| roben174 a întrebat:

Vreau sa invat engleza bine.eu stiu engleza asa pentru am ma intelege cu o persoana dar vreau sa invat sa vorbesc ca si romana. zic asta pentru ca am cunoscut cateva persoane care nu din alte tari cum ar fi : Olanda, germania, Belgia, Austria si nu vorbeau corect romana si ma gandesc ca si eu vorbesc engleza la fel.De ex:Se referea la un grup de persoane si zicea Pa pa te iubesc (in loc de va iubesc)asta fiind cea mai simpla.Ma poate lamuri cineva? Imi place foarte mult engleza!

17 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

In primul rand trebuie sa citesti foarte mult, invata gramatica, uite-te la filme netitrate, baga-ti in telefon un dictionar roman-englez si englez-roman. Apoi, ia-ti o slujba undeva intr-o tara de limba engleza. Poti sa cauti pe internet, eventual sa faci voluntariat timp de cateva luni pe vara, sau te angajezi fara sa vrei sa faci banii de pe lume; undeva unde sa interactionezi cu publicul (chelner, turism, etc). Acorda timp studiului limbii engleze. Cauta sa te imprietenesti cu o fata vorbitoare de engleza (ai messengerul, skype si poti sa vorbesti zilnic). Iti poti lua cursuri online sau prin corespondenta, totul este sa vrei si sa privesti serios problema (oricum, sa stii ca totedeauna vei vorbi engleza ca un roman; vei avea accent, orice ai face, indiferent de cat de corect o sa vorbesti, gramatical). Cum spui tu "te iubesc" si "va iubesc" in limba engleza? Daca stii, ai sa intelegi poate de ce englezii aia nu spuneau "va iubesc".
Mult succes!

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Am aici câteva site-uri care te-ar interesa http://sites.google.com/site/english4studyproject/x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rând romana e cea mai grea limba deci e de înțeles.Cat despre engleza poți sa înveți doar vorbind, zici ca înțelegi dar ție mai greu a vorbești. Ei bine trebuie sa vorbești cu cineva în engleza(cineva care sa știe)
Practica e mama învățături

Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu engleza dar as vrea sa o invat pentru ca e folositoare in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa meditatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu bine engleza dar citsc mai mult si imi dezvolt limbajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeashi parere deoarece am si eu asa problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea stiu engleza stiu franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat peste un site foarte fain unde utilizatorii se intalnesc o data pe saptamana si vorbesc in limba engleza. Site-ul este limbaengleza.info. Poate te ajuta. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt gata sate ajut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa te invat eu cum te cheama spune
atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai invata din dictionare

| elenaskumpik a răspuns:

Pai este usor sa inveti engleza.eu sunt clasa a4a si invat franceza la scl. dar eu vreau sa-nvat engleza. dar stiu o multime de cuvinte in limba engleza deoarece eu le faceam farsa prietenilor...ma dadeam vedete americane.si traduceam pe internet si in acest timp am invatat cat de cat engleza plus ca m-am uitat la filme in limba engleza...happyhappyhappy:X

| cristiancc_5409 a răspuns:

Ai aici materiale destule pentru a invata si pronuntia, cu tot cu traducere in romaneste http://www.engleza.biz

| bibs a răspuns:

Intra pe academia de engleza.ro gasesti acolo tot ce vrea sufletelul tauwinking