| MaDuTzAaAaA a întrebat:

Zilele astea am vazut pe TPU o gramada de intrebari puse de copii pana in 15 ani despre sentimentele pe care le simt(ca le place de cineva, ca vor sa faca un anumit lucru, etc etc). Ceea ce nu inteleg eu de fapt e de ce peste 50% din utilizatorii care au raspuns nu faceau altceva decat sa judece aiurea pers. care a pus intrebarea, amintitnd fiecare greseluta, facuta probabil datorita grabei in care a fost scris textul.De ce nu se pot abtine daca nu pot da un raspuns care sa foloseasca cu adevarat? Majoritatea critica modul in care e scrisa intrebarea, critica varsta celui care o pune, dar in nici un caz nu il ajuta.De ce toata aceasta prostie, ca sa o numesc asa? In acest mod ce vor ei sa arate, ca sunt superiori?

p. s:sunt convinsa ca si aici vor raspunde specimene de genulhappy.
raspunsurile cu adevarat folositoare vor fi notate caatarehappy.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând suntem o comunitate cu bune și cu rele, nu specimene, da?
Nu putem încuraja copii să facă sex/dragoste cu primul ieșit în cale, nu le putem spune să se otrăvească sau să plece de acasă când se ceartă cu părinții, nu îi reținem de la școală pentru alte "îndeletniciri", etc., și noi am trecut prin așa ceva dar a fost cineva în spate veșnic care să ne cicăle pentru greșelile care le făceam sau eram la un pas să le facem.
Și încă ceva, nu te mai da rotundă cu amenințări de genul „ raspunsurile cu adevarat folositoare vor fi notate caatare." că nu faci impresie, aici nu suntem la concurență. Cine vrea să înțeleagă ceva de la noi bine, cine nu să-și vadă de treaba lui, nu avem contracte de obligații între noi să stăm drepți unii în fața altora deși sunt ceva tentative, dar eșuate.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Eu sunt un specimen a dracu de romanca care nu suporta sa citeasca intrebari de la copii care frecventeaza cursurile scolii, implicit orele de romana scrise in alta limba total necunoscuta mie.Nu ma iau de prescurtari, dar ma enerveaza lipsa de respect pe care o are respectivul atunci cand scrie o intrebare.Si dupa aia se plange ca nu are raspunsuri.Prietene,invata sa scrii, sa vorbesti romaneste inainte sa ne intrebi in ce pozitie vrei sa o faci cu gagica-ta
Noi aici suntem datori sa te avertizam atunci cand ne zici ca la 15 ani vrei sa fugi de acasa ca ti-ai gasit marea iubirea. Vrei raspunsuri mediocre de la persoane la fel de mediocre care pentru a primi fundita sunt in stare sa dea orice sfat?
Nu se poate.Pentru ca unii gandesc si oricat ar parea de imposibil iti vor binele

April
| April a răspuns:

Maduta, ai dreptate cand spui ca este inacceptabil sa pui o intrebare si, in loc de raspuns, sa primesti doar observatii in legatura cu ortografia.Corect este sa dai un raspuns si, daca se simte nevoia, sa atragi atentia si asupra unor greseli de ortografie. Spun asta intrucat oricine se manifesta in scris intr-un loc public precum un site, este obligat sa foloseasca corect limba romana.Si nu vad de ce ar supara aceste eventuale observatii; ele sunt facute, de regula, de catre oameni care cunosc aspectul corect al limbii, iar cel corectat are de invatat. N-ar trebui sa fie nicio suparare, nimeni nu le stie pe toate, si nimeni nu e ferit de greseala.Cat despre problematica pusa in discutie de copii sub 15 ani, nimeni nu le contesta dreptul la emotii si sentimente, numai ca, la acasta varsta invatatura ar trebui sa fie primordiala si copilul sa nu fie perturbat de la scopul principal, fiindca, vrem, nu vrem, scoala este importanta in viata fiecaruia dintre noi.Chiar eu am raspuns ceva mai aspru astazi unui baiat de 13 ani care era preocupat ca, colegii sai ii pun mana unde nu trebuie fetei care-i place lui.In fine, ca sa nu mai lungesc vorba, nu stiu ce varsta ai tu, dar m-am uitat pe profilul tau si am observat ca intrebarile tale sunt cele ale unui copil ce se intereseaza de lucruri specifice varstei sale:muzica, telefoane mobile, grija pentru aspectul fizic; deci nu inteleg de ce te superi pentru altii, mai ales ca, in textul tau destul de lung nu vad nicio greseala de ortografie. Iar rebela care ti-a raspuns e total nedreapta:nimeni nu i-a raspuns urat vreodata! Si ti-am raspuns nu fiindca vreau sa ma arat superioara; asta ar fi chiar o prostie; ci fiindca am considerat ca meriti un raspuns. Numai bine.

| Vizitiul a răspuns:

Ar trebui sa fiti multumiti ca exista si oameni care critica, ca de pupincuristi e plina lumea. Cu pupincuristi langa tine nu poti evolua, ci stagnezi. Apropo de greseli, am vazut ca ai introdus graba ca scuza. Nu, nu e o scuza. Unii, chiar nu stiu sa scrie.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e vorba de superioritate aici, ci despre putin respect pentru cei carora le este adresata intrebarea.Am citit intrebari de 3 ori pana mi-am dat seama ce a vrut sa spuna respectivul. Nu este posibil sa se greseasca asa de mult avand in vedere ca, din cate stiu eu, invatamantul inca este obligatoriu. De ce mai mergeti la scoala fratilor, daca nu va intereseaza cartea?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

"Sentimentele pe care le simt"? Se zice "din cauza grabei" nu "datorita grabei". Ar putea sa-ti foloseasca cu adevarat raspunsul meu, se cheama ca te ajut sa te exprimi ordonat. Imi este imposibil oricum sa fiu de acord cu sex oral, fugit de acasa, tentative de sinucidere si milogeala pentru comentarii la limba romana sau rezolvarea problemelor de matematica, la copiii pana-n 15 ani si nu am cum sa aprob asa ceva.

| DanielJackson a răspuns:

Pai binenteles ca sunt unii care daca observa lipsa unei virgule se cred mari inteligenti. de asemenea raspunsuri folositoare nu prea ai de unde primi, pentru ca majoritatea celor care raspund nici macar nu au inca o carte de identitate, desi se cred,, mari". iar superior nu poti fi nimanui, e doar o iluzie, poti fi putin mai inteligent decat cineva, deci ai poti da un raspuns folositor, dar superior in nici un caz nu poti fi.de asemenea, ca le place de cineva, ca vor ceva, sunt lucruri pe care deseori nu le pot avea, de aceea intreaba daca le-ar putea obtine totusi cumva, si prin urmare nu ar fi frumos sa ne legam de ortografie sau sa radem de ei, nu?!

| rebela_3712 a răspuns:

Stii? Tu ai dreptate! Si eu am pus o intrebare de genu` si mi s-a raspuns foarte urat! Eu, una, nu imi bat joc de utilizatorii care chiar au probleme. Incerc sa ii ajut, daca pot! big grin

| rebela_3712 a răspuns:

@April: Eu am mai avut conturi, dar nu le mai am din motive personale.