| MariaEElena0505 a întrebat:

Buna seara. Am o intrebare. Bunica mea a făcut un test pcr și cumva nu stiu dacă-i pozitiv sau negativ, nefăcând vreodată acest test pcr.
Deci apare astfel: sub result: positive intr-un chenar, iar sub refferance ranga apare negative, însă fără sa fie pus intr-un chenar.
Și mai am o nelămurire, mai apare asa: valoare CT genele ORF1ab și n, iar după scrie 12.29…acest lucru apare fix sub acel chenar unde scrie positive.
Mulțumesc. ‘)

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Ka0ru a răspuns:

Buna! Recent am facut si eu un test, daca apare Positive in chenar atunci este pozitiv.
Multa sanatate, aveti grija!

7 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Fa o poza sa ma uit pe ea, ca altfel nu-mi pot da seama. A facut si analize de sange?

| MariaEElena0505 explică (pentru gratargratar):

Ce analize de sange? Este pcr, cel pentru covid. El nu se depistează in sange.
Iar legat de poza, chiar crezi ca pot sa postez pe TPU vreo poza? Pentru ca dacă as fi putut, as fi făcut asta.

| Vântulalb a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pui poza pe IMGUR si dai aici link-ul.
Rezultatele de la PCR le interpreteaza medicul. Ce ti-au spus acolo? Daca era pozitiv o carantinau imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca testul e pozitiv va primi decizie de carantinare. Daca nu primeste acea decizie inseamna ca testul a fost negativ.

| MariaEElena0505 explică (pentru Ka0ru):

Uff. Super. Mersi mult. ‘)

| MariaEElena0505 explică (pentru anonim_4396):

Iar noi, restul? Eu am avut, dar cred ca sunt in a șasea zi și nu stiu exact cum ar trebui sa procedez.

| MariaEElena0505 explică (pentru Vântulalb):

Este pozitiv. A venit la 2 dimineața rezultatul, deci clar nimeni nu o carantina la ora aia. ‘)))
Da. Corect. Cu toate datele personale. Eu am explicat cum am știut. Și se pare ca am primit și niște mesaje concludente. Oricum, mersi. ‘)