| eanadandre a întrebat:

Buna ziua! Suntem intr-o situatie cam grea! Vineri, 15 octombrie, mama mea a fost sa isi faca testul covid la medicul de familie si a iesit pozitiv.De vineri pana azi a inceput sa fie din ce in ce mai rau, abia respira, nu poate sta intinsa in pat deoarece se sufoca, nu poate vorbi, nu poate merge, refuza sa bea si sa manance, e deshidratata, am incercat sa-i dam ceaiuri, sucuri facute la storcator, apa cu pastile efervescente (saruri minerale). Ieri a mai baut dar azi nu e cale sa ii dam ceva. Nu a putut dormi deloc...Presupun ca din cauza faptului ca are diabet si o greutate mare, virusul este mai agresiv. A venit bunica si refuza sa sunam la 112 deoarece ne tot zice ca va fi omorata de medicii de la spital.Nu stiu ce sa fac...si eu am iesit pozitiva la testul facut de cei de la DSP dar am avut simptomele acum o saptamana si am scapat, nu mi-a fost in halul asta.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
43 răspunsuri:
| Romeo666 a răspuns:

Buna.Suna la 112 ca medicii nu te omoara si faceti-va vaccinul ca nu se intampla nimic rau din contra.

| eanadandre explică (pentru Romeo666):

Asta am zis si eu dar maica-mea si bunica refuza

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bunica-ta e proasta. Isi bazeaza credintele pe nimic.

Suna tu la 112 pana nu e prea tarziu.

| Romeo666 a răspuns (pentru eanadandre):

In situatiile de fata trebuie sunat cu forta la 112 indiferent de situatie

| outsidethebox a răspuns:

Are nevoie de tratament medical de urgenta plus analize medicale, macar glucemia. Ai apararat de testat glicemia? Ia-i urgent o glucemie!
Spune-i bunicii sa sune la 112 insa sa refuze sedarea si intubarea, de obicei de la intubare se ajunge la deces. Masca de oxigen nu prezintă riscuri per se.
Nu puteti sa o lasati asa, trebuia sunat de acum câteva zile...
Multă sănătate și mult noroc!

| Romeo666 a răspuns (pentru outsidethebox):

Ce tratament.Are nevoie neaparat de intubare si la ATI direct fara discutie

| Legion7X a răspuns:

SUNĂ LA 112. Numai asculta în gura ei, că se agravează și mai rău. Lasă știrile de pe net. Îi bagă ăia medicamente.

| eanadandre explică (pentru outsidethebox):

Da,isi ia mereu glicemia si e 250-350 mereu.Este asa de cand are boala, a luat pastile pentru glicemie, ceaiuri pentru scaderea ei si tot asa e

| eanadandre explică (pentru Legion7X):

A auzit ca e rau in spitale de la cunostinte, nu de pe net...

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns (pentru eanadandre):

Sună mă la 112 nu te lua după bunică-ta este bătrână și simplă. Numai sta pe gânduri.

| eanadandre explică:

Eu as suna la salvare dar am doar 14 ani si nu e nimeni de acord...

| Legion7X a răspuns (pentru eanadandre):

Oare ar fi mai bine să se întâmple ceva acasă sau în încercarea de a o trata la spital?

| outsidethebox a răspuns:

Schimba retorica cu "POATE O SALVEAZĂ!"
Daca o duceți, sunt 50-50 sanse sa fie salvata, daca sta acasa, ma tem ca zero...
Asta inclina balanta inspre mers de urgenta la spital!

| outsidethebox a răspuns (pentru eanadandre):

Nu fac fata pastilele, ii trebuie insulina injectabil, doar un medic stie ce sa faca in cazul ei!

| outsidethebox a răspuns (pentru eanadandre):

Da, e rau pentru ca astea sunt condițiile în România insa vorbim de UPU aici, sa treaca ea cu bine de UPU mai intai! Doamne ajuta!

| RoCkKiD a răspuns:

Ti-au zis multi deja sa suni la 112, eu o sa-ti zic doar de ce trebuie sa o faci cat mai repede.

In unele cazuri virusul duce la formarea unor cheaguri de sange in plamani, daca ajunge la spital repede si ii dau aia medicatie impotriva formarii cheagurilor are o sansa sa scape. Daca ajunge cu cheagurile deja formate medicii vor ajunge in sitautia in care sau nu o intubeaza si o lasa sa moara, sau o intubeaza si aparatul o sa forteze dislocarea cheagurilor, treaba care la randul ei va duce la deces.

De asta se tot zice la stiri sa suni la 112, cat mai repede posibil, fiecare ora conteaza, mai ales avand in vedere ca la ATI nu mai sunt locuri.

Deci suna la 112, acum.

| alexandrasorescu a răspuns:

Bună! Nu vreau sa te descurajez, dar situatia este foarte grava, mai ales ca mama ta are o comorbiditate asociata cu COVID - 19. Faptul ca abia mai poate respira este îngrijorător, poate intra în stop cardio - respirator, mai ales ca este supraponderala. Trebuie urgent sa luați legătura cu un medic de familie care sa va monitorizeze, bunica ta nu poate decide dacă mama ta va merge la spital sau nu, depinde de mama ta. Îți recomand să iei de la farmacie un Puls Oximetru pentru a afla saturația de oxigen și pulsul. Este foarte eficient, și tatăl meu a trecut printr - o situație asemănătoare cu a mamei tale si a avut aceleași simptome. I - am achiziționat Puls Oximetrul și, de asemenea, am făcut rost, tot de la farmacie, de un aparat de măsurat glicemia, pentru ca si tatăl meu suferă de diabet. Ambele aparate sunt eficiente și sosesc cu instrucțiuni care îți arată cum sa le folosești! Revin la subiectul cu internarea în spital, dacă mama ta nu solicita internarea trebuie sa țineți în permanenta legătură cu un medic. Tatăl meu a făcut chiar și injecții, dar mama ta ar trebui sa le facă DOAR dacă i le prescrie medicul, care sigur o sa va dea pastile de luat și antibiotice. Sa se odihnească, sa nu se streseze cu nimic, sa bea multe lichide, temperatura sa îi fie luata frecvent.

| eanadandre explică (pentru alexandrasorescu):

Mi-e foarte frica, si mama refuza sa chemam salvarea, nu stiu ce sa mai fac

| eanadandre explică (pentru RoCkKiD):

Ea scuipa de ieri un sange rozaliu dar zice ca din cauza ca a tusit prea mult s-a ranit...

| mellybran2021 a răspuns:

Suna medicul de familie. Sănătate

| RoCkKiD a răspuns (pentru eanadandre):

Alegerea pana la urma este a voastra, a familiei dar cu cat astepti mai mult cu atat sansele ei de supravietuire scad. Si daca suni acum, cine stie cat timp o sa astepta la spital pana se elibereaza un pat.

Oricum in urmatoarele zile cand nu o sa mai poata respira o sa sunati la ambulanta.dar atunci va fi deja prea tarziu.

| eanadandre explică (pentru RoCkKiD):

Asta le-am zis dar nu e cale...ne-au zis multi, si farmacistul dar nu vor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la 112 sau moare. Atat de simplu e.

Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vai, ce oameni încăpătânati în familia ta! Tu astepti sa iti moară mama? Nu spera la minuni, fără ajutorul medicilor.
Si ei sunt tot una dintre minuni, faptul că există!
Din minunt in minut poate intra in comă, degeaba o vezi binisor acum, fiindca peste cateva clipe, poate sa isi piarda cunostința, iar atunci medicii nici nu cred ca se mai deranjează să o transporte.
Fii tu mai neclintită in hotărâri si sună la 112.
Pana la urmă e mama ta, daca bunicii nu ii pasă de fiica ei.
Daca nu vrei sa stii cum e viața fără mamă ta, atunci du-o la spital!

Dacă nu solicitați ajutor nu vă rămâne decât să vă pregatiti de înmormântare!

| johnnny123 a răspuns (pentru eanadandre):

Este normal sa-ti fie frica, dar tu trebuie sa preiei rolul adultului in clipa asta, pentru ca bunica si mama ta in mod clar nu sunt.

Lasa frica deoparte si suna la 112. Le spui din start ca ai doar 14 ani, si ca mama ta este in stare foarte grava.

Crede-ma ca mama ta iti va fi recunoscatoare in cele din urma.

| outsidethebox a răspuns (pentru Romeo666):

Asta tot TRATAMENT se numeste.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Parca, si tu aveai pe cineva apropiat, bolnav de covid. Ce face, a supravietuit?

Răspuns utilizator avertizat