| OctavianDanielMaria a întrebat:

Vreau si eu povestea crucii de pe stema Romaniei.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" dany1988 : Vreau si eu..."

dacă spui "vă rog" - primești pe loc!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te adresezi TPU - aici sunt mii și mii de useri ce te-ar ajuta dacă ai fi mai stilat

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, se vede că n-ai pe tastatură literele t, e, r, o, g - păcat!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Puțini sunt cei ce se adreseză p-aici cerând bădărănește ceva, Eu n-am cerut!

ps - schimbă-ți sau repară-ți tastatura (asta dacă cumva mă-nțelegi)

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mata nu e mă-ta, e respect ca la Vaslui, unde și vaca e o dânsa.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E prostie în sensul de simplitate. Eu așa le zic la toți oamenii. Nu poți cere de la toți să fie deștepți, așa, în general.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Heraldica, care se ocupă de simbolurile naționale, stema, steagul național, este atributul unei comisii de specialitate. Stema țării este un semn heraldic, care identifică țara noastră pentru noi și pentru străini. Ea este astfel concepută ca să fie o esență a caracteristicilor naționale. Crucea se referă la religia care a definit și definește încă spiritual poporul român, ca făcând parte din familia popoarelor creștine. Nu este poveste, este realitate istorică condensată în simbol.