| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Voi vă veti vaccina sau v-ati vaccinat impotriva covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
39 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu ma vaccinez.

| Apokales a răspuns:

Ma vaccinez.

| youdummy a răspuns:

Nu mă vaccinez.

| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Nu ma vaccinez

| catalin1625 a răspuns:

Mă vaccinez. Toată lumea ar trebui să o facă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce va place sa puneti intrebarea asta mai mereu?
Nu stiti cum si unde sa mai adunati antivaccinisti cu argumente false si lipsite de logica?

Abia astept sa se dea drumul la vaccin pentru populatia generala neesentiala

| Zuzu1991 a răspuns:

Imi pare rau, intrebarea ta e valida, dar nu ma pot abtine

daca te vaccinezi prinzi 5g pe telefonul fix big grin

acum serios, exclud ideea ca Bill Glont, care si-a terminat cariera si s-a retras, dar are un fetish serios sa fie in lumina reflectoarelor, zice, ca vaccinurile sunt crima si o groaza de "oameni" care abia asteapta sa isi umple viata absolut anosta cu teoria constipatiei, urla ca asa e, apoi altii ii cred, doar d'aia

eu personal o sa incerc sa ma vaccinez cat mai tarziu, lucrez de acasa, nu ies din casa decat daca nu am incotro si nu am chef DELOC sa fac din nou naveta la birou... dar o sa ma vaccinez, pana la urma

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu stiam ca s-a pus de multe ori... de-abia am revenit pe site.
Eu sunt pro vaccinare pentru ca stiu ca doar asa vom reveni la viata normala.
Sa inteleg ca te vei vaccina?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ma voi vaccina. Familia mea e deja vaccinata aproape toata din cauze de varsta si boli si imi astept si eu randul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Foarte bine.
Ai vreo preferinta in ceea ce priveste vaccinul? Stiu ca nu e dupa cum vrem noi, dar intreb asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Daca te vaccinezi prinzi 5g pe telefonul fix
Stiu si eu o gramada de glume de genul. rolling on the floor))
Dar nu le bag in seama pentru ca sunt pro vaccinare... saptamana viitoare sunt programata big grin

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pfizer
Pare ca este cel care ofera cea mai buna protectie.

| Frank51 a răspuns:

Mă voi vaccina, dar mă tem că va fi prea târziu și probabil voi avea covid pana atunci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă voi vaccina. Dar nu te lua după mine, decide singur dacă este necesar pentru tine să te vaccinezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eu sunt programata pentru AstraZeneca....imi e putin frica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Singură...sunt fata
Ma vaccinez saptamana viitoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru youdummy):

Imi poti da si un motiv pentru care nu doresti vaccinarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Daca te protejezi nu vei lua. Plus ca te poti vaccina si dupa covid....trebuie doar sa astepti o luna sau doua pana poti face vaccinul. din cate stiu eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

De ce?

| youdummy a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am 18 ani deci oricum nu pot să decid eu de capul meu. Mama nu m-a vaccinat deloc nu mă duce nici la doctor, dacă am pățiit să mă îmbolnăvesc de ceva sau să-mi fie rău, mi-a dat și m-a învățat ce a știut ea și m-am făcut bine. Nu știu poate pare o prostie pentru uniirolling on the floor dar dacă lucrurile astea m-au ajutat la probleme grave, eu zic că o să-mi fie bine și de acum încolo fără vaccinuri.

| Mopmop a răspuns:

M-am vaccinat luni. Pe 3 mai rapelul. AstraZeneca.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei iti pot trimite o poza cu prospectul la vaccinul AstraZeneca si daca ai intrebari iti raspund cu cea mai mare placere la intrebari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Esti ok? ce reactii adverse ai avut?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te protejezi cat poti, dar pana la urma tot iei. Eu nu pot sa fiu atent 100%, uneori uit sa ma dezinfectez, uneori pun mana la gura inainte sa ma dezinfectez, samd, este firesc si imi asum. Totusi, in aceste 15 luni de covid, eu si familia mea nu am luat desi am fost foarte des la magazin si mall, cel putin am in reflex sa ma dezinfectez cand ajung la masina, ca ma simt "murdar".

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt bine, multumesc de intrebare. Revenind, o usoara durere de muschi ca la o febra musculara, la locul injectiei. Moderata durerea. Marti la munca am fost putin obosit. Putina cefalee. In rest nimic. Azi sunt chiar ok.

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca virus sau nu. Nu m-am expus sau sa am contract direct cu oamenii. Asa ca stau liniștit. Nu ma împrietenesc bine cu acele. Niciodată nu mi - au plăcut vaccinurile.

| Mopmop a răspuns:

Ce am inteles eu pana acum din covid: virusul va ramane printre noi de acum incolo. E o chestiune de timp pana sa il luam toti. Vaccinul te protejeaza pentru cazul in care sigur il iei dar posibil vei trece relativ usor prin boala. Asa incat sfatul meu ar fi sa ne vaccinam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Eu oboseala o am de cand am avut covid....si au trecut cateva luni bune de atunci...

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am urmari dupa covid. Poate doar ca apeciez mai mult gustul unei farfurii cu mancarehappy Imi aduc aminte ce gust de carton avea mancarea in primele 6 zilelaughing) Important cred ca este sa nu lasam panica sa ne conduca!

| Drimmero a răspuns:

Ma voi vaccina cand imi vine randul.