| heroforyou a întrebat:

Vreau sa imi fac dosar pentru bani de liceu, am toate actele dar vad ca scrie ca imi trebuie si ancheta sociala. ce e aia? ce contine? de unde trebuie sa o iau?

Răspuns Câştigător
| Paula007 a răspuns:

Ancheta sociala reprezinta un fel de "investigatie " legala. sa se verifice daca actele prezentate de tine in dosar sunt valide.

acum, ceea ce iti trebuie tie de fapt in completarea dosarului este o hartie (poate 2 hartii chiar ) de la autoritatea locala (primarie de obicei) in care sa se ateste ca parintii tai nu detin alte proprietati sau venituri in afara de cele declarate in hartiile tale. adica, de exemplu, daca tu spui ca mama ta e casnica, ai nevoie de o foaie care sa spuna asta, si sa aiba semnatura si stampila de la autoritatea locala. sau daca e in somaj, aceeasi chestie. tu trebuie sa vezi care e autoritatea locala acolo unde stai ( nu sunt sigura daca ai nevoie si de o declaratie pe proprie raspundere- parintii tai, nu tu - de la notar cum ca nu aveti alte proprietati si venituri ) asa ca cel mai sigur, maine, intrebi la scoala. la secretariat. ei te vor informa care e autoritatea locala de la care poti capata acele hartii lipsa, dar cred ca va trebui sa o informezi si pe mama ta, sa te insoteasca, pentru ca tie nu cred ca-ti vor elibera foile...si nici nu stiu daca va trebui sau nu sa platesti ceva pentru ele. depinde de administratie thinking

sper ca te-am ajutat macar putin