| Jorgibusn029 a întrebat:

Care ar fi motivele principale de despartire intr-o relație?
Si de ce apar aceste prilejuri de desparțire?
Voi a cui credeți ca este vina ce a dus la desparțire intr-o relație?
Este vina femeii sau vina barbatului?
Care e parerea voastra
Dau fundiță

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Eu nu cred că e vina strict a unuia din parteneri, cred că amândoi au contribuit într-un fel în răcirea unei relații care a dus în final la despărțire
Cred că printre motive se numără înșelatul și pierderea interesului pentru persoana de langa tine.

| user0010 a răspuns:

În zilele de azi, în principiu femeia este de vină. Nu zic că bărbatul n-are și el partea sa de vinovăție dar totuși, mi se pare că fetele vor cam multe în zilele de azi, nu mai apreciază băieții buni, se uită numai la,, bad boys", după aia se plâng că le-o înșelat cutare, că au fost bătute. Ca să vezi și tu ce scorpii...

| user0010 a răspuns:

Numai pl le trebuie, nesătule.

Bula
| Bula a răspuns:

De obicei este de vina lipsa de comunicare, al discutarii problemelor.
Faptul ca, careva din parti a inselat celalalta parte indica lipsa a "ceva", ce n-a fost primit de partener(a).
Problemele financiare (si nu numai) se pot discuta si trebuiesc discutate in cuplu, eventual cerut ajutor, chiar de la mai multe persoane competente.
La fel si in cazul altor probleme: trebuie discutate deschis si la timp.

| NunuNini a răspuns:

Vina poate fi a oricaruia dintre ei. Depinde cine si cu ce a gresit.
Daca barbatul este un betivan, nu poti da vina pe femeie. Si invers, daca femeia nu face nimic in casa, asteptand sa fie intretinuta...
Dar de regula vina este pe undeva pe la mijloc. Fiecare prin comportament si atitudine contribuie cu ceva la erodarea relatiei. Daca nici unul nu cedeaza, daca nu intelege nevoile celuilat, vina e comuna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Despartirea e revenirea la normal.
Relatia are nevoie de motive pentru a continua, altfel despartirea vine din oficiu.
Femeia e vinovata mereu, pentru ca asa zice ortodoxia. Barbatul e boss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai postat în categoria greșită. Trebuia la Dragoste&Sex.