| gemeni6226 a întrebat:

Vreau sa intreb caci daca ai peste greutatea normala cu 5-8 kg fiecare kg in plus te oboseste? Si viceversa, fiecare kg dat jos te face mai putin obosit?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Nu neaparat. Oboseala este o problemă mult mai complexă care nu poate fi redusă doar la kg în plus, dar dacă ai o problemă care te face să iei în greutate sunt șanse mari ca acea problemă (și nu kg in plus in sine) sa-ti creeze oboseală.

| gemeni6226 explică (pentru EestiSodalane):

Multumesc,happynu am o alta problema in afara de factori psihici pe care le rezolv mancind mai mult.

| gemeni6226 explică (pentru EestiSodalane):

Prin raspunsul tau m-ai facut sa inteleg ca si oboseala e de natura sufleteasca.

| EestiSodalane a răspuns (pentru gemeni6226):

Într-un fel da, in mare masura are si cauze psihice si sufletesti si aici conteaza mult optimismul si atitudinea ta asupra vietii, dar are si cauze biologice (hipotirodism, carență de vitamine, sedentarism, stres cronic, anxietate, dietă inadecvată, etc.)

| gemeni6226 explică (pentru EestiSodalane):

Eu stiu in mod sigur ca la mine in mod particular e de natura sufleteasca.