| PCHUltra1 a întrebat:

Ziua buna! happy Vreau sa trimit o scrisoare cuiva, fie ca e vorba de o scrisoare in sine, sau o felicitare, prin posta. Pentru ca n-am mai facut niciodata asa ceva, as vrea sa stiu exact ce trebuie sa fac pentru a o trimite prin acea cutie postala. Din cate am mai citit pe TPU am inteles ca o pot face si ca "anonim", in conditiile in care stiu adresa persoanei respective si nu vreau sa scriu pe plic datele mele, decat numele. Intrebarea e, va livra postasul scrisoarea in aceste conditii? Am inteles ca la posta vand plicuri gata timbrate. Pot sa ma duc si sa ii cer sa imi dea un plic timbrat? Deci eu nu trebuie decat sa completez plicul acela si sa pun scrisoarea inauntru, si apoi sa o duc la cutia postala? Si in cat timp ar putea ajunge scrisoarea de la o distanta de 100km de destinatar? Sper sa ma lamureasca cineva la toate aceste intrebari, mersi fain!

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Nu poti trimite plic anonim. Trebuie sa treci destinatarul si expeditorul neaparat. Mergi la posta cu scrisoarea si ceri un plic timbrat, completezi datele si il expediezi. Ajunge in 3-4 zile lucratoare, maxim 5 (in conditii speciale). O poti trimite recomandata sau cu confirmare de primire.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In 3-4 zile ajunge si nu stiu daca se poate trimite cu anonimat pentru ca in caz de negasire a domiciliului nu poate sa ti-o dea inapoi, intreaba la posta

| PCHUltra1 explică (pentru mgtow):

Hmm, pai adresa o stiu, si e corecta. happy In cazul asta nu ar trebui sa fie probleme, nu?

| mgtow a răspuns (pentru PCHUltra1):

Nu dar posta posibil iti cere si adresa ta sa fie pusa pe plic altfel nu il trimite

| PCHUltra1 explică (pentru frostxtq):

Am inteles. Si inca ceva... Eu vreau sa o expediez in cutia postala, nu la ghiseu. E vreo diferenta majora in livrarea plicului? Adica, sunt sanse mai mici sa ajunga la destinatie, sau dureaza mai mult?

| frostxtq a răspuns (pentru PCHUltra1):

Atunci trimite-o recomandata, postasul i-o va inmana personal. Sau pentru 2 lei in plus poti alege confirmarea de primire si atunci vei fi informata cand a primit plicul. Dureaza la fel. happy

| PCHUltra1 explică (pentru frostxtq):

Sunt baiat. laughing NU vreau confirmare de primire. Vreau sa o trimit acolo cumva si sa ii vina in cutia postala la ea acasa, si sa imi confirme ea singura asta laughing. Pentru asta nu ajunge sa o pun intr-o cutie postala de-aia rosie cu ROI pe ea atata timp cat respect toti pasii?

| frostxtq a răspuns (pentru PCHUltra1):

Ba da, e ok si daca o pui in cutia postala rosie. Dar sa fie trecut dest. si exp. cum ti-am spus + timbrul. Scuze ca te-am pus la feminin. big grin

| PCHUltra1 explică (pentru frostxtq):

Nu-i nimic, mersi fain de toate lamuririle! La expeditor pot sa pun si o adresa fictiva, nu? Atata timp cat e ceva completat acolo. adica, eu nu vreau sa ma trezesc la usa cu scrisoarea in caz de ceva.

| frostxtq a răspuns (pentru PCHUltra1):

Da, poti sa pui si o adresa fictiva, dar daca adresa fetei este corecta atunci scrisoarea ta va ajunge la ea fara indoiala. Totusi, de ce nu vrei sa pui adresa ta?

| PCHUltra1 explică (pentru frostxtq):

95% e corecta. Nu sunt 100% sigur ca numarul de la casa e acela corect, dar probabil ca e. Totusi, e mai bine asa. Vreau sa o fac sa imi raspunda pe internet, sa vorbim acolo. Vreau sa-i trimit ceva oarecum amuzant, sa se completeze cu surprinderea. Mersi mult de toate lamuririle si raspunsurile, as zice ca raman dator. Cine stie, lumea e mica. big grin

| frostxtq a răspuns (pentru PCHUltra1):

Stai linistit, doar de aceea exista TPU. Eu trimit mult prin posta si cam stiu toate magariile ce tin de ea. Sper sa ii ajunga scrisoarea si sa se bucure. Mult succes cu fata! big grin

| PCHUltra1 explică (pentru frostxtq):

Mersi mult, succes si tie in continuare in ceea ce faci, si sarbatori fericite sa ai!

| frostxtq a răspuns (pentru PCHUltra1):

Multumesc la fel!