| Valy4567 a întrebat:

Dacă ești vaccinat împotriva COVID-19, ai voie să părăsești domiciliul după ora 23 fără declarație?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU! Legea este data pentru toata lumea, fiind obligatorie, indiferent ca ai sau nu vaccin facut!
De altfel nu ai ce cauta pe strada dupa ora 23, daca nu ai servici de noapte.

| Valy4567 explică (pentru Violleta2022):

Ce mentalitate de comunist. Auzi, "nu ai ce cauta pe strada dupa ora 23". Cine a zis asta? E dreptul meu sa ma plimb pe strada la orice ora vreau, fara sa dau explicatii.

| suntserios a răspuns (pentru Valy4567):

Când tara e in stare de alerta si dreptul tau afectează pe ceilalți ai multe explicatii de dat.
E uimitor dupa 1 an de pandemie cum unii inca nu inteleg ca drepturile tale se termina cand interfereaza cu drepturile altora.

| AnastasiaK a răspuns (pentru suntserios):

Cred că se referă strict la afirmația utilizatorului Jassmina ( "De altfel nu ai ce cauta pe strada dupa ora 23, daca nu ai servici de noapte." ) făcută după ce îi răspunsese deja la întrebare. Cu acel "de altfel" acolo, sună un pic general, ca și când nu are ce căuta după 23 pe stradă oricum, nu numai în stare de alertă. big grin

| Salontanul a răspuns (pentru Valy4567):

Da! Este dreptul tau atata timp cat legea nu spune altfel. Si dreptul meu este sa sparg geamuri, dar daca o fac la locuinta ta legea ma pedepseste. Ori in cazul asta legea spune ca nu avem voie sa circulam dupa ora 23:00 decat in cazuri fortuite. Este vorba de Hotărârea de Guvern de modificare şi completare a HG 856/2020 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valy4567):

Baitel, asta nu-i mentalitate de comunist este LEGE data de Parlamentul tarii!
Este dreptul tau sa te supui si sa respecti legile tarii in care traiesti, ca nu tariesti in scorburi sau grote, ca salbatecii.

| InOrOut a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci curv. ele au voie? ca ai zis "De altfel nu ai ce cauta pe strada dupa ora 23, daca nu ai servici de noapte."

| Violleta2022 a răspuns (pentru InOrOut):

Meseria de "curva" este ilegala in Romania, deci nu exista in lege si nu au ce cauta pe strada.
Nici tu nu ai ce cauta daca nu dovedesti ca mergi la munca, la ora aia, avand o adeverinta de la angajatorul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

| Irinelp a răspuns:

Faptul că te vaccinezi nu te scutește să păstrezi distanțare socială, să folosești masca și să folosești un atestat de deplasare.

| ACTH a răspuns:

Nu. Respecti același restricții, inclusiv purtarea măștii.

| NoName75 a răspuns:

Nu
Dacă te vaccinezi isi valabile în continuare toate măsurile
Dar sa stii ca vaccinul încă este in perioada de testare până in 2023
Cine vrea să se vaccineze dar in contiuare poti sa te infectezi, poti sa dai virusu mai departe, este tot că înainte doar că ești vaccinat cu un vaccin aflat în perioada de testare până in 2023

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Nu, din pacate. Daca parasesti casa dupa ora 23 poti primii amende intre 7000 si 10000 de lei! sad