ar fi bine sa dau la arhitectura, ceea ce am crezut si eu, pana acum (unde mai pui ca sunt atatia arhitecti acum... scosi pe banda, deci mi-ar fi cam greu sa-mi gasesc ceva de lucru).
M-am mai gandit si la conservare si restaurare pictura murala, la scenografie, la amenajari interioare, web design,... voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti zic cum e cu facultatea.
E foarte important sa hotarasti domeniul in care vrei sa activezi. Liceul te pregateste pentru un profil real, pe cand tu ai o gandire creativa. Da, arhitectura ar fi o combinatie buna intre cele doua.
Toate celelalte variante sunt la fel de plauzibile. Totul depinde de cum decurg lucrurile in urmatorii 2 ani.
Daca vei merge pe arhitectura, nu te speria de toate rebuturile scoase pe bada. In timpul facultatii ai nenumarate ocazii sa te afirmi prin proiecte, implicare, note bune, burse in strainatate s.a.
Mai ai 2 ani. Fa in acest timp tot posibilul sa descoperi domeniile ce-ti plac si vei ajunge sa-ti raspunzi singura.
In orice caz, daca esti priceputa, din orice domeniu poti face bani. Trebuie doar sa lucrezi.
Multa bafta. Nu uita de fundahappy

3 răspunsuri:
| mihai96alex a răspuns:

Pentru ca esti la mate-info poti sa dai la orice faculate vrei. Ar trebui sa te gandesti la urmatoarele lucruri cand iti alegi meseria:
daca te descurci, daca aceasta va fi cautata in viitor si mai ales daca se plateste bine.
Daca vrei sa fi arhitect era mai bine sa dai la profil artistic, dar merge si mate-info.
Eu iti recomand sa alegi ceva care se plateste bine, ceva artistic ca vad ca aici ai inclinatie.
PS: Sa nu lucrezi la stat ca nu merita...

| ElHuron a răspuns:

Pai depinde ce-ti place tie sau ce te intereseaza mai mult. La arhitectura dupa cum ai zis nu o sa-ti gasesti de lucru, iar la restaurarea picturii murale sau scenografia nu cred ca sunt asa interesante in vremurile astea. Eu zic sa te gandesti bine la amenajari interior, web design, sau poti fi ceva gen sa incepi cu caricaturi si sa termini ca un artist neinteles fara o ureche precum DaVinci

| VIDEODEK a răspuns:

Amenajari interioare.