| Andrei4k33 a întrebat:

As dori sa trimit si eu o scrisoare internațională, este pentru prima dată când fac asta. În primul rând as vrea sa stiu daca este nevoie sa ai peste 18 ani ca sa trimiți una. Iar mai apoi cum trebuie să procedez? Trebuie să cumpăr una de la ei, de la posta română și să o completez sau pot cumpara orice scrisoare doresc eu de oriunde si merg cu ea la posta gata completata?
După ce scriu scrisoarea si o bag in plic cum trebuie să scriu destinatarul si expeditorul?
Scriu de mână sau trebuie să lipesc de la ei un chenar sau ceva?
Iar în momentul în care pun scrisoarea trebuie să le specific ca vreau sa ajungă direct acasă la destinatar sau e de înțeles din momentul în care scriu adresa? Adică nu vreau ca persoana respectiva sa se ducă după scrisoare, vreau sa o primească acasă, e o surpriză.
Și încă o întrebare, cam in cat timp va ajunge scrisoarea mea din Brașov până în Plovdiv-Bulgaria?
Mulțumesc mult!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

As dori sa trimit si eu o scrisoare internațională, este pentru prima dată când fac asta. În primul rând as vrea sa stiu daca este nevoie sa ai peste 18 ani ca sa trimiți una. Iar mai apoi cum trebuie să procedez?
Poți la orice vârstă.
Trebuie să cumpăr una de la ei, de la posta română și să o completez sau pot cumpara orice scrisoare doresc eu de oriunde si merg cu ea la posta gata completata?
Poți să cumperi plicul de oriunde.
După ce scriu scrisoarea si o bag in plic cum trebuie să scriu destinatarul si expeditorul?
Plicul are o față.
Pe față scrii. Destinatar, și adresa de destinație.
Pe verso scrii expeditor și adresa ta.
Mai există modalitatea să le scrii pe ambele pe față, dar pentru tine va fi mai simplu prima variantă.
Scriu de mână sau trebuie să lipesc de la ei un chenar sau ceva?
Dacă scrii de mână, trebuie să scrii clar și citeț, cu litere de tipar.
Plicurile cu chenar de la poștă nu te servesc totdeauna cum trebuiel mai ales când trimiți o scrisoare în străinătate.
Iar în momentul în care pun scrisoarea trebuie să le specific ca vreau sa ajungă direct acasă la destinatar sau e de înțeles din momentul în care scriu adresa?
Este suficient să scrii adresa.
Adică nu vreau ca persoana respectiva sa se ducă după scrisoare, vreau sa o primească acasă, e o surpriză.
Și încă o întrebare, cam in cat timp va ajunge scrisoarea mea din Brașov până în Plovdiv-Bulgaria?
Dacă nu este o perioadă aglomerată la poștă, sărbători, etc, ar trebui să ajungă în 3 zile, maximum 5.