| anonima188888 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. cum poate da un mort de covid virusul mai departe avand in vedere ca mortul ala nu mai respira si nu mai tușește? adica zboara virusul din el sau cum? ca mi se pare oribil ca acei oameni sunt bagati in saci ca obiectele...

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Corpul emana foarte multe substante in primele ore dupa moarte, printre care si covid, dupa ce s-a racit complet poate sa mai transmita doar prin contact direct cu pielea, de aceea nu mai avem acces la mortii de covid.

| anonima188888 explică (pentru Frank51):

Mersi pentru raspuns

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Virusii se transmit si pe obiecte care nu respira si nu tusesc

| RoCkKiD a răspuns:

Nu pricep ideea, sacii aia sunt folositi demult si nu doar pentru covid. Ce nu pricepi tu e ca foarte multi oameni mor zilnic si desi iti pare oribil cadavrele trec prin multe maini pana la groapa, de la astitentii din spital, cei de la morg iar in fial cei de la pompe funebre deci nu poti sa ii cari pe brate de la spital la groapa, pur si simplu nu e fezabil.

Daca bagi si covidul in ecuatie. omul ala nu se usuca instant incat sa nu mai poata transmite virusul deci daca il atingi se va transmite.

Oamenii sunt bagati in saci ca obiectele de ani de zile, te-ai trezit tarziu. Sa nu ma zic ca dupa sunt bagati in cutii ca obiectele.

| Balalau95 a răspuns:

De ce trebuie sa te speli pe maini?!?
pentru ca iei virusul de pe barele de sustinere din autobuz
ALEA SUNT VII, RESPIRA SI TUSESC?!?

| anonima188888 explică (pentru Balalau95):

Da dar alea au fost contaminate de cineva care a tusit pe ele, adica un mort daca e pus in coșciug fara sac mai da virusul?

| Balalau95 a răspuns (pentru anonima188888):

Mama draga, ai spus mort siiiii ATAT
evident ca daca il bagi intr-un cosciug, il sigilezi si dezinfectezi, nu mai poate infecta pe nimeni, si chiar asta e procedura pentru infectatii cu covid care au murit