| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va spun cat de prost pot sa fiu: treceam ieri pe langa un amanet si imi sparsesem ecranul la un Samsung a8 asa ca am dorit sa cumpar alt telefon, am zis eu ca sa il iau la mana a doua.
In dreptul pasajului roman este acest amanet in partea cu centrul vechi in Bucuresti.
Dau eu ca fraierul zgarcit 450 lei pe un telefon Samsung cred ca era S6, ajung cu el acasa, sunt foarte dezamagit de calitatea fotografiilor zic ca nu e nimic merg sa le dau o diferenta de bani sa imi dea un telefon care sa faca poze bune pentru ca eu in general folosesc telefonul in loc de microscop pentru ca mai dezlipesc circuite integrate in SMD, lipesc piese mici cat gamalia de la un bold care au si cate 12 picioruse la o distata de 0, 1mm intre ele.
Dau eu telefonul respectiv inapoi, le dau inca 300 lei ca fraierul ca nu m-am gandit sa vad cat costa telefonul asta nou, Huawei P40 Lite, Dual SIM, 128GB, 6GB RAM, 4G.
Si imi dau telefonul acesta, sunt foarte multumit ca are o camera de 48 MP multumitoare pentru mine. PROBLEMA ESTE CA EU NU M-AM UITAT CAT COSTA NOU si acum l-am vazut la eMAG la 800 lei.
Fraier mai mare de cat mine nu cred ca exista.
In imaginatia mea ma gandeam ca un asemenea telefon ar trebui sa coste fara numar la cati MegaPixeli are.
Asa ca l-am cumparat ca prostul de la amanet cu pret de telefon nou!

Iar cand am ajuns acasa am descoperit ca pe telefoanele acestea nici nu merg instalate programe de la google cum ar fi whatsapp sau Magazin Play sau google chrome, google maps google earth, google drive, gmail.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Megapixelii nu reflecta calitatea finala a pozei, insa marimea fizica a senzorului foto, da.
Acesta "absoarbe" lumina si ca urmare se produce o imagine cu zgomot redus.

Si cum P40 lite are senzorul de 1/2.0", e undeva la mijloc, nici bine, nici prea rau.

Poti instala WhatsApp, Chrome, Gmail, YouTube, si ceelalte, de pe magazinul lor de aplicatii (Huawei AppGallery), PetalSearch,
sau magazine terte,
gen ApkPure, ApkMirror, Aptoide.

Exista si o metoda de a instala GMS (Googe Mobile Services), dar e mai complicata. (clonare cu arhiva de instalare preparata de unii)

Poti folosi la nevoie o masina virtuala, dar inauntru vei gasi emulat doar Android 5.2, si nu stiu daca te coafeaza ideea asta (VMOS).

Mai poti incerca cu clonare directa, de pe un P30 Pro (daca gasesti).

| zilog a răspuns (pentru NLS):

Sa stii ca ai dreptate

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai Petal Search si poti descarca acele aplicatii de acolo.

| Mirel4412 a răspuns:

La sigilate(noi) de pe eMAG, acum un an il luai cu 700 lei, e un bestbuy in pretul asta, aplicatii poti descarca de pe apk pure sau alte apk marketuri sau chiar de pe app galery. Eu am luat tot ce aveam nevoie de acolo.

| Mihai8767 a răspuns:

Salut BOSS, ti-a trecut dorul de secretara? Acuma ai aratat si tu cat de vai morti tai poti fi, cum ti-am zis si ieri, dorel cu 2000 salariu. Vii si te dai ce nu esti pe siteul asta, caut secretara, am salariu nu stiu cat, am functia nu stiu care, zbor unde vreau eu cand vreau. Cam asa ti-o ardeai ieri. Acuma daca aveai banii pe care te lauzi ca ii ai, de ce nu te-ai dus si l-ai luat de nou? Ai dat 500 de lei, parca avea mii de euro, ce ipocrit. Nu as avea absoult nimic cu tine daca nu ai fi atata de IPOCRIT, sa te dai ceeia ce nu esti.