| SingleForOne a întrebat:

Ce vaccin ați alege dintre Pfizer, Moderna sau Astrazeneca? Sau veți trăi fericiți până la adânci bătrâneți, fără vaccin? happy

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Crede-mă, nu cred că e cazul să mă injectez cu orice vaccin făcut la foc rapid in câteva luni. Un vaccin, pentru a fi testat pe o categorie sensibilă și pentru a-i verifica efectele adverse, are nevoie de ani de zile de studiu, nu în mai puțin de un an iese la iveală și toată lumea îl administrează.

58 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana acum n-am consumat nici unul din vaccinurile enumerate (am folosit doar cele clasice: usturoi, palinca etc.).
Nu stiu cat voi mai trai, dar daca metoda traditionala a functionat pana acum, atunci e mare probabilitatea sa mor de alta morbiditate, poate in somn de batranete sau o caramida cazuta intamplator peste capul meu. happy
Voi afla la urma...

"Fericiti sunt cei care nu beau si nu fumeaza, fiindca vor muri sanatosi:"

| anonimg a răspuns:

Numai dacă va deveni obligatoriu mă voi vaccina.
Pfizer aș alege.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu m-a intrebat
Dar m-a vaccinat cu Pfizer.

| Werrich a răspuns:

Eu am făcut Pfizer și sunt mândru.

| Digikey a răspuns (pentru Werrich):

Oricum dupa 6 luni trebuie sa-l refaci.Si asa pana la adanci batraneti.

| SingleForOne explică (pentru Digikey):

Partea asta cu 6 luni nu o înțeleg

| Digikey a răspuns (pentru SingleForOne):

Vaccinul nu iti ofera imunitate eterna.
Maxim 6 luni si o iei de la capat doar nu vrei sa ramana eroii cu ele pe stocuri.

| SingleForOne explică (pentru Digikey):

Mai științific, vorbind, și dovedit. Nu m-am documentat îndeajuns, dar dacă tot ai venit cu ideea, elaborează.

| Digikey a răspuns (pentru SingleForOne):

Stiintific inca nu se stie nimic, dar daca te uiti acolo pe adeverinta de vaccinare citesti ce scrie in dreptul expiration date

| SingleForOne explică (pentru Digikey):

Dumneata cum ai reacționa, potrivit situației enunțate mai sus?

| Digikey a răspuns (pentru SingleForOne):

Astept Sputnikul.

| SingleForOne explică (pentru Digikey):

De ce Sputnik?

| Werrich a răspuns:

Ai uitat de vaccinul Janssen.

| Nirvanaaa a răspuns:

Doresc sa trăiesc fericita pana la adânci bătrâneți laughing. Însă dacă va fi obligatoriu, as alege Pfizer dintre cele trei.

| Ofiintă a răspuns:

M-am vaccinat cu Moderna.

| mastadont a răspuns:

M-am vaccinat cu pfizer și nu am avut nici un simptom advers grav. L-am ales pe acesta pentru că are eficiența cea mai mare.

| Legion7X a răspuns:

Eu iau mereu vitamina C, consum fructe portocale, kiwi, curmale. port mereu mască pe nas, le croiesc puțin mai groase. Când sunt singur o mai pun pe bărbie. Evit contactele cu persoane multe sau răcite.
Evit apa rece, bauturile reci.
până acum, totul în regulă, n-am răcit sau avut covid. happy

| goguPatent a răspuns:

Am favut pfizer deja. Rapelul acu 3 saptmanani

| Mirel4412 a răspuns:

Eu m-am vaccinat cu pfizef, asa a fost sa fie happy

| GPA a răspuns:

Niciunul, nu m-aș vaccina nici pentru bani. Consider că nu este cazul să mă vaccinez, pentru că pot respecta regulile de bun simț ale purtării măștilor în spațiile închise, pe stradă, oriunde este cazul, inclusiv al mănușilor. Evident, măștile le voi dezinfecta, se fierb, de asemenea și mănușile.
Nu sunt de acord cu faptul că se insistă spre vaccinare, cu ceva vreme in urmă campaniile de vaccinare, spoturile publicitare și reclamele erau extrem de insistente. Ai mei nu s-au vaccinat și nu de vor vaccina, nimeni din familie nu s-a vaccinat și nu se vor vaccina. Atât timp cât există o bună organizare, nu vor exista probleme.

| SingleForOne explică (pentru GPA):

Mi-am amintit, de exemplu, la biblioteca publică din orașul meu, conducerea a decis să pună bandă alb-roșie de interzicere pe timpul pandemiei. Nimeni nu pune mâna pe cărți, pentru ca na, virus; dar ți se va da cartea dacă știi ce vrei, iar mai nou, dacă ai făcut vaccinul, e mai bine, dacă n-ai făcut vaccinul, e tot nimic.

La fel și la librariile din oraș unde se vând diverse lucruri, cineva stă cu ochii pe tine să fie siguri că nu pui mâna aiurea pe lucruri, pentru ca na, virus... se mai și enervează, pentru că n-are nimeni cheful să stea după altul; dar aceeasi idee, dacă ai vaccinul făcut, e ok, iar dacă nu-l ai, la revedere.

În astfel de situații, regulile și organizarea ta ar fi nule dacă nu ai vaccin. Eu am mai făcut o postare pe tema asta. Ce ai face în astfel de situații?

| GPA a răspuns (pentru SingleForOne):

Dacă o să fiu obligat, în cazul extrem în care trebuie să demonstrez că sunt vaccinat (dpdv legal) pentru a intra într-un simplu magazin/supermarket/hypermarket/mall/benzinărie s-a.m.d, nu voi avea incotro decât să mă vaccinez. Pentru că necesitățile sunt puse primele în listă, nu te poți lipsi de ele. Când se va ajunge la acel scenariu în care mi se vor impune restricții iar viața mea va fi în pericol pentru că nu voi avea acces la niciun serviciu esențial pentru traiul meu de zi cu zi, poate că abia atunci mă voi vaccina. Până atunci, să fiu bătut cu fierul încins, tot nu mă vaccinez.

| goguPatent a răspuns (pentru GPA):

Bravo.
Dar stii ca masca nu te protejeaza sa nu te infectezi ci invers nu?

| GPA a răspuns (pentru goguPatent):

Fă-ți vaccin dacă e "must have". Eu n-am să-l fac, consider că nu-mi trebuie și nu-mi va trebui, am un sistem imunitar tun din punctul meu de vedere, având în vedere alimentația și efortul fizic (antrenamente).

| goguPatent a răspuns (pentru GPA):

Am mai auzit din astia cu sistemul imunitar tun care au stat vreo 2 saptmani cu masca de oxigen...

| GPA a răspuns (pentru goguPatent):

Cate cazuri ai auzit tu din această categorie? Zeci de mii?

| goguPatent a răspuns (pentru GPA):

Haha, pai e suficient sa fie unul si ala sa fii tu...hahaha

| goguPatent a răspuns (pentru hacktek):

Tehnologia ARN messager e deja testat de cativa ani buni.
Ea doar a fost adaptata la actualul coronavirus. De aia vaccinul asta nu are nevoie de testare mai mult decat a fost facuta.

| GPA a răspuns (pentru goguPatent):

Nu prea cred laughing laughing laughing

| goguPatent a răspuns (pentru GPA):

E fix irelevant ce crezi tu.
Conteaza ce cred cei care se pricep in domeniu si care lucreaza la asta.

| GPA a răspuns (pentru goguPatent):

Să fie irelevant atunci, este viața mea și eu decid când să mă vaccinez și când nu, nu decide medicul pentru mine (în situația asta)

| goguPatent a răspuns (pentru GPA):

Mai nasol e cand decizia ta influenteaza pe altii... si mna, cand o sa ai nevoie de o operatie urgenta tot tu iei decizia cand si cum te oprezeri? Ca ce treaba are medicul doar nu?

| hacktek a răspuns (pentru goguPatent):

Crede-mă, nu cred că e cazul să mă injectez cu orice vaccin făcut la foc rapid in câteva luni. Un vaccin, pentru a fi testat pe o categorie sensibilă și pentru a-i verifica efectele adverse, are nevoie de ani de zile de studiu, nu în mai puțin de un an iese la iveală și toată lumea îl administrează.

| SingleForOne explică:

De ce ai poza cu Kim Jong-un, totuși(dacă nu greșesc persoana)? Sunt doar curios.

| hacktek a răspuns (pentru SingleForOne):

Pentru ca e simpatic!;) Sau esti de parere ca senilul Joe Robinet Biden e mai dragut? Uite, l-am gasit la arhive pe frac'su:
https://www.youtube.com/watch?v=A24ZY91C_OI

| SingleForOne explică (pentru hacktek):

Nici Nord Coreanul, nici americanul nu-mi sunt prea simpatici, nici Putin, nici care mai este pentru Indieni, Chinezi, Japonezi, sau chiar Iohannis, Dragnea, și care au mai fost pe la noi... nici, germanii, englezii, francezii, elvetienii sau cei de la Bruxelles.

| SingleForOne explică:

Nici Sputnik nu este prea sincer, singurul scop pe care îl are este să dezinformeze și să destabilizeze

| Digikey a răspuns (pentru SingleForOne):

Sunt 50 de tari care au comandat si folosesc Sputnik V.
In Europa se tergiverseaza aprobarea din diferite motive.

| SingleForOne explică (pentru Digikey):

Care sunt acele țări? Cât de bine o duc? Ce face Sputnik acolo? Pun prea multe întrebări?

| Digikey a răspuns (pentru SingleForOne):

Sunt stiri publice.

| Digikey a răspuns (pentru SingleForOne):

Azi sunt 61 de tari care au aprobat sputnikul.

| SingleForOne explică (pentru Digikey):

Cum am întrebat mai sus despre aceeași idee, întreb din nou. Și dacă nu dai raspunsuri pe bucăți, ci unul întreg, sunt și mai puține întrebări.

Evz e din aceeași categorie cu Sputnik, apropo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adânci bătrâneți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericita pana la adanci batraneti.

| isemilia a răspuns:

Astrazeneca ar fi alegerea mea.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Eram indiferenta față de vaccin.Am făcut Pfizer.
Oficial nu este obligatoriu, dar este. Oamenii vacinati au mai multe avantaje.
Nu vom starpi Covid, dar vom trai cu el.De ce să nu ne fie mai bine?

| SingleForOne explică (pentru dragodana):

E vorba de business, după cum au spus și alții. Nimic nu e pe gratis, și nu mă refer doar la bani, dar și la costurile de oportunitate.

| rapandula a răspuns:

N-am preferinte. Am incredere in Uniunea Europeana si Organizatia Mondiala a Sanatatii.
Nu asculta conspirationistii. Aia au la CV mai multe analfabetisme.

| Digikey a răspuns (pentru rapandula):

Bine ca nu te-ai facut detectiv privat ca ai fi murit de foame, chiar daca stii sa citesti si sa scrii corect.Intuitia si a sti sa citesti printre randuri este altceva.Sunt sigur ca la bancuri esti cel care rade ultimul sau deloc.
Esti un cetatean model care crede orbeste ce vede la tv.
Coruptia exista in orice institutie de la cea mai mica la cea mai mare.
Multe oite au behait ordonat sau la comanda impotriva asa ziselor teorii ale conspiratiei care apoi s-au dovedit a fi adevarate dupa zeci de ani.
Le gasesti singur daca cauti.
Vaccineaza-te cat mai repede pentru binele stiintei.

| hacktek a răspuns (pentru rapandula):

Bravo! Incredere totala it's the only way! Crede si nu cerceta!

| rapandula a răspuns (pentru hacktek):

Am cercetat destul despre vaccin. Nu se numește cercetare cand asculti de niste analfabeti aberanti conspirationisti de pe Facebook si TikTok cum o face in special @DigiKei care instant m-a blocat fara sa fi avut un dialog si cred ca a facut-o cu multi cei care sunt mai destepti decat el si nu-l asculta pe el, analfabetul satului. Are 0 studii in genetica si vine mie sa-mi zica ca ma iau dupa ce zic astia la TV cand eu nu ma mai uit la TV de nici nu stiam ce aveam intre picioare. E un simplu ratat conspirationist care merita sa moara. Sa fi fost dictator cu atributii autoritare si-l executam baga-mi-as puIa-n familia lui care l-a educat sa fie asa analfabet. Si el de cine mortii lui a ascultat daca eu de tv? De capul lui al tampit? Habar nu are prin ce procese trece vaccinul, prin ce studii, prin ce teste, prin ce cercetari facute de mai multe institutii autorizate, ce rapoarte trebuie sa dea din 3 in 3 luni tarile cu privire la vaccin, pe ce constructie se bazeaza vaccinul, ce contine, habar nu are dar de latrat e numai bun, fix ca un adevarat carciumar cu 8 clase care habar nu are pe ce lume traieste. Organizatia Mondiala a Sanatatii, oamenii de stiinta in genetica, Uniunea Europeana, toti spun ca e bun dar el nuuu, el e cineva sa ii contreze pe toti cand habar nu are nici cati ml are un flacon din ala. Vai de capul lui taica-su care n-a luat initiativa de a folosi prezervativ.

| goguPatent a răspuns (pentru rapandula):

Ce prost e DigiKey "in dreptul expiration date" scrie data expirarii vaccinului nu a anticorpilor. Cum sa fii sa prost si sa combati vaccinarea. Ma stric de ras, cu oameni din astia lupta antivaxerii?

| rapandula a răspuns (pentru goguPatent):

El e motivul pentru care urasc tara asta. Prosti ca el sunt la fiecare m2 al acestui taram bolnav in forma de peste. E un ratat, n-am ce sa-i fac. Are noroc ca traieste in democratie. Sa se fi nascut in tari comuniste si să încerce acolo sa scoata astfel de aberatii pe gura. Nu mai apuca a doua zi. Aici din conta, schelaie ca un lup in varf de stanca si dupa incep altii dupa el.

| LanaDelRayFan a răspuns:

Eu cu pfizer, dar oricare dintre cele 3 este eficient, altfel nu ar mai fi pe piatahappy uita-te in India spre exemplu, oamenii de acolo nu au suficiente doze si mor pe capete, iar noi avem preferinte. si este gratis. documentati-va, iar in momentul in care sunteti siguri, vaccinati-va in numar cat mai mare pentru a avea o vara frumoasa, fara restrictii! poate luam si noi exemplul Israelului.

| hacktek a răspuns:

Nu uitati ca vaccinul este un produs, vaccinatul este un consumator, iar producătorul este un comerciant. It's all about Money.
Cine are de inteles, intelege; cine nu, "imunizare" placuta!
P.S.: Voi reveni cu aceasta postare, stimate admin, pana cand te vei plictsi sa o stergi. Nu vad sa incalc nici una din regulile TPU, totusi matale faci abuz de putere, nu iti respecti propriile reguli.

| hacktek a răspuns:

Pfizer a dat un boom economic. Profiturile gigantului farmaceutic sunt fabuloase:
__... https://evz.ro/.......html...__

În ciuda pretinsei eficiențe de 95% a vaccinului Covid dezvoltat de Pfizer-BioNTech, directorul executiv al Pfizer, Albert Bourla, a anunțat că firma pe care o conduce testează o a treia doză a vaccinului său, în anticiparea unor doze anuale de rapel:
__... https://www.lifesitenews.com/......covid...__

| Vasile2003 a răspuns:

Mă voi vaccina cu Pfizer, dar dacă nu ar fi fost pe stoc m-as fi vaccinat cu oricare...nu cred în conspiratiile care tot sunt împrăștiate ...cred doar că dacă vrem sa trecem peste trebuie sa ne mobilizam

| Jackpot2 a răspuns:

Pfizer

| Lusiaa a răspuns:

None