| Dorothy456 a întrebat:

Aş dori să trimit unui prieten un plic prin Posta Româna, Plicul conține un caiet subțire cu mărime A5.
Pentru că este pentru prima dată când fac asta, sunt cam încurcată
Câte grame ar trebui să cântărească plicul?
Prietenul meu trebuie să meargă la poștă să-l ridice? Sau primește direct acasă la cutie poștală, exact ca o scrisoare normală?
Pot să-l arunc direct în cutia poștală a oficiului poștal de afară sau trebuie să-l las înăuntru?

Mulțumesc și scuzați, dar este prima dată când fac asta.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trimite-l de la un oficiu postal. Iti vor spune cel mai bine ce trebuie sa faci.

| Anonimul151 a răspuns:

Păi dacă scrie pe caiet câte grame are, la fel poate scrie și pe plic. În orice caz mai mult de max 100g nu poate avea.

Tu ca expeditor trebuie să mergi inauntru la oficiul poștal. Acolo, ii vei spune persoanei care îți I a plicul că vrei să ajungă direct în casuta postala. Iar acea persoană îți va pune trimiterea ca să ajungă direct în căsuța postala a prietenului tău.

Ii poate ajunge și acasă dar și la poștă. Asta depinde de tipul trimiterii.