| Vivilica a întrebat:

Bună seara! Joia trecuta am ieșit pozitiva covid, am avut stări de rău de fel și fel! Am repetat ieri testul ieșind negativ! Voi ce credeți a dispărut coviduț? Mulțumesc pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul a fost defect, fiindca covidul nu dispare in 4-5 zile.
Stai in casa pana iti trec toate simptomele, ca esti foarte infectios si iti imbolnavesti familia si prietenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi afara si da si la altii ca asa liniste si bine o fost in pandemie acum iar ii plin de distrusi noaptea

| SuperCoolDude a răspuns:

Covidul a disparut odata cu razboiul. S-au vandut niste masti, unele persoane au facut profit, elitele globale au mai scapat de populatia inutila si au invatat ceva din tot experimentul asta. Deci da, a dispărut (momentan), la fel cum a disparut si : gripa aviara, gripa porcina, virusul zyka, Ebola plus alte virusuri create in laborator si lasate de izbeliste in lume. Au existat fix atata timp cat s-au considerat a fi utile. Asta pentru ca unii castiga de pe urma asta. Sa nu uitam, ca atunci cand e razboi, foarte multi oameni profita de pe urma vanzarii de arme, munitie, rachete si altele. Iar in mod paradoxal, economia reinfloreste odata cu războiul si vanzarile.
Doar ca aflam adevarul despre toate astea dupa 25 de ani, atunci cand nu mai e relevant subiectul.

In schimb, pentru cazul tau, mergi la medic. Sau si mai bine, suna-l. daca ai numarul lui/ei.

| Nelucojoc a răspuns:

Tu vrei sa stii daca mai esti infectioasa. Avand in vedere ca variantele noi de Omicron au o perioada foarte rapida de incubatie si o perioada foarte rapida de negativare, recomandarea este sa te izolezi pentru cateva zile. Daca ti-a iesit deja un test rapid negativ, cel mai probabil este ca doza ta virala sa fie extrem de mica, sau sa fi facut aiurea testul si sa ai un fals negativ. Avand in vedere ca peste 99% din populatie au un minim de anticorpi, este esential sa nu te apropii de persoane imuno-deprimate sau cu comorbiditati grave. Eventual poarta o masca FFP2 inca vreo cateva zile. Mult noroc!

| zeuspebepeee a răspuns:

Recomandarea mea este sa intrebi un medic despre aceste aspecta, dar daca nu mai ai simptome de covid, nu ar trebui sa iti mai faci nicio grija.