| LalaBand14 a întrebat:

Vreau sa-mi fac blog dar nu stiu cum.Ma ajutati?

2 răspunsuri:
| Castorul a răspuns:

Da te ajut eu. Daca vrei da-mi un mesaj cu un ID sau cum preferi ca sa iti explic pas cu pas, iar in caz ca nu te descurci undeva sa te pot lamurii happy

| Andrusccaaa a răspuns:

Exista doua variante pentru a iti face blog. Trebuie sa te decizi daca blogul care il faci vrei sa fie pe un domeniu care sa iti apartina, sau vrei sa folosesti o platforma software deja existenta. Diferenta intre cele doua modalitati este data pur si simplu de dorinta proprie de a folosi numele blogului ( domeniului ) ca un brand propriu.

In primul caz Blog-ul va fi la adresa www.numeledomeniului.ro ( se cumpara de la RoTLD ). Este nevoie de 61 USD ( cu TVA ) pentru a achizitiona domeniul, o suma ( 50-100 Euro) la o firma care se ocupa cu stabilirea platformei tehnice si un serviciu de hosting 3-7 Euro lunar, in functie de spatiul de stocare achizionat.