| Fabiano21 a întrebat:

Cat o sa mai dureze carantina/starea asta de urgență în Ro?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Minim o lună.

| MihaelaDart a răspuns:

Când vremea se va încălzi, virusul nu este rezistent la temperaturi mai mari de 25 de grade.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si cum s-au infectat tari precum Spania si Italia, in cazul asta? thinking
Acolo e destul de... Caldut, oamenii fac plaja tot anul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru MihaelaDart):

Virusul nu rezistă la 56 de grade, n-avem noi așa ceva. Sunt multe țări unde-s 30 de grade constant și au destule victime.

| MihaelaDart a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu-i cald nici acolo, vremea s-a schimbat din acest an după cum vezi, nici în Spania ori Italia, cât nici la mine in Grecia unde locuiesc nu au fost temperaturi de peste 25 de grade, oscilează mereu între 5 și 23 grade, de-asta și virusul este inca prezent.

| MihaelaDart a răspuns (pentru supadeceapa):

Temperatura se măsoară la umbra, la soare direct trece peste. Asta sa înțeleg că Grecia va scăpa mai repede daca in luna iulie-august vom avea iar de 45-48 de grade umbra, căci este resimțită cu 5 grade in plus. Cu toate să cred că și mana de om poate influenta ușor și schimbările de temperatură sad prin experimente.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MihaelaDart):

E relativa problema, pentru ca si in africa exista.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, dar noaptea cand fac dragoste pe plaja si stau lipiti unul de altul, temperatura este optima pentru raspandirea virusului.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cine a zis asta, nu vreau sa fiu giga contra dar exista cazuri de imbolnaviri (cateva ce-i drept ) chiar in insorita Australie, care vorba aia daca nici acolo nu e cald.
La fel exista cazuri confirmate in Brazilia, unde iarna sunt lejer 25 de grade.
Din punctul meu de vedere pica treaba asta cu caldura!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te ca vin oameni din Italia acasa, deci sansele ca sa scăpăm mai repede de virus sunt slabe, deci vom sta in case toata vara.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Simpatic):

Știrile de la tembelizator spun, nu zic eu.

| Simpatic a răspuns:

@CristiDinBucuresti

vin sclavii din Italia, pestii si si cei care lucreaza la muls vacile caci oamenii seriosi nu se intorc au un loc de munca stabil acolo si statul ii plateste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nimeni nu a confirmat asta. Nici cei mai buni medici din lume nu a putut confirma cele scrise de tine. Asa ca bați câmpii aiurea. Este doare o teorie. Nu te mai lăsa manipulata de fake news.

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă las manipulată ca alții, ci mereu aud la stirile elene pe orice post spun. Nu bat câmpii, ci am spus ceea ce spun in Grecia. Cred că nu ai văzut diferență când am scris "tembelizor" și nu televizor. Măcar așa ți-ai fi dat seama cat de mult sunt "manipulată". Să nu exageram!

| CleanHeart a răspuns:

Cat e nevoie, dar speram sa dispara cat mai repede virusul asta nenorocit.

| Mosotti a răspuns:

Nimeni nu stie!