| Ukaya a întrebat:

Am vorbit cu un avocat care mi-a spus ca daca ma voi vaccina si apoi voi muri indiferent de cauza firma de asigurari nu va plati pentru ca m-am vaccinat cu un vaccin experimental si daca mor de covid nu vor plati pentru ca e vina mea ca nu m-am vaccinat. Voi ce ziceti sa fac?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatul ti-a spus si ce act normativ contine asemenea prevederi?
Ai citit contractul de asigurare asa cum ti-am spus la cealalta intrebare?
Daca in contract nu exista o prevedere expresa privind vaccinarea atunci este bine sa te vaccinezi, vaccinurile actuale pentru Covid nu sunt experimentale, fiind aprobate de toate organismele oficiale din sanatate.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

S-a uitat pe contract si mi-a zis ca prevederile sunt de asa fel incat pot spune si una si alta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ukaya):

Nu prea cred, asemenea prevederi contractuale nu sunt tocmai legale si, la un eventual litigiu, ar fi interpretate de instanta impotriva asiguratorului.

| johnnny123 a răspuns:

Prima data ziceai ca ti-a spus asta "un coleg de la munca".
Acum "ai vorbit cu un avocat".

Indiferent cine ti-a spus-o, este absurd. Din trei motive:

1) Un vaccin autorizat pentru folosirea in masa de toate forurile oficiale de sanatate nu este un vaccin "experimental". Este un vaccin care a trecut cu succes toate testele necesare si a obtinut toate aprobarile.

2) Este in interesul companiei unde ai asigurarea de viata sa NU mori prea curand, deci nu ar avea niciun motiv sa treaca in contract interdictia de a te vaccina. Si-ar taia singuri creanga se sub picioare.

3) Ar fi complet ilegal sa interzica clientilor sa-si protejeze viata

| Ukaya explică (pentru johnnny123):

Azi dimineata am vorbit si mi-a zis ca o sa invoce in functie de situatie orice le convine lor ca sa nu plateasca

| johnnny123 a răspuns (pentru Ukaya):

Ok, sa presupunem ca ar fi asa cum spune "avocatul", si ca indiferent ce vei face ei vor refuza sa plateasca.

Dar in situatia asta, miscarea logica ar fi sa-ti muti asigurarea de viata la un asigurator care plateste si care nu are clauze abuzive, nu sa te intrebi daca sa te vaccinezi sau nu.

| mi25 a răspuns (pentru Ukaya):

Oricine poate sa invoce orice, dar asta nu inseamna ca au si dreptate. Doar instanta poate sa spuna daca un asemenea lucru este legal sau nu.

| mi25 a răspuns (pentru Ukaya):

Eu in locul tau, ca sa nu mor prost, m-as duce si m-as interesa la firma de asigurari. Spun asta ca vad ca o ti una si buna, nu te poate lamuri nimeni.

| Iote a răspuns:

Eu zic sa te vaccinezi si sa lasi scenariile.