| all3xandrutzaaaa a întrebat:

Vreau sa invat cat mai bine limba engleza. exista profesori online care preda engleaza si daca da pe ce site? stiu ca e o intrebare mai banala dar raspunde-ti doar daca stiti

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Profesorii (dacă ar exista) nu "preda", cum ai scris tu, ci "PREDAU", pentru că substantivul "profesorii" este la numărul plural. Înţelegi?

Nu este "engleaza", ci este "ENGLEZA".

Mai ceva: de ce scrii "răspunde-ţi" cu cratimă (liniuţă)?

În acest caz, se scrie împreună, pentru că te referi la VOI (eu răspund, tu răspunzi, el/ea răspunde, noi răspundem, voi RĂSPUNDEŢI, ei/ele răspund).

Îmi cer scuze, dar înainte de a te apuca să înveţi limba engleză, ar trebui să îţi corectezi gravele probleme la limba română.

Mult succes!