| Mario1994 a întrebat:

Presa tot continua cu panica si alte prostii despre coronavirus, sa o opreasca cineva ca lumea nu mai suporta psihicul. Cum puteți sta liniștiți după atâta panică? Eu tot mai mult m-am infricat. Când se termină asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
43 răspunsuri:
| Marius22222222222 a răspuns:

Pai cand a inceput cine a stiut? Asa si acum

| mgtow a răspuns:

Gandeste in viitor ce vrei de la viata si o sa atragi dorintele in realitate

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu ești singură panicată. Te obligă cineva să te uiți la TV? Mie mi se pare destul de liniștită lumea, ești cea mai agitată și speriată persoană pe care am văzut-o și totuși acum câteva zile spuneai că nu există niciun virus laughing.

| Mario1994 explică (pentru supadeceapa):

Sunt foarte panicata, recunosc. Nu ma uit la TV dar vad multe pe Facebook. Postări cu coronavirus, morga, sicrie cum mor ei din cauza coronavirusului sau altceva...

| Mario1994 explică (pentru mgtow):

Nu pot. Mă gândesc la ce e mai rău, sunt înfricată. Psihicul meu nu mai suporta

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mario1994):

Nu te mai uita. Uită-te și tu la un film, un standup, un podcast, stai pe Youtube că acolo tu alegi la ce te uiți. Normal că-s sicrie, au murit niște oameni și e o tragedie, dar gata, că nu e sfârșitul lumii.

| Mario1994 explică (pentru supadeceapa):

Dar intru în depresie. Mă tot întreb când se termină astea. Nu știu ce se întâmplă mai exact cu coronavirus sau dacă e real. Cred ca e sf lumii, ar trebui sa ne facem griji toți, cât și tu cu familia ta și noi. Am sa iau sfatul tau

| Drimmero a răspuns:

E un subiect agasant, face mai multe victime la nivel psihic decat la nivel fizic. Nu ma uit la stirile de la tv,, am renuntat sa mai privesc subiectul asta indiferent de sursa, deja din ianuarie zilnic aud de asta, m-am scarbit total si am devenit enervat pe orice contine corona in propozitie, daca as continua sa aud zilnic stirile astea, as lua-o razna si as sparge Tv-ul, ar fi ca o picatura chinezeasca.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mario1994):

E real, dar nu e mortal. Nu e sfârșitul lumii, e doar un lucru cu care nu ne-am mai confruntat și de aia suntem confuzi cu măsurile astea, pentru că nu a mai existat un virus atât de contagios, singurul motiv pentru care ne izolăm este să prevenim să nu îmbolnăvim bătrânii, că pentru ei e grav, noi ne descurcăm. Închide Facebook-ul.

| Mario1994 explică (pentru Drimmero):

Ne distruge pe toți la psihic, ne îmbolnăvim mai rău cu psihicul și frica, cineva râde de omenirea. Nu știu cine *** a scos tot felul de coronavirus, e prea exagerat de tot. Peste tot vezi asta. Presa continuă și nimeni nu o oprește. Te și cred.

| Mario1994 explică (pentru supadeceapa):

Doamne. Hai ca pentru noi tineret nu ne afectează virusul dar mai mulți afectați sunt cei bătrâni, aici zici bine. Dar presa deja exagerează de tot ne distruge la psihic, nu mai rezist. Sa se termine coșmarul ăsta. Cineva a avut de câștigat dar a vrut și să aibă război cu omenirea să mai reducă populația, nu îmi vine să cred. Alții dau vina pe Dumnezeu pentru coronavirus ca El a vrut asa, nu înțeleg lumea! De ce Dumnezeu are vină? Să îl judeci pe Dumnezeu e nedrept, ziceam la persoana a doua.

| Drimmero a răspuns (pentru Mario1994):

Trebuie sa ramanem lucizi si rationali, sa avem cu totul alte activitati, chiar nu e exclus sa se ajunga la sinucideri in lant, sa gandim pozitiv, viata e doar una singura si merita traita! Isi vor reveni toate, am spus-o si o s-o mai zic, calamitati mai mari au fost dizolvate, corona e doar un episod, nu trebuie sa cedezi psihic deloc, tine acolo linia constanta si cu rabdarea castigi batalia, e singura arma care sa inlature totul, e ca un discurs motivational, sper sa ajute cat mai multa lume, ridica-te de unde ai cazut si preocupa-ti mintea cu ceva distractiv, n-are sens s-o iei razna dupa acum, asa cum a venit va disparea.

| MCSOMI a răspuns:

In intrebare ai si raspunsul dat tot de tine. Din moment ce le cataloghezi drept prostii,atunci de ce te temi? Toti suntem nelinistiti,mai mult sau mai putin. Insa traim cu speranta ca,cat mai curand se va termina(medicamente,vaccin,etc). Omenirea a fost confruntata cu razboaie,pandemii mult mai periculoase, catastrofe naturale, cutremure, etc, insa si-a revenit de fiecare data.Ce-a mai eficace forma de lupta contra acestui inamic perfid este sa STAM ACASA!

| Freya1 a răspuns:

Cand trece virusul si se anunță că nu mai sunt cazuri.

| Mario1994 explică (pentru Freya1):

Niciodată. E de plâns

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista televiziuni religioase ca : Speranata TV, Alfa Omega TV, Trinitas. Cred ca emisiunile lor te vor liniști.

| Stropdeploaie a răspuns:

Si eu am ramas putin cu o trauma de la revolutia din 89... Deci te sfatuiesc sa nu te mai uiti la tv. si sa limitezi Facebook la fel de nociv ca tv. sau poate chiar mai mult!

| StrongHeart a răspuns:

Nu iei in seama presa si toata valva facuta? Desi e cam greu ca peste tot nu mai de asta auzi zici ca vor sa ne tampeasca creierii cu aceleasi informatii..Se va termina, ai incredere, pana atunci:
https://i.redd.it/2ue3plo2ieo41.jpg

| Adry05 a răspuns:

Da cine te pune să te uiți? mă uit doar la declarații oficiale, în rest îmi văd de ale mele prin casă.

| Lioana a răspuns:

Draga Adriana, asta e realitatea: tot mai multi oameni care mor. Exista un dusman care ne asediaza mai rau ca soldatii germani pe timpul razboiului, pentru ca e nevazut si așteaptă afara intre oameni.
Stai acasa si nu se va atinge de tine.

| SimonaPSI a răspuns:

In aceste zile in care timpul pare ca se dilata, avem oportunitatea sa ne uitam cu rabdare la ceea ce ne defineste, la ce ne dorim in viata, la pasiunile care ne aduc bucurie si liniste. Ne putem exersa creativitatea desenand, facand un jurnal al acestor zile, karaoke happy, fiind creativi in bucatarie. Documentarele despre lumea animalelor si natura abia asteapta sa fie vazute, filmele bune ne stau la dispozitie... iar cartile pentru pasionatii de literatura ar putea fi o evadare atat de binevenita in aceste momente... Indrazneste, adu timpul de partea ta

| Sn4k3 a răspuns:

Se numesc informatii.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Voi cautati panica, asta am realizat in ultima vreme. Cine va obliga sa cititi toate stirile de pe toate site-urile posibile sau sa lasati non-stop in fundal TV-ul dat pe canalul de stiri? Cine?
E suficient sa ascultati stirile de la ora 19 de la un singur canal de stiri cat de cat de incredere. Acolo veti gasi toate informatiile necesare. Sau sa le cititi de pe un singur site ori sa le ascultati la un singur radio.
Eu asta am facut si nu mi-e frica deloc. N-o sa fie roz viata noastra de acum inainte, dar macar sa ne pastram ratiunea intreaga ca sa decidem limpede ce vom face mai departe. Isteria asta oboseste si ne impanzeste mintile. Ne imbolnavim mai degraba de anxietate si capatam alte fobii decat sa murim de corona, pentru ca si asa baza psihicului omului modern e sensibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Adica nu stii de implicatia masoneriei si a vaticanului? Wtf pe ce lume traiesti

| dianacosma a răspuns:

Bună, Adriana9393!

Îmi pare rău să aud că efectul de panică al presei este atât de puternic. E o reacţie de înţeles, mai ales având în vedere cât de mult se vorbeşte despre pandemie. Este peste tot subiectul.

Cum noi nu putem opri presa, soluţia este să ne oprim noi puţin. Ai citit deja atâtea lucruri, îmi imaginez, ai văzut ştiri şi declaraţii, probabil. Te informezi şi asta e foarte bine (şi te sfătuiesc să fii atentă la sursa informaţiei - ca să distingi adevărul de ştiri false, consultă numai site-urile oficiale şi de specialitate).

Acum te invit să rămâi puţin tu cu psihicul tău. O invitaţie pentru tine şi pentru oricine altcineva simte că doza de frică normală în faţa unei pandemii scapă de sub control şi devine panică.

Uite o tehnică ce s-a dovedit utilă multora. Fii atentă la experienţa ta de acum - gânduri, emoţii, chiar senzaţii fizice dacă apar (poate bate inima mai tare când te gândeşti la ce ai citit despre coronavirus, de exemplu). Orice vine din interior, permite-i să iasă la suprafaţă. Dar nu crede orice gând pe care îl ai. Emoţiile tale sunt perfect normale într-o situaţie în care apar toate mesajele astea în jur. Chiar dacă sunt neplăcute, ele nu sunt periculoase.

Fii atentă la tot ce apare în mintea ta şi cataloghează-le ca atare, nişte produse ale minţii, reacţii proprii la o realitate obiectivă. Făcând astfel, iei o distanţă faţă de ele şi te vei putea gândi mai clar. Exemplu: "Acum am o amintire despre articolul citit ieri. Acum am gândul că se va întâmpla ceva rău. Îmi fac griji în legătură cu sănătatea noastră.". Îţi poţi chiar imagina aceste gânduri ca pe nişte nori pe cer... ele îţi trec prin minte, dar trec, nu rămân acolo dacă le poţi privi fără să te laşi prinsă de ele. Nu încerca să argumentezi pentru sau împotriva lor. Lasă-le să existe. Poate pare contraintuitiv, dar în general aşa dispar mai uşor.

Este un exerciţiu mental care cere practică. Dacă vrei să îl încerci, persistă chiar dacă nu merge din prima. Sper să îţi fie de folos.

Multă sănătate!

| aumih16 a răspuns:

Voi asa sunteti constienti! nu-i asa! ca chinezii sunt vinovati! de la ei a inceput totul! faza cu wuhan! cu persoana aceea inna de acolo! care ne avertiza doar ca si noi ne vom lovi! de asa ceva! n-am crezut! si nici nu credem! poate si pentru ca la noi! decesele nu sunt inca in numar mare! deci nu ne sperie acest aspect! dar nu stim ce fel vor evolua lucrurile! asa ca sa avem rabdare! liniste! sa ne rugam sa se termine!

| doctorandus a răspuns (pentru Mario1994):

De fapt, pana nu-ti moare cineva din familie ramane ca si cum ai vedea un film sau un joc pe calculator.

Cifrele brute din China sugereaza o mortalitate de 4.44%, ceea ce e probabil o exagerare din cauza multor infectii nediagnosticate ca atare.

| RAY a răspuns:

Adriana tu esti plina de nesigurante,o persoana fricoasa,frustrata,complexata,nu ca virusul,asa esti tu de fel,reactionezi emotional mereu,nu ai auto control,nu gandesti matur,rational,nu te critic,sunt observari persomale atat, cat despre virusul asta daca urmezi sfaturile vei fii ok, dar esti o pers emotionala, asa ca e logic ca ai atacuri de panica, iubit nu ai? Desi frustrare sexuala mare

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza ce zice presa, oamenii sa nu se mai panicheze ca nu are sens, si nici tu, cu ce te ajuta daca ai frica mai mare? Mai rau iti face, ce o fi o fi si gata, traieste prezentul si atat, protejeaza-te cat poti si aia e.
Eu asa fac, sunt curios zilnic ce se zice, dar nu ma afecteaza, ca stiu ca tot ce pot fac, ca sa ma protejez pe mine dar si pe familie, prieteni, ma duc jos la cumparaturi si apoi acasa si aia e. Si daca e sa mi-o iau, o iau si gata, trec si peste asta, ce sa fac? O fi sa mor, mor si aia e, imi revin e iarasi bine, deci oricum, nu am nici o panica.

Nu stie nimeni cand se termina asta! Cine pretinde cu precizie ca in aprilie, mai sau nu stiu cand, minte. Poate sa se termine intr-o luna sau in 7, depinde de cat de normala e lumea la cap sa stea dracu in carantina asa cum trebuie! Nu sa fuga, si altele de genul, deci depinde de noi cat dureaza.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Ideea nu e sa nu se mai uite, ca tot in cap are frica de fapt, important e sa se uite si sa inteleaga care nu are nici un rost sa se panicheze, acolo trebuie sa ajunga! Ne infruntam, acceptam realitatea oricare este fara frica, ne bucuram de fiecare zi si vedem ce o mai fi, nu stam cu frica aiurea de dinainte.
Frica este caracteristica oamenilor slabi, ori noi nu trebuie sa fim slabi, ca doar asa putem lupta cu necazurile oricare ar fi ele, dar sa ne si asumam o infrangere la o adica tot cu fruntea sus.

Mai ales ca sansa sa o ia, e minima daca respecta regulile impuse.