| Alexandrainfinit a întrebat:

Vreau sa va zic ceva dar mai intai vreau sa va anunt ca cealalta "intrebare" de pe profilul meu a fost postata doar pentru a vedea daca merge sa postez pe TPU si nu mai merge sa o sterg. Bun, sunt clasa a 6-a si am un coleg care uneori e de treaba, uneori nu. De exemplu, azi m-am mutat cu o fata pe randul de la mijloc, in banca a doua, in fata acelui baiat. In pauza mi-a mutat banca cu tot cu scaun fix in fata usii si mai era putin si incepeam ora. Colega mea de banca mi-a spus sa imi pum banca la loc si i-am zis "NU! Astept sa vina profesorul, nu pe mine ma cearta ci pe el pentru ca mi-a mutat-o" si era de fata acel baiat si a auzit. Asa ca am lasat banca acolo si m-am dus sa stau cu niste fete. El probabil s-a speriat si mi-a pus banca inapoi. Si in ora(profesorul inca nu venise) acel baiat (o sa ii zic Ionel) tot zicea "îuu s-a mutat asta aici, vreau sa vina inapoi Ionita (asa o sa ii spun aici) iar eu nu il bagam in seama dar chiar ma enerva. Nu i-am facut nimic si comenteaza. Dupa ora, m-a strigat si cand am intors capul mi-a aruncat in fata cu o foaie mototolita, am luat-o si i-am dat si eu in fata dupa iar a dat cu foaia in mine dar nu l-am mai bagat in seama. Nu vreau raspunsuri gen "muta-te sau spune-i dirigintei" chiar nu vreau, stau bine acolo iar pe el nu are unde sa il mute, ne-a mutat dupa comportament astfel incat sa ne vada profesorii in ore gen ce facem. Vreau niste replici de inchis gura sau ce ii pot face ca sa ma lase in pace? El de obicei la replici zice "si tu la fel, adica tu etc" intelegeti voi, atunci cand ma jigneste si il jignesc si eu vine si ma trage de par, nu tare dar pe mine ma enerveaza extrem de tare daca cineva imi atinge parul. Sau vine la mine, ma ia de maini, mi le pune la spate si ma invarte, cand face asta ma gandesc sa ii dau un picior in genunchi, nu tare dar suficient astfel incat sa il doara putin si sa imi dea drumul. Ok, daca nu ati inteles, suntm prieteni dar el e mai nesimtit de fel si mda, nu stie sa se comporte cu o fata. Deci ziceti niste replici de inchis gura sau cum il pot enerva pana cedeaza, la replici el de obicei zice si tu la fel(v-am spus mai sus) deci dati-mi niste replici la care nu poate raspunde cu asta. Va rog, v-am zis, nu vreau orice alt raspuns gen "nu e ok sa faci asa, desteptul cedeaza, spune-i dirigintei" etc. Vreau raspunsuri fix la cele doua intrebari pe care vi le-am dat. Multumesc anticipat! Dau funda

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsul este în interpretarea comportamentului.
Nu o face din răutate. El vrea să se joace cu tine. Așa înțelege el joaca. Răspunsul tău să nu fie e măusură ci o bătaie de joc intelectuală. Caută replici verbale care să îl facă să se simtă ridicol.
Ceva de genul. Băiatul mamei a crescut mare dar i-a rămas mintea de păsărică.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilarii, de copii mici!
Lasati joaca si porcariile, ca de aia va trimtem la scoala, sa invatati, nu sa va jucati, sau sa va jigniti!