| NotExisting a întrebat:

Buna, vreau sa ma duc la facultate de arhitectura, dar pe ce profil de liceu sa ma duc? Nu ma pot decide dintre mate-info si arhitectura. Ma descurc bine la matematica, dar nu prea la desen. Si daca liceu cu profil de arhitectura, imi puteti specifica cateva din Bucuresti? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti alege mate info si faci pregatire pentru arhitectura macar un an.Toata lumea face, fiindca liceul cu profilul de arhitectura nu prea te pregateste de admitere.Succes.

ps: trebuie doar matematica si fizica, pentru ca vei face mecanica si structura/rezistenta materialelor in primii ani, respectiv pana in anul 4-5.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista liceu de arte in unele orase, nu in toate unde epoti merge, dupa sustinerea examenului de admitere si evident examenul de atitudini la desen.

Poti merge oricum la facultatea de arhitectura, dupa terminarea unui liceu bun, unul care are multa matematica, fizica si chimie, fiindca de ele ai nevoie in arhitectura, ca sa poti calcula structura de rezistenta a materialelor pentru cladiri, unghiurile anumitor arcade, rezistenta anumitor fiare din orel, aluminiu, ciment sau armaturi, samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu te pricepi la desen, degeaba vrei. Dar te poți antrena, ca săte pricepi.

| dullcat a răspuns:

Mersi pentru funda. Poti arunca un ochi pe aici sa vezi nivelul de desen pentru note bune la Bucuresti:
https://www.youtube.com/@MeditatiiArhitectura/videos
Sau mai poti cauta pe Youtube/Google dupa cuvinte cheie,, pregatire arhitectura'' etc. sa iti faci o idee.