| blablablab a întrebat:

Voi v-ati vaccinat impotriva covid? Ce parere aveti? Reactii adverse? Sunt in dubii daca sa-l fac sau nu.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De mai bine de 1 luna
nu am avut nicio reactie, cunoscutii care au avut reactii au trecut peste in 24h.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

M-am vaccinat cu AstraZeneca, nu am avut reactii adverse si sunt de parere ca toti ar trebui sa se vaccineze.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Datorita muncii desfasurate, am fost printre primii. O usoara durere in umar ca la injectiile cu antibiotice. Nimic altceva.

| blablablab explică (pentru CodrutElian1990):

Dar nu ma poate obliga, nu? Am citit pe net si zice ca doar cei ce au un job ce presupune multe deplasari sau ingrijitorii sociali, de batrani, se referea la cei ce interactioneaza cu oamenii des

| CIaudiu a răspuns (pentru blablablab):

Scuza-ma ca ti-o zic dar ai niste dubii stupide. Toata lumea are dubii, dar ele pot fi prevenite prin informare, iar tu ai avut la dispozitie mai bine de un an sa o faci. Daca si dupa toate aceste lucruri ai dubii, ai o problema. Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. De unde provin aceste dubii?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru blablablab):

Nu te poate obliga, dar patronii pot sa nu te primeasca. Nu vezi dezbaterile la nivel european? Atata timp cat vaccinul este gratuit se pot pune restrictii, din care sunt destule in vigoare.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Dupa mai bine de un an de zile inca esti in dubii daca sa-l faci sau nu?
Ce anume te-a facut sa intrii in dubii? Ai doua parti: Doctori, cercetatori, oameni de stiinta, etc care au contribuit la crearea mai multor vaccinuri anti-Covid-19 fiind un subiect de mare importanta care a adus la crearea vaccinurilor intr-un timp scurt... Si cea a carciumarilor, bombardierilor, religiosilor, analfabetilor, neinformatilor, speriatilor de bombe care spun ca boala si vaccinul ba nu exista, ba exista si e facut in laborator pentru ca vezi domne suntem prea multi pe planeta si asa sa se mai reduca din populatie, ba vaccinul contine un cip pentru a putea fi controlati de catre "Bil Geiț", ba vaccinul e fals si e doar apa plata cu vitamine pentru ca statul sa mai faca bani, ba etc. Nici ei nu stiu ce teorie sa creada. Dar oricum pe cele reale le neaga cu desavarsire. Aceste teorii conspirationiste nu vin la pachet cu nicio demonstratie si nicio dovada palbabila.
Tu de care tabara esti? Nu-mi spune ca a doua parte te-a adus in dubii cand ei nu vin cu nimic palbabil. Nu poti sa intri in dubii datorita unui lucru aruncat in vant de catre un carciumar in fata stiintei pe nicio baza solida. Ma faci sa cred ca si tu esti din a doua tabara, doar ca ai putin mai multa inteligenta si ai intrat in dubii, dar nu ai atat de multa cat sa-ti dai seama singura de aberatiile partii tale.

| blablablab explică (pentru CIaudiu):

Da, multumesc ca ti ai afisat parerea, dupa cum cerusem, ideea e ca oamenii nu vin aici cu intrebari sa fie judecati, felicitari ca esti tu destul de inteligent incat sa gandesti si sa iei deciziile corecte din prima, fara a avea dubii.

| badpanda a răspuns:

Am avut Covid si n-a fost cine stie ce.
Nu vad sensul sa fac pe cobaiul.
Am auzit ca la astia care cred in stiinta le da mici gratis daca se vaccineaza.
Ala vaccin adevarat, un mic de la obor te imunizeaza pentru 150 de boli.

| blablablab explică (pentru badpanda):

laughing ...da..si eu am avut si n a fost nimic decat o raceala in care n am avut gust si miros

| suntserios a răspuns (pentru blablablab):

Sa le zici si la aia morti ce simplu a fost la tine.

| blablablab explică (pentru suntserios):

M am abtinut pentru ca vad ca sunt niste oameni intr adevar terorizati de virus, i-a murit varului meu soacra de batranete si i s-a oferit bani sa o treaca la covidwinking prost era sa refuze banii ca sa faca pe eroul spunand ca nu, ca de batranete, asa a zis ca ei si a luat bani

| suntserios a răspuns (pentru blablablab):

Nu v a-ti plictisit inca de imbeclitatea asta cu "i s-a oferit bani sa o treaca la covid"?

Adica numai un tampit ar crede ca familia completeaza certificatul de deces. Ala il completeaza medicul si scrie de vrea muschiul lui acolo si nu are nevoie sa plateasca pe nimeni. Familia nu are nicio legatura.

| Psihiatrie a răspuns:

Am avut o. reactii, dupa ce am facut raperul m-am dus la sala si i-am dat acolo tare